Sejm odrzucił w piątek projekt autorstwa PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin. Wniosek o odrzucenie projektu zgłosiły PO oraz Nowoczesna, Sejm zgodził się na to.
Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu było 137 posłów, 57 było przeciw, a 236 wstrzymało się od głosu.
Co w projekcie?
Odrzucony projekt zakładał, że Wielki Piątek i Wigilia byłyby dniami częściowo wolnymi od pracy - w których czas pracy nie może przekraczać czterech godzin na dobę, przy jednoczesnym zachowaniu wynagrodzenia za cały dzień pracy.
Podczas pierwszego czytania na poprzednim posiedzeniu Sejmu wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed deklarował, że w przypadku skierowania projektu do dalszych prac w komisjach sejmowych resort wesprze merytorycznie posłów w wypracowaniu kompromisu ws. nowych przepisów.
Na piątkowej porannej konferencji przed posiedzeniem Sejmu Krzysztof Paszyk (PSL) zaznaczył, że w wielu miejscach obowiązuje skrócony czas pracy w Wieli Piątek i Wigilię. - Naszą intencją jest zrównanie statusu pracowników, żeby nie było pracowników, którzy mogą liczyć na łaskawość pracodawców, i tych którzy nigdy nie będą mogli na to liczyć - przekonywał.
Dlatego - jak uzasadniał - PSL "apeluje o refleksję", by jednak "dać szansę merytorycznie w komisjach znaleźć rozwiązanie kompromisowe" i umożliwić prace nad tym projektem.
- Mówimy sprawdzam, czy rzeczywiście tak jest, że ta polityka rodzinna, która zaczęła się w poprzedniej kadencji, będzie kontynuowana - dodał rzecznik klubu PSL Jakub Stefaniak.
Kiedy mamy wolne?
Obecnie obowiązujące przepisy mówią, że dniami wolnymi od pracy są: niedziele oraz 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia - Boże Narodzenie
Autor: tol / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock