TVN24 Biznes | Z kraju

Koronawakacje w Polsce, czyli gdzie, kiedy i jak spędzimy urlop

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24, Noclegowo.pl
Wakacje inne niż poprzednie
Wakacje inne niż poprzednieTVN24
wideo 2/4
TVN24Wakacje inne niż poprzednie

Większość Polaków spędzi wakacje w kraju, na odludziu, z dala od tłumów, w domku letniskowym albo gospodarstwie agroturystycznym - takie wnioski płyną z raportu przygotowanego dla TVN24 przez portal Noclegowo.pl.

W tym roku zdecydowana większość Polaków spędzi wakacje w Polsce. "Od początku maja, na portalu Noclegowo.pl odnotowaliśmy ponad 2-krotny wzrost zainteresowania ofertami noclegowymi względem analogicznego okresu w roku 2019" - czytamy w analizie.

Największą popularnością cieszą się miejsca na odludziu, z dala od tłumów - co jest kompletnym przeciwieństwem trendu lat poprzednich, w których Polacy koncentrowali się na bliskiej odległości od centrum lub atrakcji turystycznych - napisano.

Koronawakacje w PolsceTVN24

Gdzie na wakacje?

W raporcie zwrócono uwagę, że zyskują na popularności mniejsze obiekty noclegowe. Największe wzrosty odnotowano wśród domów na wyłączność (+1900 proc.), domków letniskowych (+380 proc.) oraz w agroturystyce (+240 proc.) porównując rok do roku.

Koronawakacje w PolsceTVN24
Koronawakacje w PolsceTVN24

Jeśli chodzi o regiony, w które w tym roku chętniej chcą odwiedzić Polacy, to w porównaniu z 2019 rokiem wzrosła popularność Bieszczad (+900 proc.), Kaszub (+850 proc.), Mazur (+350 proc.) oraz Beskidów (+200 proc.). Jednocześnie niesłabnącym zainteresowania cieszą się najbardziej znane kurorty jak Łeba, Międzyzdroje, Świnoujście i Karpacz. 

Najpopularniejsze regionyTVN24

Zmiana upodobań Polaków

Na portalu Noclegowo.pl zaobserwowano również zmianę preferencji odnośnie udogodnień w obiektach noclegowych. W ubiegłym roku Polacy najczęściej zwracali uwagę na internet, basen i wyżywienie. W tym roku najważniejszymi udogodnieniami są grill, ogród oraz bliskość lasu czy jeziora.

Zmiana preferencjiTVN24

Średnia cena za nocleg dla 1 osoby - podobnie jak w ubiegłym roku - waha się w przedziale 60-80 zł, wyjątkiem jest Sopot, gdzie średnio zapłacimy - 87 zł za osobę. Nieznaczne (10-15 proc.) spadki cen zaobserwowaliśmy w dużych miastach jak Kraków, Poznań, Wrocław - wskazano w analizie.

Kiedy Polacy zamierzają wziąć urlop? Największe obłożenie zaobserwowano na przełomie lipca i sierpnia oraz podczas długiego weekendu sierpniowego.

Zauważono też, że coraz więcej osób dopytuje właścicieli noclegów, jakie są podejmowane środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem. Niezależnie od rodzaju obiektu klientom zależy przede wszystkim na czystości i dezynfekcji pokoju po poprzednich gościach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Urlop w czasie pandemii. Wakacyjny raport Marcin Masewicza
Urlop w czasie pandemii. Wakacyjny raport Marcin MasewiczaTVN24

Agroturystyka i samodzielne domki

Według Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" już około 60 procent rezerwacji na wakacje jest zajętych. Największą popularnością cieszą się samodzielne domki i obiekty z osobnym wejściem.

Jeszcze w maju Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego informowała, że miejsca noclegowe w hotelach położonych z dala od skupisk ludzi są już wyprzedane na wakacje, oraz że są wolne pokoje w miejscowościach wypoczynkowych, a w miastach obiekty świecą pustkami.

Autor:kris

Źródło: TVN24, Noclegowo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości