TVN24 Biznes | Z kraju

Wiceminister zapowiada wydanie zaleceń na okres Wszystkich Świętych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Niedzielski: noszenia maseczek na powietrzu obowiązkowe w żółtej strefie
Niedzielski: noszenia maseczek na powietrzu obowiązkowe w żółtej strefieTVN24
wideo 2/6
TVN24Niedzielski: noszenia maseczek na powietrzu obowiązkowe w żółtej strefie

Myślę, że wydamy zalecenia na okres Wszystkich Świętych. Wyjazdy będą stwarzały duże niebezpieczeństwo - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zalecenia mają się pojawić na tydzień-dwa przed 1 listopada.

Wiceminister Waldemar Kraska był pytany w Polskim Radiu 24, czy należy spodziewać się zaleceń Ministerstwa Zdrowia na okres Wszystkich Świętych, który przypada za miesiąc.

Wiceszef resortu zdrowia zauważył, że w tym czasie wielu Polaków przemieszcza się po kraju, aby odwiedzić groby bliskich. - Jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić, niestety, koronawirusa po całym kraju - stwierdził.

- Myślę, że wydamy zalecenia na ten okres Wszystkich Świętych, abyśmy w tym roku jednak ograniczyli te nasze wyjazdy, bo na pewno będzie to stwarzało duże niebezpieczeństwo - powiedział.

Zdaniem wiceszefa MZ zalecenia pojawią się na tydzień-dwa przed 1 listopada.

- Być może trzeba będzie ten ruch ograniczyć, ale jeszcze jest przed nami miesiąc i musimy na bieżąco analizować, w jaki sposób do tej kwestii podejść. Te kontakty, gdy przyjeżdżamy do rodziny z daleka, mogą skutkować tym, że oprócz radości z widzenia się z najbliższymi, możemy zostać zakażeni lub my możemy zakazić najbliższych. To jest jeszcze do dyskusji. W tej chwili nie ma żadnych decyzji - powiedział na antenie TVN24 wiceminister zdrowia.

Wiceminister zdrowia o przemieszczaniu się podczas Wszystkich Świętych
Wiceminister zdrowia o przemieszczaniu się podczas Wszystkich ŚwiętychTVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wzrost pacjentów w szpitalach

Waldemar Kraska powiedział także, że w związku z przyrostem zakażeń koronawirusem w szpitalach przybywa pacjentów z COVID-19. Podkreślił, że to właśnie z uwagi na spodziewany przyrost powstała nowa strategia, która włączyła do walki z epidemią praktycznie wszystkie szpitale w Polsce - od miejsc w placówkach sieci szpitali na pierwszym poziomie zabezpieczenia, po szpitale wysokospecjalistyczne na poziomie trzecim.

Resort zdrowia we wtorek zapowiedział, że w jesiennej strategii walki z epidemią zmieni się także schemat prowadzenia pacjenta z koronawirusem. Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, że po zmianie pacjent z dodatnim wynikiem testu wróci do lekarza POZ lub do szpitala na pierwszym poziomie. Lekarz oceni następnie jego stan zdrowia.

Jeśli choroba będzie przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, wówczas lekarz będzie mógł skierować pacjenta na izolację domową. Jeśli objawy będą wyraźne, lekarz będzie decydował, czy skieruje go do szpitala zakaźnego lub do szpitala trzeciego stopnia.

Rozmowy z lekarzami rodzinnymi

Wiceszef resortu zdrowia zapytany został, czy lekarze rodzinni są gotowi do tego, aby pomagać zarówno pacjentom covidowym, jak i tym zgłaszającym się z innymi dolegliwościami. Kraska zaznaczył, że rola lekarzy rodzinnych ma zostać uszczegółowiona na czwartkowym spotkaniu z ich przedstawicielami w ministerstwie.

- Nie wyobrażamy sobie, żeby w okresie jesiennym, kiedy jest dużo infekcji, jest dużo przeziębień, ale oczywiście jest także koronawirus, żeby lekarz rodzinny nie brał udziału w walce z COVID-em - podkreślił wiceminister zdrowia.

Zaznaczył, że pacjenci bez objawów lub ze skąpymi objawami choroby także powinni być pod opieką lekarza. - Oczywiście, są także inne schorzenia, więc myślę, że dobra organizacja pracy w poszczególnych praktykach lekarzy rodzinnych pozwoli na to, aby ci pacjenci ze sobą się nie kontaktowali. Wiem, że wiele poradni lekarzy rodzinnych już to wdrożyło, to doskonale działa - stwierdził Waldemar Kraska.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości