TVN24 Biznes | Z kraju

Bałagan w urzędzie, który ma wpływ na portfele milionów Polaków

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Witucki o inflacji w nadchodzących miesiącach
Witucki o inflacji w nadchodzących miesiącachTVN24
wideo 2/9
TVN24Witucki o inflacji w nadchodzących miesiącach

Kancelaria Premiera stwierdziła liczne błędy w zarządzaniu Urzędem Regulacji Energetyki – informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita". URE - w okresie gwałtownych podwyżek cen prądu, gazu i paliw - miał niewłaściwie planować swój budżet i dysponować kadrami. Dziennik zwraca uwagę, że decyzje urzędu mają wpływ na portfele milionów Polaków.

"Kierownictwo urzędu nie posiadało efektywnych narzędzi do oceny zdolności instytucjonalnej jednostki, a podejmowane działania nie stanowiły skutecznego wsparcia do zarządzania potrzebami URE" – to fragment, cytowanego przez "Rz", wystąpienia po kontroli, którą Kancelaria Premiera przeprowadziła w Urzędzie Regulacji Energetyki.

Kontrola w URE

Prezesem tej instytucji, jak przypomina gazeta, jest od 2019 roku Rafał Gawin, powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego, a jej decyzje mają wpływ na portfele wszystkich Polaków.

"Rz" wskazała, że to, jak wygląda zarządzanie URE, kancelaria premiera sprawdziła w ramach kontroli planowej. Była poświęcona niektórym aspektom funkcjonowania urzędu w latach 2018–2020, a konkretnie strukturze organizacyjnej, zasobom ludzkim i umowom cywilnoprawnym.

We wszystkich tych obszarach stwierdzono błędy, które zawarto na ponad 30 stronach wystąpienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stanowisko URE

URE zapewnia jednak, że stara się już wyeliminować problemy. "Wszystkie zalecenia sformułowane po kontroli KPRM są przez urząd realizowane bądź zaplanowane do realizacji" – wyjaśnia "Rzeczpospolitej". I dodaje, że jeszcze przed zakończeniem kontroli podjęto "działania, które wpisują się w wypełnienie zaleceń pokontrolnych", np. uruchomiono "Akademię Wiedzy URE", czyli cykl zdalnych szkoleń, w których uczestniczy 30 proc. pracowników urzędu.

"Prezes URE poinformował KPRM o podjętych i zaplanowanych działaniach w celu realizacji zaleceń pokontrolnych, szczegółowo odnosząc się do zaleceń pokontrolnych i wskazując na obszary i procedury, które przyczynią się do usprawnienia funkcjonowania jednostki" – potwierdza gazecie Centrum Informacyjne Rządu.

Kto korzysta z zatwierdzonych przez URE taryf?

Prezes URE zatwierdza taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych (grupa taryfowa G) dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu (PGE, Tauron, Energa i Enea). Mają one w sumie 13,1 mln odbiorców indywidualnych.

Klienci ci mogą skorzystać z taryfy zatwierdzonej przez szefa URE, ale mogą też wybrać ofertę wolnorynkową swojego dostawcy energii.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyjmuje wnioski taryfowe, następnie są one analizowane i albo zatwierdzane, albo prezes wzywa spółki obrotu do ich korekty. Przedsiębiorstwo energetyczne może wprowadzić taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45. dnia od dnia jej opublikowania przez Prezesa URE.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza także taryfy gazowe dla gospodarstw domowych.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości