Decyzją rządu wprowadzane są kolejne niezgodne z prawem regulacje dotyczące relacji między wynajmującymi a najemcami w obiektach handlowych – przekazała Polska Rada Centrów Handlowych. W ten sposób skomentowała przyjęcie przez rząd projektu noweli ustawy covidowej dotyczącej między innymi czynszów. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług ocenił przyjęty projekt pozytywnie.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji. Przewiduje ona, że w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc., natomiast przez trzy miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności – o 50 proc.
Nowelizacja zostanie teraz przesłana do Sejmu – podano na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
"Dyskryminujących część naszej branży rozwiązań"
Jak powiedział dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych Krzysztof Poznański, mimo wielokrotnych próśb i pism skierowanych do Ministerstwa Rozwoju i kancelarii premiera PRCH nie otrzymała do konsultacji projektu ustawy o zmianie tzw. ustawy covidowej. - Decyzją rządu wprowadzane są kolejne niezgodne z prawem i Konstytucją RP regulacje relacji pomiędzy wynajmującymi i najemcami w obiektach handlowych o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych – zaznaczył.
Dodał, że do tej pory branża centrów handlowych nie otrzymała dostępu do treści tego aktu.
Poznański podał, że w środę zarząd PRCH spotka się z wicepremierem Jarosławem Gowinem. - Zaproszenie na to spotkanie otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu, po wielu uprzednich monitach i prośbach trwających od 1 kwietnia bieżącego roku, czyli od dnia ogłoszenia przez Prezesa Rady Ministrów planowanych kolejnych ustawowych regulacji ingerujących w relacje pomiędzy najemcami i wynajmującymi – zaznaczył.
Dyrektor zarządzający PRCH dodał, że organizacja jest "zaskoczona i oburzona" tym, iż mimo zapewnień i deklaracji rządu dotyczących współpracy z branżą centrów handlowych, spotkanie zostało zaplanowane już po przyjęciu przez Radę Ministrów "nowych, dyskryminujących część naszej branży rozwiązań".
Jak ocenił Poznański, planowane regulacje to kolejny dowód na nierówne traktowanie podmiotów na rynku i dalsze antagonizowanie branży. - Ciągle nie rozumiemy, dlaczego branża centrów jest i ma być tą jedyną, którą rząd chce regulować ustawowo. Rada nie kwestionuje potrzeby wsparcia najemców, z których wielu jest w trudnej sytuacji, ale nie może się ono odbywać kosztem wynajmujących – podkreślił.
Wskazał, że branża centrów handlowych prosi rząd o wprowadzenie regulacji opartych na rozwiązaniach funkcjonujących w innych demokratycznych krajach, poprzez dopłaty do kosztów stałych, w tym czynszów, co utrzyma płynność i stabilizację uczestników rynku – najemców, wynajmujących i w końcu banków.
"Wsparcie dla właścicieli galerii handlowych"
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU) w swoim stanowisku wyrażają pozytywną opinię o propozycji zapłaty 20 proc. czynszów przez najemców galerii handlowych, czyli o rozwiązaniu proponowanym przez rząd.
- Jest to wsparcie dla właścicieli galerii handlowych, jednak najemcy są skłonni je ponosić w imię solidarności biznesowej – podkreślili.
FPP i ZPPHiU wskazują, że Kodeks cywilny jasno precyzuje – w przypadku braku świadczeń strony umowy z przyczyn niezależnych, a galerie handlowe nie wywiązują się ze świadczeń w zakresie zapewnienia umownych wskaźników odwiedzalności – druga strona umowy, czyli najemcy, także nie ma obowiązku realizowania świadczeń. - Tym samym najemcy nie mają zobowiązania do płacenia czynszów w okresie zamknięcia galerii handlowych – oceniły obie organizacje.
Jak dodały, należy także jak najszybciej rozpocząć prace nad określeniem warunków współpracy podczas wychodzenia z lockdownu – po otwarciu centrów handlowych oraz doprowadzić do zrównoważenia warunków umów między wynajmującymi a najemcami.
"Jasnym jest, że sytuacja nie powróci do normy"
Jak zaznaczył przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) i prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej Marek Kowalski, centra handlowe i sklepy w nich funkcjonujące są, obok branży turystycznej i gastronomicznej, najbardziej poszkodowane w wyniku obostrzeń pandemicznych.
- Rząd powinien ze szczególną uwagą podchodzić do budowania wieloletniego wsparcia dla tych sektorów. Mówimy tu nie tylko o pomocy w okresie lockdownów – ale mądrej, długoterminowej strategii odbudowania tych biznesów. Jasnym jest, że sytuacja nie powróci do normy jeszcze przez wiele miesięcy po odmrożeniu gospodarki – wskazał Kowalski.
Dodał, że dla segmentu handlu i usług bardzo ważne staje się zapewnienie wsparcia na kilku kluczowych obszarach: od wzmocnienia płynności finansowej i ochrony miejsc pracy po zmniejszenie obciążeń fiskalnych. - Ważne jest, aby rozumieć, że zapłata nawet 20 procent czynszów w zamkniętych galeriach handlowych to pomoc dla wynajmujących – nie dla najemców. Ale wsparcie wynajmujących ze strony rządu może być szersze i na przykład obejmować przesunięcie wynajmującym spłat rat kredytów oraz odsetek zaciągniętych na zakup czy budowę centrum handlowego – podał.
Według Kowalskiego brak zrównoważenia pozycji prawnej stron umów między galeriami handlowymi a najemcami to także jeden z problemów, który należy pilnie rozwiązać. - Wnioski płynące z okresu pandemii muszą znaleźć odzwierciedlenie w zapisach umów – ocenił.
Polska Rada Centrów Handlowych jest stowarzyszeniem not-for-profit zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług. 70 proc. powierzchni centrów handlowych w Polsce jest w rękach firm stowarzyszonych w PRCH.
Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza ponad 160 firm, w których zatrudnienie znajduje ponad 205 tys. pracowników.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24