Premier zapowiada dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców. "Pandemia nie odpuszcza"

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o pomocy dla firm
Mateusz Morawiecki o pomocy dla firmTVN24
wideo 2/8
TVN24Mateusz Morawiecki o pomocy dla firm

Chcemy uruchomić kolejne środki do 30 miliardów złotych dla przedsiębiorstw i objąć pomocą większą grupę firm - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 miliardów złotych".

- Chcemy uruchomić kolejne środki do 30 mld zł, żeby ratować przedsiębiorstwa - powiedział premier, zapowiadając, że pomoc zostanie rozszerzona na kolejne kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności - red.) obejmujące branże dotknięte lockdownem. - To walka o zdrowie i życie Polaków - podkreślił.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Uruchamiamy nowe programy"

Jak powiedział Morawiecki, "dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 mld zł". - To wszystko zostało zaabsorbowane w ramach różnego rodzaju programów finansowych wsparcia bezpośrednio z budżetu państwa i przez instytucje podlegające państwu - zaznaczył premier.

- Pandemia nie odpuszcza i dlatego uruchamiamy nowe programy. Miejsca pracy, miejsca pracy i jeszcze raz miejsca pracy - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, skuteczność polskich programów pomocowych potwierdził ostatnio Eurostat, pokazując, że Polska ma najniższy poziom bezrobocia w środku trzeciej fali pandemii ze wszystkich państw europejskich.

Z informacji zamieszczonej przez kancelarię premiera w mediach społecznościowych wynika, że przedłużona zostanie obecnie obowiązująca tarcza branżowa. Jednocześnie pomoc zostanie rozszerzona na firmy z kolejnych kodów PKD. Chodzi m.in o branżę beauty i handlową - wyjaśniono.

Przedsiębiorstwa chronione tarczą branżową mogą liczyć na:

- bezzwrotną dotację w kwocie do 5.000 złotych,

- zwolnienie ze składek ZUS dla firm do 49 zatrudnionych oraz dla jednoosobowych działalności gospodarczych,

- postojowe w kwocie 2080 złotych dla jednoosobowych działalności gospodarczych, dofinansowanie miejsc pracy pracowników.

Galerie, hotele, restauracje

Jak wynika z informacji przedstawionej podczas konferencji prasowej premiera, rząd zaproponuje nowe regulacje dotyczące czynszów w obiektach, np. galeriach handlowych, które zostały zamknięte w ramach walki z pandemią.

80-procentowe obniżki czynszów będą dotyczyć okresu obowiązywania zakazów prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. Dodatkowo przez 3 miesiące po ustaniu tego zakazu czynsze mają być zredukowane o 50 proc.

Z przedstawionej informacji wynika, że wynajmujący będą mieli prawo ustalenia wyższej wartości czynszu w przypadku wykazania, że skala obniżki jest niewspółmierna do rzeczywistych szkód najemcy.

- Branża gastronomiczna, hotelarska, te której najmocniej zostały dotknięte przez trzecią falę, będą miały kontynuowane mechanizmy wsparcia także po zakończeniu tej fali, po to, żeby mogły odbić się od tego naprawdę głębokiego dołka, będą to dodatkowe mechanizmy wsparcia finansowania ich działań - powiedział ponadto Morawiecki.

Premier nie doprecyzował, o jakie mechanizmy chodzi.

Tarcze PFR

Szef rządu zapowiedział także, że kontynuowana będzie tarcza finansowa PFR. - To jest program, który rzeczywiście uratował miliony, miliony miejsc pracy - powiedział Morawiecki, dziękując Polskiemu Funduszowi Rozwoju za sprawną organizację pomocy w ramach tego programu.

Premier przypomniał, że kształt Tarczy PFR musi być konsultowany z Komisją Europejską. Jednak, jak dodał, "raz jeszcze chcę podkreślić, że środki pochodzą z siły państwa polskiego i zdrowych finansów publicznych państwa".

W ramach Tarczy PFR 1.0, uruchomionej podczas wiosennej fali pandemii w ub.r., PFR wypłacił 61 mld zł. Wsparcie trafiło do 348 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników.

W obliczu drugiej fali pandemii rząd i PFR przygotowały Tarczę Finansową 2.0. To program wsparcia, którego celem jest pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Strumień finansowego wsparcia Tarczy 2.0 obejmuje trzy instrumenty: Tarczę Finansową PFR dla MŚP 2.0, Tarczę Finansową dla Dużych Firm i umorzenie subwencji dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR dla MŚP 1.0.

Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm to 13 miliardów zł. Dla dużych przedsiębiorstw ze wszystkich branż wymagających wsparcia w związku z pandemią przeznaczona jest Tarcza dla Dużych Firm o wartości 25 miliardów zł.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości