Nawet dwa lata więzienia może grozić tym przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na handel w niedziele - wynika z zapisu, który w swoim projekcie ustawy handlowej umieściła "Solidarność".
"Kto dopuszcza się handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w niedziele oraz wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę zakazanych w Ustawie podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat'" - czytamy w wyjściowym projekcie ustawy NSZZ "Solidarność".
Jak powiedział w rozmowie z tvn24bis.pl Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność", takiego zapisu w projekcie ustawy domagali się polscy pracodawcy.
Dwa lata więzienia za handel w niedziele? To w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa zakładam sklep :)
— Robert Gwiazdowski (@RGwiazdowski) 10 czerwca 2016
28 kwietnia powołany został komitet, który zbiera podpisy poparcia dla projektu ograniczeń handlu w niedzielę. Po złożeniu wniosku odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie, po którym ustawa trafi do komisji sejmowej, gdzie ostatecznie zostanie wypracowany jej kształt.
Odstępstwa
Projekt "S" przewiduje szereg odstępstw od zakazu. Nie byłoby go - według propozycji - w kolejne dwie ostatnie niedziele w roku kalendarzowym przed Świętami Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przypadającą przed Wielkanocą oraz w drugą niedzielę lipca.
Odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie "czynności sprzedażowe" wykonuje wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, stacji benzynowych nieprzekraczających 150 m kw., piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż produktów własnej produkcji w godz. 6-13. Handel w niedzielę - wynika z projektu - mógłby też się odbywać m.in. w aptekach i punktach aptecznych, w kioskach nieprzekraczających 50 m kw. powierzchni, w placówkach handlowych prowadzących sprzedaż pamiątek, w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku. Handel w niedzielę byłby dopuszczony m.in. w strefach wolnocłowych i podmiotach działających na rzecz handlu nieprzekraczających 100 m kw. powierzchni użytkowej usytuowanych na terenie gmin, które posiadają status uzdrowiska.
Sklepy w niedzielę będą zamknięte? "To ekonomicznie absurdalne"
Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP