TVN24 Biznes | Z kraju

Wspólny apel pracodawców i związków o "obowiązkowe, powszechne szczepienia przeciw COVID-19"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp,
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier Morawiecki: na stole nie ma propozycji obowiązkowych szczepień
Premier Morawiecki: na stole nie ma propozycji obowiązkowych szczepieńTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier Morawiecki: na stole nie ma propozycji obowiązkowych szczepień

Związkowcy i pracodawcy zrzeszeni w Radzie Dialogu Społecznego apelują do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Domagają się też wprowadzenia "preferencji dla osób zaszczepionych". Apel podpisało 9 organizacji, w tym NSZZ "Solidarność", OPZZ, Pracodawcy RP, Business Centre Club oraz Konfederacja Lewiatan.

"Bezsprzecznym jest fakt, że najskuteczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi, w tym COVID–19, są szczepienia ochronne, które wiążą się z korzyściami zarówno w obszarze życia społecznego, jak i środowiska pracy. W chwili obecnej szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 poza sektorem ochrony zdrowia nie są obligatoryjne, stąd olbrzymią rolę w zapobieganiu transmisji zakażenia poprzez szczepienia odgrywa świadomość społeczna" - napisano w apelu.

Zwrócono w nim uwagę, że w Unii Europejskiej zaszczepiło się niemal 77 proc. obywateli, a na całym świecie to ponad 42 proc. populacji - niemal 3,5 mld ludzi. "Tak duża liczba zaszczepionych pokazuje bezpieczeństwo tych preparatów. Szczepienia ograniczają nie tylko transmisję wirusa, ale przede wszystkim liczbę zachorowań z ciężkimi objawami i liczbę zgonów. Niestety, statystyki szczepień w Polsce są znacznie gorsze" - zwrócili uwagę związkowcy i pracodawcy zrzeszeni w Radzie Dialogu Społecznego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus. Szczepienia przeciw COVID-19

Z czwartkowych danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że w Polsce wykonano do tej pory 50 107 831 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 21 514 286 osób. Jak wskazano w apelu, wskaźnik wyszczepienia w naszym kraju wynosi zaledwie 54 proc. "Jest to zdecydowanie za mało, by skutecznie ograniczyć liczbę narastających zgonów i ciężkich objawów choroby" - oceniły organizacje.

Jednocześnie zaapelowano o korzystanie z bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19. "Jako partnerzy społeczni, reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego, apelujemy do Polek i Polaków o korzystanie z bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19. Statystyki są bezwzględne. Wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione. Nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków. W tej sytuacji najskuteczniejsze jest zapobieganie" - podkreślono.

Według organizacji "COVID–19 może zostać z nami jeszcze na długo, dlatego nie możemy sobie pozwolić na to, by zwiększać zagrożenie i przedłużać stan epidemii".

"Szczepienia to obecnie najskuteczniejsza forma walki z pandemią COVID-19. Jednocześnie apelujemy do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwskazania medyczne, szczepień przeciwko COVID-19 oraz wprowadzenie preferencji dla osób zaszczepionych" - czytamy.

Apel członków Rady Dialogu Społecznego

Pod apelem są podpisani członkowie Rady Dialogu Społecznego - reprezentanci Konfederacji Lewiatan, NSZZ "Solidarność", Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Business Centre Club, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Pracodawców RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Związku Rzemiosła Polskiego.

APEL W SPRAWIE SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19

"Przynajmniej strona społeczna RDS ma dość odwagi, żeby jednoznacznie wypowiedzieć się w temacie walki z COVID-19" - napisał na Twitterze stojący na czele Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.

Autor:mp, mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości