"W galeriach tłumy, dystans społeczny to utopia". Premier Morawiecki odpowiada

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o możliwym zamykaniu galerii i sklepówTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki o możliwym zamykaniu galerii i sklepów

Galerie handlowe lub sklepy, które nie będą przestrzegały zasad, będą zamykane - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak wskazał, chodzi między innymi o ograniczenia handlowe dotyczące limitów osób w sklepach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Od soboty obowiązują nowe regulacje dotyczące handlu. Zgodnie z rozporządzeniem przywrócono możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw.

W sklepach oraz galeriach handlowych nadal obowiązuje limit osób uzależniony od powierzchni. To maksymalnie 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w przypadku obiektów o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku obiektów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Premier o zamykaniu sklepów

Podczas sesji Q&A z premierem Mateuszem Morawieckim na Facebooku padła uwaga: "W galeriach tłumy, dystans społeczny to utopia, dlaczego zabraniacie być na święta z bliskimi, i tak każdy zrobi jak uważa".

- Zdecydowanie apeluję: święta w gronie własnej rodziny, najmniejszy krąg osób - podkreślił szef rządu.

- W galeriach kontrolujemy i będziemy wyciągać wnioski z tego. Jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia, jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 metrów kwadratowych, będą zamykane te sklepy, będą zamykane też galerie lub te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad - zaznaczył Morawiecki.

- Pamiętajmy o tym, że przestrzegając tych zasad, chronimy nie tylko siebie, chronimy także innych - dodał premier.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 13 855 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 609 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w naszym kraju od początku epidemii zakażenie stwierdzono u 1 013 747 osób, spośród których 18 208 zmarło.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty: