Małopolska z szybkim internetem. Kończy się budowa sieci

Z kraju

sxc.huW listopadzie skończy się budowa Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej (MSS)

W listopadzie skończy się budowa Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej (MSS). Obecnie w ramach inwestycji wybudowano (wraz z niezbędnymi obiektami) prawie 650 km, w trakcie odbiorów jest kolejne 150 km. Pierwsi użytkownicy mają być podłączani do sieci w grudniu.

O szczegółach inwestycji mówili w poniedziałek w Krakowie minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, członek zarządu województwa małopolskiego Jacek Krupa oraz prezes zarządu spółki Małopolska Sieć Szerokopasmowa sp. z o.o. Piotr Majchrzak.

- Chciałem potwierdzić, zakomunikować, że obywatele Małopolski będą mieli możliwość dostępu do szybkiego i wydajnego internetu – powiedział minister administracji i cyfryzacji.

Projekt do końca września

Jak wyjaśnił, budowa Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej zostanie zrealizowana z końcem września, a oddana do użytku w listopadzie. - Przy wydłużonym do 30 listopada tego roku – czyli o dwa miesiące – terminie realizacji projektu, pozostały do wybudowania zakres sieci nie powoduje zagrożenia dla projektu – zwrócił uwagę minister.

Powiedział też, że do połowy sierpnia tego roku wydano blisko 54 mln zł, co stanowi 27,96 proc. wartości projektu.

Priorytetowy projekt

Minister zaznaczył, że projekt jest ważny dla mieszkańców Małopolski – dzięki niemu szybki internet będzie mógł dotrzeć do każdego. Dodał, że małopolski projekt ma przewagę nad innymi podobnymi projektami, które w pierwszym etapie koncentrują się na samym wybudowaniu sieci, a dopiero potem szukają operatora.

Członek zarządu województwa małopolskiego Jacek Krupa podkreślił, że budowa sieci szerokopasmowej jest warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym do tego, żeby Małopolska mogła się rozwijać. - Z budową tej sieci ogromne nadzieje wiąże nie tylko biznes, ale też administracja publiczna. Wystarczy tylko przypomnieć o kilku najważniejszych projektach województwa małopolskiego, które bez internetu szerokopasmowego nie będą mogły w pełni funkcjonować. To nie tylko nasza pionierska Małopolska Chmura Edukacyjna, ale też choćby Małopolski System Informacji Medycznej – mówił przedstawiciel zarządu województwa małopolskiego.

Szybki internet

Projekt Małopolska Sieć Szerokopasmowa zakłada wybudowanie na terenie województwa małopolskiego szerokopasmowej szkieletowej sieci telekomunikacyjnej. Dzięki temu dostęp do szerokopasmowego internetu uzyskają nie tylko instytucje publiczne, ale przede wszystkim gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa – szczególnie te na obszarach wiejskich.

Wykonawca szacuje, że z MSS będzie korzystać ok. 645 tys. gospodarstw domowych oraz 2,5 tys. podmiotów administracji publicznej.

- W chwili obecnej mamy z podmiotami podpisane już 64 listy intencyjne. Zachęcamy wszystkich do kontaktu i współpracy. Komercyjnie sieć ruszy za cztery miesiące – powiedział prezes zarządu spółki Małopolska Sieć Szerokopasmowa sp. z o.o. Piotr Majchrzak.

W efekcie ma powstać sieć o łącznej długości 3 150 km (z czego wybudowane zostanie 1 252 km, a wydzierżawione 1 898 km). Na obecnym etapie udało się wykonać 85 proc. prac projektowych i 74 proc. prac budowlanych – to ponad 2,5 tys. km sieci, które zostały wybudowane i wydzierżawione. Do wybudowania zostało jeszcze 400 km.

Całkowita wartość projektu wynosi 192 mln zł. Dofinansowanie unijne to ponad 63,9 mln zł.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu