Kosztowały miliardy, mogą pozostać na dłużej. Przedstawiciel banków: skrajna nieodpowiedzialność

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu Piotr Mueller o wakacjach kredytowych
Rzecznik rządu Piotr Mueller o wakacjach kredytowychTVN24
wideo 2/5
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o wakacjach kredytowych

Koszty wakacji kredytowych na lata 2022-2023 dla dziewięciu największych giełdowych banków wyniosły jak dotąd około 13 miliardów złotych - poinformowali w mediach społecznościowych analitycy Banku Pekao. Według doniesień medialnych w rządzie rozważane jest przedłużenie rozwiązania na kolejny rok. Jak podkreślił w rozmowie z PAP Biznes prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewcz, takie działanie "byłoby skrajną nieodpowiedzialnością". Dodał, że wsparcie nie powinno być powszechne, a "ukierunkowane do kredytobiorców w najcięższej sytuacji".

Jak poinformowali w mediach społecznościowych analitycy Banku Pekao, koszty wakacji kredytowych na lata 2022-2023 dla dziewięciu największych giełdowych banków wyniosły jak dotąd około 13 miliardów złotych. Według szacunków ekonomistów, w odniesieniu do zysku brutto za 2021 rok, rozwiązanie było najbardziej dotkliwe dla BNP Paribas, a najmniej dla Banku Handlowego w Warszawie.

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało natomiast, że na dzień 15 stycznia banki zaraportowały 716 tys. rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 275 mld zł. BIK podał także, że kwota nadpłat i wcześniejszych spłat kredytów w 2022 roku wzrosła do 52,4 mld zł z 26,7 mld zł w 2021 roku.

Portal Money. pl podał w środę rano, że rząd rozważa wydłużenie ustawowych wakacji kredytowych co najmniej o rok, czyli do końca 2024 r. Według anonimowych rozmówców portalu to na razie tylko "luźny pomysł" i nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej sprawie. Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował natomiast na konferencji prasowej, że przedłużenie wakacji kredytowych po 2023 roku zależne będzie od wysokości stóp procentowych, a decyzje zapadną w połowie roku. Zaznaczył, że nie ma obecnie prac w tym zakresie.

- Sięganie do instrumentu powszechnych wakacji kredytowych uznałbym za skrajną nieodpowiedzialność. Skala obciążeń i strat kapitałowych sektora bankowego jest na tyle duża, że w perspektywie najbliższych trzech lat zdolność do finansowania rozwoju polskiej gospodarki została ograniczona o ponad 300 mld zł - powiedział PAP Biznes prezes Pietraszkiewicz w kuluarach II Kongresu ESG.

Pietraszkiewicz: takie działania powinny być ukierunkowane

Pietraszkiewicz dodał, że "każde kolejne działanie, osłabianie funduszy własnych i opóźnienie budowy kapitału sektora bankowego oznacza brak możliwości zrealizowania strategicznych programów rozwojowych." Wskazuje na mocny kapitałowo Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, którego zadaniem jest wspieranie tych, którzy tego potrzebują.

- Wszyscy jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia, analizy i badania wakacji kredytowych, które zostały do tej pory wykorzystane. Tego typu działania powinny być nakierowane do grupy osób, które faktycznie potrzebują pomocy - powiedział Pietraszkiewicz.

- Gdyby wystąpiła potrzeba, np. nowa mocna fala pandemii, żeby większej grupie osób udzielić wsparcia, to można odpowiednio zmodyfikować regulację dotyczącą wsparcia kredytobiorców - dodał prezes Związku Banków Polskich.

Ministerstwo Finansów o wakacjach kredytowych

"Obecnie w Ministerstwie Finansów nie toczą się żadne prace dotyczące przedłużenia obowiązywania tzw. wakacji kredytowych" - napisał resort w odpowiedzi na zapytanie TVN24 Biznes.

Dodał, że "obowiązują aktualne rozwiązania, zgodnie z którymi w 2022 roku można było zawiesić po dwie raty w trzecim i czwartym kwartale, a w 2023 roku w ramach wakacji kredytowych można zawiesić spłatę łącznie 4 rat - po 1 racie w każdym kwartale".

MF wyjaśniło, że "rząd na bieżąco analizuje sytuację ekonomiczną oraz skutki inflacji dla gospodarstw domowych". "W tym zakresie podejmujemy wiele działań interwencyjnych zależnych od aktualnej sytuacji. Przykładem jest zapewnienie finansowania na tarcze antyinflacyjne w 2022, dodatki do źródeł energii, mrożenie cen energii w 2023 roku czy obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe" - czytamy w odpowiedzi.

"Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością. Na koniec 2022 r. wakacjami objętych było już 1,05 mln kredytów hipotecznych – to 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych i 68 proc. wartości wszystkich złotowych kredytów" - napisał resort finansów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości