Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające dotyczące Kaufland Polska Markety, Eurocash i SCA PR Polska (Intermarche) - podano w komunikacie. Przedmiotem postępowania ma być między innymi wsteczne ustalanie rabatów w relacjach z dostawcami produktów rolno-spożywczych.
- Działanie trzech przedsiębiorców może być przejawem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej, dlatego w toku postępowania wyjaśniającego zweryfikujemy poczynione wstępnie ustalenia - wskazał cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Jak podał UOKiK, postępowania wyjaśniające dotyczą Kaufland Polska Markety, Eurocash (organizator licznych sieci sklepów, m.in. ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Gama, Groszek i Euro Sklep) i SCA PR Polska (Intermarche).
"Zastrzeżenia budzi m.in. wsteczne ustalanie rabatów i warunków handlowych w relacjach z dostawcami produktów rolno-spożywczych" - czytamy w komunikacie.
"Absolutnie nieakceptowalna"
Jak napisano, sytuacja, w której dostawcy produktów rolno-spożywczych przez kilka miesięcy nie wiedzą, na jakich warunkach finansowych realizują dostawy do sieci handlowej i czy współpraca będzie w ogóle dla nich opłacalna, "jest absolutnie nieakceptowalna".
- Podobnie nie może dochodzić do sytuacji, gdy w toku współpracy większy przedsiębiorca wymusza dodatkowe rabaty wsteczne, wykraczając znacząco poza uzgodnione pierwotnie warunki - zaznaczył Tomasz Chróstny.
UOKiK wyjaśnił, że rabaty retrospektywne (rabaty retro) odnoszą się do zakupów dokonanych w przeszłości. Występują między innymi w relacjach pomiędzy sieciami handlowymi a dostawcami produktów rolno-spożywczych. Stosowane są różne systemy wstecznego przyznawania rabatów.
Kara dla Biedronki
Za podobne praktyki została ukarana spółka Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka - przypomniał urząd.
Spółka nazwała decyzję prezesa UOKiK "stronniczą" i dodała, że była ona "pozbawiona podstaw prawnych i faktycznych". Zapowiedziała też dochodzenie swoich racji w sądzie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock