"Możliwe są mniejsze wesela". Wiceministrowie rozmawiali z branżą ślubną

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Rzecznik resortu zdrowia: duża liczba zakażeń pochodzi wciąż z tych samych ogniskTVN24
wideo 2/5
TVN24Rzecznik resortu zdrowia: duża liczba zakażeń pochodzi wciąż z tych samych ognisk

Możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach i rejestrowanie ich przez stacje sanitarno-epidemiologiczne - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak wskazał, oznacza to, że organizator przyjęcia będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej. Wiceministrowie rozwoju i zdrowia rozmawiali na ten temat z przedstawicielami branży ślubnej.

Resort zdrowia poinformował we wtorkowym komunikacie o 680 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To najwyższy dobowy bilans przypadków zakażenia od początku epidemii w Polsce.

W związku z rosnącą tendencją potwierdzanych dziennie przypadków rzecznik MZ został zapytany, czy możliwy jest powrót do obostrzeń. Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że jeśli zostaną wprowadzone pewne obostrzenia, to nie dla całych województw, ale jedynie dla poszczególnych powiatów, w których będą duże ogniska zakażeń.

Zmiany w weselach

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że "możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach, osób odwiedzających sklepy, możliwe są mniejsze wesela i będą one rejestrowane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, co oznacza, że taki organizator będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej".

Podkreślił, że kontrole przestrzegania przepisów powinny być wszędzie. "Tak jak teraz nasilamy kontrole w placówkach sklepowych i tutaj policja wraz ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi będzie takie patrole odbywała".

Andrusiewicz zapowiedział, że na weselach, również tych nierejestrowanych, mogą się także pojawić kontrole. "W przypadku wesel rejestrowanych organizatorzy muszą zdawać sobie sprawę, że ryzyko pojawienia się kontroli na takim przyjęciu jest spore" – oświadczył rzecznik MZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Spotkanie z branżą

W poniedziałek odbyło się spotkanie z branżą ślubną. Wzięli w nim udział wiceminister rozwoju Olga Semeniuk oraz wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. "Kondycja branży ślubnej i warunki jej funkcjonowania w dobie pandemii #Covid_19 - to kluczowe tematy rozmowy min. @OlgaEwaSemeniuk i min. @jciesz z jej przedstawicielami" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Rozwoju.

Spotkania z poszczególnymi branżami w związku ze zwiększoną liczbą przypadków zachorowań na koronawirusa zapowiadała w ubiegłym tygodniu wicepremier Jadwiga Emilewicz.

- Premier zobowiązał nas, ministrów, do kontaktu z poszczególnymi branżami i w przyszłym tygodniu taką serię mamy zaplanowaną (w MR - red.), aby egzekwować restrykcje, które są wprowadzone, a które dziś nie są być może w sposób pełny przestrzegane - mówiła w piątek Emilewicz.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock