Jest decyzja w sprawie ograniczeń w handlu i usługach. Hotele zamknięte na majówkę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Niedzielski: przedłużamy o dwa tygodnie (do 3 maja) restrykcje dotyczące hoteli
wideo 2/10
Niedzielski: przedłużamy o dwa tygodnie (do 3 maja) restrykcje dotyczące hoteli

Dotychczasowe obostrzenia dotyczące handlu i usług zostaną przedłużone do 25 kwietnia - poinformował podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Hotele i obiekty noclegowe pozostaną zamknięte dłużej - do 3 maja.

Aktualne ograniczenia były tematem wtorkowego spotkania Rady Medycznej pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Profesor Magdalena Marczyńska, specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego, przekazała po spotkaniu, że z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, iż "żłobki i przedszkola zostaną od poniedziałku (19 kwietnia - red.) ponownie otwarte".

Ostateczne decyzje w sprawie ograniczeń zapadły podczas środowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. O szczegółach w trakcie konferencji prasowej poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Potwierdził, że od najbliższego poniedziałku 19 kwietnia zostanie wznowiona pełna działalność żłobków i przedszkoli. Funkcjonowanie takich obiektów zostało ograniczone od 27 marca. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych, m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej.

Ponadto od poniedziałku obiekty sportowe na otwartym powietrzu będą mogły działać także na potrzeby sportu amatorskiego. Ma obowiązywać limit do 25 osób.

Jednocześnie, jak wskazał szef MZ, podjęto decyzję o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń dotyczących handlu oraz usług do 25 kwietnia. Hotele pozostaną zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ograniczenia z powodu epidemii COVID-19

Oznacza to, że do 25 kwietnia zawieszona pozostanie działalność:

- centrów i galerii handlowych powyżej 2 tys. m2, z wyjątkiem znajdujących się w nich m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni,

- wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2, 

- stacjonarna restauracji, możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie,

- teatrów, muzeów, galerii sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),

- kin (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),

- salonów fryzjerskich, urody i kosmetycznych,

- basenów (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),

- saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn,

- klubów fitness i siłowni,

- stoków narciarskich.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 w obiektach do 100 m2, a także 1 osoba na 20 m2 w obiektach powyżej 100 m2. Ponadto należy pamiętać, że nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych.

KPRM

Zawieszone pozostają również zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października 2020 roku.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: