Lotnicze przewozy pasażerskie w pierwszym kwartale 2017 roku wzrosły o 17 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - podał Urząd Lotnictwa Cywilnego. Najpopularniejszym kierunkiem, podobnie jak w analogicznym okresie 2016 roku, była Hiszpania.
Jak podkreślono, "dobrym rezultatom towarzyszyły znaczące zmiany, dotyczące zarówno przewozów, jak i udziału poszczególnych przewoźników na rynku oraz obsługiwanych przez nich kierunków".
Konkurencja lotnisk
W pierwszym kwartale większość portów odnotowała wzrost ruchu. Nieznaczny spadek wystąpił tylko w przypadku lotnisk: Bydgoszcz - Szwederowo, Warszawa/Modlin i Lublin - wskazał urząd. Wyraźnie silny wzrost przewozów, jak zaznaczył ULC, widać zarówno w ruchu regularnym, jak i czarterowym, który po nieco słabszym minionym roku zaczął odrabiać straty. Dobre wyniki odnotowali tani przewoźnicy, np. Ryanair czy Wizz Air, którzy byli jednymi z głównych motorów wzrostu w polskich portach lotniczych.
Jak wynika z danych ULC, liderem wzrostu pod względem ilościowym było lotnisko Chopina w Warszawie, które obsłużyło ponad 664 tysięcy pasażerów więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. W dalszej kolejności wysokie wzrosty odnotowały porty Kraków-Balice, Gdańsk imienia Lecha Wałęsy oraz Wrocław-Strachowice.
Liderzy lotów
"Liderem w przewozach międzynarodowych jest Ryanair, który odnotował też największe wzrosty pod względem ilościowym (+227 tys. pasażerów). Niewiele mniejszy wzrost w 2017 roku odnotował PLL LOT (+224 tys.)" - napisano w komunikacie.
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock