Na kwarantannie przebywa już w Polsce prawie 300 tysięcy osób - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Jakie zasady obowiązują osoby, które są nią objęte? Wyjaśniamy.
Według najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia w czwartek odnotowano 8099 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To największy bilans od początku epidemii w Polsce. Resort przekazał też informację o śmierci 91 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce koronawirusa potwierdzono u ponad 149 tysięcy osób. W ciągu doby wykonano 64,5 tysiąca testów.
Ministerstwo podało też dane dotyczące liczby osób na kwarantannie. Obecnie przebywa na niej 296 020 osób. Dla porównania w środę na kwarantannie przebywało 249 349 osób. To wzrost o aż 46 671 osób tylko w ciągu 24 godzin.
Osoby przebywające na kwarantannie obowiązuje szereg zasad. Przedstawiamy listę najważniejszych z nich.
Kogo obowiązuje i ile trwa kwarantanna?
Jak wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronach rządowych, kwarantanna jest nakładana na osoby które miały styczność ze źródłem zakażenia koronawirusem, na przykład kontakt z osobą zakażoną. Kwarantannie podlegają również osoby, które wróciły z zagranicy, przekraczając granicę zewnętrzną UE.
Czas kwarantanny wynosi 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia albo 10 dni po dniu przekroczenia granicy.
Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, może zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.
Gdzie można odbyć kwarantannę?
Kwarantannę można odbyć w swoim miejscu zamieszkania.
W przypadku, gdy nie ma się takiej możliwości, można jednak zostać skierowanym do wyznaczonego ośrodka przez służby sanitarno-epidemiologiczne. W trakcie kwarantanny nie można zmienić miejsca pobytu.
Jeśli w trakcie kwarantanny zostanie wykonany test na koronawirusa, a wynik jest negatywny, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może wcześniej zwolnić daną osobę z kwarantanny. W przypadku pogorszenia samopoczucia należy zgłosić się do lekarza.
Obowiązki na kwarantannie
Z rządowych wyjaśnień wynika, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna do nawet 30 tys. zł. Przestrzeganie kwarantanny może być skontrolowane przez policję.
Osoby, które przebywają na kwarantannie muszą pobrać i zainstalować aplikację "Kwarantanna domowa". Monitoruje ona przestrzeganie kwarantanny, ale również daje możliwość podstawowej oceny stanu zdrowia, zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze.
Aplikację można pobrać z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu należy zarejestrować się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który zostanie przesłany w wiadomości SMS.
Osoby skierowane na kwarantannę nie otrzymują żadnego zaświadczenia. Informacje są przetwarzane elektronicznie od momentu skierowania na kwarantannę.
Najważniejsze zasady
Podczas kwarantanny należy zostać w domu i nie przyjmować gości. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z kontakt z osobą, która zetknęła się z koronawirusem, one również podlegają kwarantannie.
W przypadku konieczności kontaktu z inną osobą należy zachować odstęp min. 1,5 m.
Osoby przebywające na kwarantannie muszą też monitorować swój stan zdrowia, regularnie mierzyć temperaturę, zwracać uwagę na swoje samopoczucie, czy nie mają problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skorzystać z teleporady medycznej.
Kwarantanna a chorobowe
Przebywający na kwarantannie mają prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Aby je dostać, należy przekazać decyzję państwowego inspektora sanitarnego pracodawcy lub ZUS po zakończeniu okresu izolacji.
Jeżeli inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka, wówczas rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem.
Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana podobnie jak choroba dziecka, bo oznacza niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki.
Izolacja
Izolację stosuje się u osób, które zostały zakażone koronawirusem. Ostateczny czas jej trwania zależy od stanu zdrowia (objawów klinicznych choroby COVID-19) i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu albo w izolatorium.
Osoby skierowane do izolacji w warunkach domowych w siódmej dobie otrzymują na swój telefon wiadomość tekstową o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w 8-10 dobie. Następnie lekarz decyduje o tym, jak długo potrwa izolacja. Może to zrobić za pomocą teleporady, ale może też zdecydować o konieczności wizyty domowej.
Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu izolacji, koniec izolacji następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego. Jeśli wystąpiły objawy infekcji czas izolacji powinien kończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
Zakończenie izolacji w szczególnych przypadkach
W szczególnych sytuacjach w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej lub przypadkach uzasadnionych klinicznie (jeśli podjęto decyzję o testowaniu) zakończenie izolacji następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych.
Dotyczy to osób, które otrzymały wcześniej pozytywny wynik testu.
W przypadku osób, które mają słabą odporność (np. choroby przewlekłe) izolacja może zostać przedłużona do 20 dni.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock