"Bilety wyprzedają się na pniu". Ale nie wszystkie kina wznowią działalność od piątku

Źródło:
TVN24 Biznes
Premier: w połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne
Premier: w połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępnetvn24
wideo 2/6
Premier: w połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępnetvn24

Od piątku 12 lutego warunkowo na dwa tygodnie działalność będą mogły wznowić kina. Będzie jednak obowiązał limit publiczności. Na otwarcie nie zdecydowały się na razie duże sieci, jak Multikino, Helios oraz Cinema City. "Kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia" - czytamy w oświadczeniu Multikina. Widzowie będą mogli skorzystać z oferty kin studyjnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od 12 lutego otwarte zostaną kina, teatry i filharmonie. Publiczność będzie mogła zająć maksymalnie połowę miejsc. Zmiany mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie.

"Jest to otwarcie warunkowe, z zaznaczeniem, że po 2 tygodniach decyzja ta może być cofnięta. Po rozmowach z dystrybutorami podjęliśmy decyzję, że nasze kina nie wznowią działalności od najbliższego piątku" - czytamy w oświadczeniu sieci Multikino. Do sieci należy 45 kin w 37 miastach Polski.

Jak wyjaśniono, "kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia". "Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji" - wskazali przedstawiciele Multikina.

Na wznowienie działalności od 12 lutego nie zdecydowały się także sieci Cinema City oraz Helios Polska. "Drodzy Widzowie, tak jak Wy, nie możemy się doczekać powrotu filmowych emocji. Niestety, nie wznowimy działalności 12 lutego. Potrzebujemy czasu, aby jak najlepiej przygotować się do ponownego otwarcia, dlatego prosimy Was o jeszcze trochę cierpliwości" - czytamy we wpisie zamieszczonym na stronie firmy Helios na Facebooku.

Zgodnie z zapowiedzią od 12 lutego otworzy się 192 kin studyjnych w całej Polsce. - Tydzień to mało na przygotowanie szerokiego kalendarza premier, ale dystrybutorzy, z którymi współpracujemy na co dzień nie zawiedli - podkreśliła Marlena Gabryszewska, prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

LISTA KIN STUDYJNYCH

Repertuar kin

Co znajdzie się w repertuarze? Od piątku widzowie będą mogli obejrzeć m.in. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" czy nominowanych do Złotych Globów "Palm Springs” od Gutek Film, "Helmut Newton: Piękno i Bestia" oraz duński kandydat do Oscara "Na rauszu" Best Filmu czy "Jeszcze raz" debiut reżyserki Viggo Mortensena i "Sound of Metal" od M2 Films. Na ekranach pojawi się także francuski kryminał od Aurora Films "Tyko zwierzęta nie błądzą", który miał mieć premierę w dniu drugiego lockdownu.

Gabryszewska zwróciła jednak uwagę, że w repertuarze nie znajdą się duże, komercyjne tytuły. - Nie będzie ich też aż tak dużo, by zapełnić repertuar samymi nowościami. Sięgniemy po nieco starsze tytuły - wskazała.

Wśród kin studyjnych, które otworzą się od piątku jest kino Muranów w Warszawie. - Nie zastanawialiśmy się długo, czy otworzyć, czy nie. Ta decyzja była właściwie od razu, kiedy dowiedzieliśmy się w piątek o możliwości wznowienia działalności - podkreślił Jakub Gutek z firmy Gutek Film, która od 1994 roku prowadzi kino Muranów.

Jak zaznaczył, "czasu nie było dużo, ale de facto żyjemy w takich czasach, że musimy być gotowi na wszystko". - Ostatni rok, ostatnie miesiące nas tego nauczyły, że trzeba się przygotowywać na kilka różnych wariantów - przyznał Gutek.

"Może nam jest troszkę łatwiej"

Przedstawiciel kina Muranów mówił także o różnicach w otwarciu kin należących do wielkich sieci, a kin studyjnych. - Może nam jest troszkę łatwiej, bo kino Muranów jest prowadzone przez dystrybutora, firmę, która wprowadza filmy do kin. Jednak inne kina oczywiście też mają do tych tytułów dostęp - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, "widzowie są spragnieni, widzimy, że bilety wyprzedają się na pniu na większość seansów". - Zapełniamy tylko połowę miejsc w sali, pilnujemy zasad bezpieczeństwa i będziemy ich przestrzegać cały czas. Te 50 procent ekonomicznie ma dla nas sens większy niż, gdy w ogóle nie mamy wpływów - ocenił Gutek.

Choć jak wyjaśniał sytuacja każdego kina jest inna. - Dlatego rozumiem decyzje kin, które się nie otwierają, bo każde kino, tak jak każda firma, jest w trochę innej sytuacji. Jest kwestia kosztów stałych, czynszów, pracowników, kwestia wsparcia z "tarcz" i tak dalej. Wiadomo też, że większą operacją logistyczną jest uruchomienie kilkunastosalowego kina niż czterosalowego obiektu - podkreślił Jakub Gutek.

- Nasze kino ma co grać, nie czekamy na wielkie hity, najgłośniejsze tytuły. Oczywiście też mamy bardziej komercyjne filmy w repertuarze, ale nie musimy zapełnić kilkunastu ekranów w kinie na raz  - dodał.

Gutek wskazał, że kino jest bardzo zadowolone, że może wznowić działalność. - Mimo wątpliwości z tyłu, obaw, które swoje mamy, to bardzo się cieszymy, że możemy się otworzyć. Mam nadzieję, ze te dwa tygodnie przerodzą się w bezwarunkowy okres i pandemia nie będzie się gwałtownie rozwijać przez ten czas - powiedział.

Duże tytuły dopiero jesienią?

Prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych przyznała, że na decyzje dotyczące repertuaru ma wpływ otwarcie kin jedynie na dwa tygodnie. - Ta warunkowość wpływa na decyzje dystrybutorów dotyczące premier. Na przykład z tego względu największy dystrybutor filmów polskich firma Kino Świat wstrzymała decyzję o nowościach. Wprowadzenie filmu na ekrany wiąże się z ogromnymi wydatkami na licencję i promocję tytułu. Biorąc pod uwagę sytuację, że kina mogą zostać za 2 tygodnie zamknięte, uruchomienie machiny promocyjnej to duże ryzyko - wyjaśniła Marlena Gabryszewska.

- Obawiam się, że na duże, komercyjne tytuły będziemy musieli poczekać do jesieni. O ile nie nastąpi kolejna fala pandemii - zaznaczyła.

Pytana o stronę finansową tworzenia repertuaru na dwa tygodnie, wyjaśniła, że kina rozliczają się z dystrybutorami podziałem wpływów z biletów. - Dlatego tu ryzyko jest po obu stronach – zarówno kin jak i dystrybutorów. Na razie w kinach, które już uruchomiły sprzedaż on-line widzimy duże zainteresowanie widowni. Niewątpliwie pomaga nam w tym zimno i brak restauracji - oceniła Gabryszewska.

- Mamy jednak nadzieję, że ten trend utrzyma się a my będziemy mogli zachować ciągłość repertuarową, bo na eksperymenty z zamykaniem i otwieraniem kin nie możemy sobie już pozwolić. To generuje ogromne koszty dla całej branży - podkreśliła prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Limity osób oraz maseczki

Zgodnie z rozporządzeniem kina będą mogły wznowić działalność pod warunkiem, że udostępnią widzom co drugie miejsce na widowni, jednak nie więcej niż 50 procent maksymalnej liczby miejsc. Ograniczenie nie dotyczy widzów, którzy uczestniczą w wydarzeniach z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi, a także z osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Jakub Gutek zauważył, że na przestrzeni ostatnich miesięcy w przypadku zasad bezpieczeństwa dotyczących kin zmieniał się głównie limit osób. - Modyfikowano przede wszystkim limit miejsc w sali, najpierw było to 50 procent po pierwszym lockdownie, później było na jakiś czas 25 procent, a więc cieszymy się, że to znowu jest połowa, a nie jedna czwarta, bo tak to ma dużo większy sens ekonomiczny zapewnia podobny poziom bezpieczeństwa - zaznaczył.

W kinie będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa oraz zakaz konsumpcji. - Widzowie muszą zasłaniać usta i nos, dbamy o dezynfekcję między seansami, dlatego zrobimy dłuższe przerwy, nie gromadzimy ludzi w holu. Zachęcamy do tego żeby kupować bilety online - wskazał Gutek.

- Myślę, że ważne jest to, że w tym czasie, kiedy byliśmy otwarci, czyli od czerwca do listopada, nie było żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia, nie słyszeliśmy też o takim przypadku w żadnym kinie w Polsce. Dużo zależy od tego jak wszyscy, w tym widzowie, będą przestrzegać tych zasad. Wierzymy, że mamy naprawdę wspaniałą, rozsądną publiczność - stwierdził.

Autorka/Autor:Mateusz Bednarczyk

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych (bez uwzględnienia inflacji) w styczniu 2025 była wyższa niż przed rokiem o 4,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu o 1,5 procent.

"Ale urwał". Najnowsze dane ze sklepów

"Ale urwał". Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregulowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej jednomyślnie zatwierdzili w poniedziałek 16. pakiet sankcji wobec Rosji - poinformował Reuters, powołując się na dwa źródła dyplomatyczne.

Cios w rosyjską gospodarkę. Są nowe sankcje

Cios w rosyjską gospodarkę. Są nowe sankcje

Źródło:
PAP, Reuters

Pomimo interwencji rządowej masło nadal drożeje. W styczniu jego cena była niemal o 30 procent wyższa niż rok wcześniej. A to jeszcze nie koniec - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Źródło:
PAP

W tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o sprzedaży detalicznej i biuletyn za styczeń, przedstawi też wstępny szacunek PKB za czwarty kwartał 2024 roku. Ministerstwo Finansów i Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadzą aukcje sprzedaży obligacji. Resort finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się tłusty czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w tłusty czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w tłusty czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP