Bochniarz na czele Rady Dialogu Społecznego. Prezydent podziękował szefowi "S"


Henryka Bochniarz będzie nową przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego. Prezydent Andrzej Duda podziękował przewodniczącemu NSZZ „Solidarność” Piotrowi Dudzie za pierwszy rok pracy Rady. Bochniarz i przewodniczący "S" wskazali na potrzebę konsultacji w sprawie tzw. planu Morawieckiego.

Roczna kadencja Piotra Dudy jako szefa RDS mija 22 października. Przewodniczący Rady co roku zmieniają się - na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W związku z tym w środę na posiedzeniu podsumowującym pierwszy rok działania Rady ustalono, że przez kolejny rok jej pracami pokieruje szefowa Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz. Prezydent Duda, który uczestniczył w środowym posiedzeniu Rady, podziękował Piotrowi Dudzie za rok pracy i za to, że byli w stałym kontakcie. - Miałem poczucie uczestnictwa w tym dialogu, nie tylko przez mojego przedstawiciela, ale też bezpośrednie rozmowy z przewodniczącym – mówił. Prezydent ocenił też, że to dobrze, iż teraz przypada kadencja pracodawców i Radą będzie kierowała Bochniarz. - Podzielam to przekonanie, że zdecydowanie musi być teraz kolej na przedsiębiorców, umożliwić taką eksplozję kapitału społecznego w naszym kraju - dodał Andrzej Duda, podkreślając, że czeka na wybuch kreatywności Polaków, którzy potrafią i lubią realizować się zawodowo, również przez prowadzenie własnej działalności gospodarczej. - Tylko na razie w Polsce to trudne- dodał.

Równość stron

Andrzej Duda powiedział, że wierzy, iż w ramach tzw. planu Morawieckiego - Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, stworzonego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego - "ta możliwość zostanie zrealizowana również przez pryzmat dialogu i pracy RDS". - Cieszę się z kontaktów ze mną w ostatnim roku i oficjalnie proszę o utrzymanie kontaktów z prezydentem" – zwrócił się prezydent do Bochniarz. Szefowa Konfederacji Lewiatan i nowa przewodnicząca RDS oceniła, że rozwiązanie w postaci zastąpienia Komisji Trójstronnej Radą Dialogu Społecznego ustawiło w nowym, lepszym świetle wszystkie strony dialogu. - Okazało się, że postawienie wszystkich trzech partnerów - związków zawodowych, pracodawców i rządu w jednej linii powoduje zupełnie inne spojrzenie na współpracę i na odpowiedzialność - powiedziała Bochniarz.

Zapowiedziała, że kolejne spotkanie RDS powinno się odbyć jak najszybciej, ale nie wyznaczyła jeszcze terminu. Bochniarz powiedziała także dziennikarzom, że po okresie kierowania pracami Rady przez reprezentanta NSZZ "Solidarność", która - jak stwierdziła - ma specjalną relację z obecną władzą, jej kadencja może być trudna. - Przez ustawę i zapisaną w niej równoprawność stron chcieliśmy, żeby ta równość stron była. Zobaczymy, czy tak będzie, czy jak ktoś ma lepsze relacje z rządem, to sobie coś załatwi – mówiła Bochniarz.

Merytoryczny spór

Bochniarz przypomniała, że prezydent uczestniczył osobiście w merytorycznych posiedzeniach Rady.

- Chciałabym, żeby był jeszcze bardziej wciągnięty w ten dialog. W końcu jest to urząd, który w dialogu może odgrywać bardzo istotną rolę, jeżeli tylko prezydent Duda da się w to wciągnąć, to będziemy takie spotkania robili. Robimy coś po raz pierwszy, wiec sami zobaczymy, jak to będzie funkcjonowało, czy po zmianie będzie to nadal tak dobra współpraca – dodała Bochniarz. Dotychczasowy szef RDS Piotr Duda powiedział, że cenne jest to, iż udało się uchronić Radę przed konfliktem politycznym i polityką. - To jest dla nas bardzo ważne i bardzo cenne, że tu był spór, ale spór merytoryczny, nie polityczny – mówił, podsumowując roczną działalność Rady i swoje przewodnictwo. Dodał, że udało się wypracować historyczne, pierwsze wspólne stanowiska Rady – uzgodnione wspólnie przez stronę społeczną, związki zawodowe i pracodawców - dotyczące stawki godzinowej, klauzul społecznych w zamówieniach publicznych i w sprawie pakietu klimatycznego.

"Wielki niedosyt"

Piotr Duda powiedział, że prowadzenie Rady Dialogu Społecznego nie było tak trudne, jak się spodziewał przed objęciem funkcji, dzięki dobrej współpracy ze wszystkimi stronami. - Jestem wzruszony i cieszę się, że udało się nam wrócić do dialogu. Nasze wspólne wyjście (z Komisji Trójstronnej), protest w 2013 r. - patrzę na Janka Guza (szefa OPZZ), a nie ma z nami świętej pamięci Tadeusza Chwałki (szefa Forum Związków Zawodowych), który wtedy był z nami, ale wspominamy go pozytywnie i dziękuję mu też za to, że możemy funkcjonować w całkowicie innej formule – dodał. Podkreślał jednak, że to RDS jest jedyną instytucjonalną, reprezentatywną formułą dialogu społecznego. Szef "S" powiedział, że "mamy wielki niedosyt, jeśli chodzi o dialog w sprawie Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju". - Wydaje nam się, że pan wicepremier Mateusz Morawiecki konsultuje ją ze wszystkimi, tylko nie z Radą. Dialog obywatelski, to jedna sprawa, a dialog instytucjonalny to Rada, której patronuje prezydent – przypomniał.

Brak konsultacji

Z kolei Bochniarz oceniła, że Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju wymaga wielu zmian, poprawek, doprecyzowań i nie jest dobrze, gdy „zasadniczy dokument polityki gospodarczej, ale też społecznej rządu, nie jest konsultowany”. - Dlatego powołaliśmy zespół doraźny tylko do tego celu, żeby być partnerami w rozmowie na ten temat, żeby pan wicepremier Morawiecki spróbował znaleźć z nami te kompromisy. Niestety, początek nie był dobry – mówiła Bochniarz. - Mam nadzieję, że nie trzeba będzie tego robić na siłę, że przy tych środowych deklaracjach ta wola jest nie udawana, ale prawdziwa. Ale to wszystko się będzie weryfikować – dodała nowa szefowa RDS. Podkreśliła też, że zdaje sobie sprawę, iż "ten następny rok to bardzo ciężka praca". Zapowiedziała m.in. prace nad zmianami w ustawie o samej Radzie, ułatwienie wewnętrznych procedur dla jej lepszego funkcjonowania. - Na stole już leży wiele rzeczy - handel w niedzielę, wiek emerytalny, to już jest, trzeba się tym zająć i prowadzić dialog - mówiła Bochniarz podczas posiedzenia Rady.

Pole do dyskusji

Przedstawiając decyzję pracodawców, że to Bochniarz będzie szefową RDS, prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik podkreślił, że jest ona najlepszą kandydatką na rok, w którym będzie trzeba uzgadniać z rządem ważne ustawy wynikające z zamierzeń gospodarczych rządu. Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski podkreślił, że na miniony rok pracy Rady trzeba patrzeć nie pod kątem statystyk, ale tego „pchania polskich spraw do przodu”. - Mamy przestrzeń i miejsce do dyskusji, tego od wielu lat chcieliśmy i od nas zależy, co z tym zrobimy – przekonywał. Przed posiedzeniem prezydent powołał do rady nowego członka ze strony rządowej - minister, członka Rady Ministrów Elżbietę Witek. Rada przedyskutowała też zagadnienia reformy szkolnictwa wyższego, przedstawione przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Przyjęła też kilka uchwał w sprawach bieżących.

Nominacja od prezydenta

Ustawę o Radzie Dialogu Społecznego podpisał 8 sierpnia 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski, ale jej pierwszy skład powołał jego następca - Andrzej Duda. Nominacje dla członków rady prezydent wręczył 22 października, wtedy w Pałacu Prezydenckim Rada wybrała Piotra Dudę na pierwszego szefa RDS na roczną kadencję. W Radzie Dialogu Społecznego zasiadają przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych i rządu oraz przedstawiciele: prezydenta, prezesa NBP i GUS. Ustawa o RDS zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

Henryka Bochniarz: naszym celem jest wejście do strefy euro

Henryka Bochniarz: naszym celem jest wejście do strefy euro
Henryka Bochniarz: naszym celem jest wejście do strefy euroTVN24 BiS

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Nie mówię, żeby ludzi nie rozliczać, ja nie mówię, żeby ludzi nie karać za to, że coś ukradli, ale to nie jest temat numer jeden - stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej europoseł PiS Daniel Obajtek. Reporter TVN24 Łukasz Frątczak dopytywał byłego szefa Orlenu o spadek kursu akcji spółki za jego kadencji oraz raport na temat inwigilacji posłów opozycji na zlecenie firmy.

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Źródło:
tvn24.pl

Kraków i Warszawa zostały w poniedziałek połączone drogą ekspresową S7, a aglomeracja krakowska zyskała trasę S52, która ma usprawnić przejazd północną częścią miasta. Łączna długość obu udostępnionych dziś ekspresówek to 25 kilometrów.

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP