Co czyha na dzieci w sieci. Rusza kampania #keepCTRL

[object Object]
Hejt w sieci. Kampania #keepCTRLUKE
wideo 2/6

Przemoc, hejt, patostream, sexting - to tylko część negatywnych zjawisk, z jakimi dzisiejsza młodzież styka się, korzystając z internetu. Urząd Komunikacji Elektronicznej ruszył z kampanią "Klikam z głową #keepCTRL", w ramach której dzieci i ich opiekunowie będą ostrzegani przed niebezpiecznymi zjawiskami w sieci i dowiedzą się, jak odpowiedzialnie korzystać z internetu.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że ponad 8 na 10 dzieci w wieku od 7 do 15 lat posiada telefon komórkowy. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem dzieci (7-9 lat - 63,6 proc., 10-12 lat - 91,7 proc., 13-15 lat - 100 proc.). Dzieci zaczęły korzystać z własnego telefonu komórkowego najczęściej pomiędzy 7. a 10. rokiem życia. Niemal co dziesiąty młody użytkownik posiadał telefon komórkowy przed ukończeniem 7 lat.

Dzieci najczęściej korzystają z telefonu, aby dzwonić do rodziców lub znajomych oraz do pisania i odbierania SMS-ów. Telefon bardzo często jest wykorzystywany także do grania w gry, słuchania muzyki oraz przeglądania internetu. Blisko co drugi młody użytkownik telefonu komórkowego korzysta z aplikacji internetowych, komunikatorów czy portali społecznościowych. Najmniej popularne wśród dzieci są usługi typu wideo lub streaming oraz SMS-y premium.

Dziewięć na dziesięć dzieci w wieku od 7 do 15 lat korzysta z internetu. Wiek, w jakim dzieci zaczęły korzystać z internetu, to najczęściej 7-8 lat (30,6 proc.). Po 17,9 proc. badanych wskazało na wiek 5-6 lat oraz 9-10 lat. Niewielki odsetek badanych dzieci zaczął korzystać z sieci przed 5. lub po 10. roku życia - wynika z badania.

Zagrożenia w sieci

Rodzice dostrzegają inne niż dzieci zagrożenia i niebezpieczne zachowania wynikające z korzystania przez dziecko z internetu.

Według dzieci zagrożenia te to przede wszystkim kontakt z nieznajomymi (39,5 proc.), możliwość stania się ofiarą oszustwa (35,5 proc.) oraz wchodzenia na strony, gdzie mogą być wirusy (30,9 proc.). Tymczasem, zdaniem rodziców, niebezpieczeństwa są związane w szczególności z kontaktem z nieodpowiednimi treściami (45,8 proc.), kontaktem z nieznajomymi (41,2 proc.) oraz możliwością uzależnienia się od internetu (37 proc.).

Jak wynika z badania, wśród zagrożeń i niebezpiecznych zachowań w internecie dziewczynki znacznie częściej niż chłopcy wskazywały na kontakt z nieznajomymi. Różnice w udzielanych odpowiedziach zaobserwowano także ze względu na wiek – dzieci pomiędzy 10. a 12. rokiem życia nieco częściej deklarowały kontakt z nieznajomymi, natomiast starsze (13-15 lat) możliwość zastania ofiarą oszustwa czy cyberprzemocy.

Dziewczynki częściej wskazywały również na takie zagrożenia, jak kontakt z nieodpowiednimi treściami czy publikowanie własnych treści, natomiast chłopcy na uzależnienie od internetu, zagrożenia dla zdrowia czy negatywny wpływ na relacje z otoczeniem. W przypadku wieku największa różnica dostrzegalna jest w zagrożeniu związanym z publikowaniem własnych treści – zachowanie to częściej deklarowały dzieci pomiędzy 13. a 15. rokiem życia. Młodsze dzieci dostrzegają częściej możliwość uzależnienia od internetu i kontakt z nieodpowiednimi treściami.

Co siódme badane dziecko zadeklarowało, iż ich rodzic opublikował w sieci informacje o nim bez jego wiedzy. W opinii 6,4 proc. badanych dzieci, przez treści publikowane z ich udziałem przez rodziców miały nieprzyjemne sytuacje w ciągu ostatniego roku.

Treści intymne

Jednym z niebezpiecznych zjawisk w internecie jest sexting, czyli przesyłanie treści o charakterze erotycznym. Zjawisko to wśród badanych nastolatków w wieku 13-15 lat ma charakter incydentalny. Znikomy odsetek odpowiadających dzieci przyznało, że zdarzyło się, by ono lub ktoś ze znajomych przesłał swoje intymne zdjęcie innej osobie.

Kolejnym zagrożeniem czyhającym w sieci jest sextorion, czyli wykorzystanie materiałów o charakterze erotycznym do szantażu. To zjawisko także występuje epizodycznie. Jedynie dwoje nastolatków zadeklarowało, że osobiście lub ktoś ze znajomych spotkał się z szantażem związanym z udostępnieniem intymnych treści. Osoby te zadeklarowały, że zgłosiły tę sytuację rodzicom.

Treści intymneUKE

Hejt

Badanie pokazuje, że 3 na 10 młodych internautów (10-15 lat) w ciągu ostatniego roku zetknęło się w internecie z hejtem. Ponadto zbliżony odsetek dzieci słyszało o tym zjawisku, jednak nie czytało tego typu treści. Tymczasem jedynie 13,3 proc. rodziców oznajmiło, iż dziecko w ciągu ostatniego roku spotkało się w internecie z hejtem.

Dzieci, zapytane o to, jak zareagowałyby na obraźliwy komentarz na swój temat w internecie, najczęściej wskazywały, że powiedziałyby o tym swoim rodzicom/opiekunom. Często wskazywano także na zablokowanie autora komentarza (45,3 proc.) lub usunięcie komentarza (40 proc.). Co drugie dziecko i co drugi rodzic wie, jaka jest różnica między hejtem a mową nienawiści.

Hejt jest najbardziej znanym pojęciem wśród badanych. Ponad połowa rodziców i dzieci zna również challenge, cyberbullying i trolling. Do najrzadziej kojarzonych zjawisk zaliczyć należy: FOJI, JOMO, MOMO oraz FOMO.

Słowniczek pojęćuke.gov.pl

Uzależnienie od portali społecznościowych

Ponad połowa młodych (10-15 lat) użytkowników portali społecznościowych zamieszcza na portalach jakieś treści. Zazwyczaj publikują oni treści średnio raz w tygodniu (41,9 proc.). Co czwarte dziecko przyznało, że robi to częściej (klika razy dziennie - 9,5 proc., raz dziennie 17,6 proc.).

Spośród dzieci zamieszczających na portalach społecznościowych jakieś treści ponad połowa kilka razy w ciągu dnia sprawdza reakcję innych na zamieszczone przez nich zdjęcie lub komentarz. Co piąty odpowiadający robi to rzadziej, a co dziesiąty - częściej.

Spośród młodych (10-15 lat) czynnych użytkowników portali społecznościowych 14,9 proc. odczuwa niepokój, gdy ich znajomi nie piszą do nich lub nie publikują żadnych postów. Niemal 3 na 10 dzieci przyznało, że czasem martwi się, że zdjęcie lub komentarz, które zamierza opublikować na portalu społecznościowym, nie spotka się z zainteresowaniem znajomych.

Uzależnienie od portali społecznościowychUKE

Uzależnienie od telefonu

4 na 10 dzieci przyznało, że niemal cały czas nosi przy sobie telefon i reaguje na każdy dźwięk wiadomości. Odpowiedzi rodziców są na ogół zgodne z deklaracjami dzieci. Nie zaobserwowano różnic w odpowiedziach dzieci ze względu na ich płeć. Różnice odnotowano natomiast ze względu na wiek dziecka. Wraz ze wzrostem wieku wzrastał odsetek dzieci, które deklarowały, że nie rozstają się z telefonem.

Ponad połowa dzieci potrafi bez problemu zrezygnować z korzystania z telefonu, w tym mobilnego internetu na cały dzień. Co więcej, większy odsetek odpowiedzi twierdzących zaobserwowano wśród dziewczynek niż wśród chłopców (60,3 proc. względem 53,8 proc.) oraz wśród młodszych dzieci (10-12 lat - 61,8 proc., 13-15 lat - 51,4 proc.).

Co piąte dziecko prawie wcale nie korzysta z telefonu podczas spotkania ze znajomymi czy na wakacjach, a 6 na 10 dzieci w takich sytuacjach ogranicza korzystanie z telefonu.

Uzależnienie od telefonuUKE

Internetowe wyzwania

6 na 10 dzieci w wieku 10-15 lat korzystających z internetu wie, na czym polegają internetowe wyzwania. Spośród nich ponad połowa przyznała, że ono lub jego znajomi oglądali w internecie nagranie, w który ktoś wykonuje challenge.

Tymczasem wśród rodziców odsetek osób, które wiedzą na czym polega challenge, wynosi 55,1 proc. Spośród nich co trzeci rodzic przyznał, iż oglądał tego typu nagrania.

Spośród dzieci w wieku 10-15 lat, które wiedzą na czym polegają internetowe wyzwania, 8,2 proc. przyznało, że zdarzyło się, że one lub ich znajomi przekonali kogoś do nagrania i umieszczenia w internecie filmu z challenge'em lub sami nagrali taki film.

Blisko 4 na 10 osób (zarówno wśród dzieci, jak i rodziców) słyszało o sytuacji, kiedy ktoś zrobił sobie krzywdę podczas wykonywania wyzwania internetowego. Jednak tylko znikomy odsetek odpowiadających przyznał, że zna osobę, której przytrafiła się taka sytuacja.

Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie bieżącego roku na próbie 500 dorosłych i 500 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. W grupie rodziców objętych badaniem zdecydowanie przeważały kobiety - 82,0 proc. Natomiast wśród ankietowanych dzieci nieco większy odsetek stanowili chłopcy (52,2 proc.) niż dziewczynki.

#keepCTRL

W ramach kampanii edukacyjnej UKE powstały cztery filmy ukazujące wyżej wymienione negatywne zjawiska. Przedstawiciele Urzędu będą je pokazywać młodzieży podczas specjalnych zajęć prowadzonych w szkołach w całej Polsce. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z ekspertami UKE, którzy doradzą, jak chronić się przed cyberprzemocą. Pilotażowe zajęcia prowadzone są już od września w województwie mazowieckim. Od grudnia kampania startuje na terenie całej Polski.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie o wycofaniu zabawki dla dzieci z popularnej sieci dyskontowej KiK. Powodem jest stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej zawartości ołowiu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na Sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP