Grupa Tauron pochwaliła się zyskiem. Dwucyfrowy wzrost

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Gawlikowska-Fyk: konkurencja na rynku energii służy odbiorcom prądu i gazu
Gawlikowska-Fyk: konkurencja na rynku energii służy odbiorcom prądu i gazuTVN24
wideo 2/8
TVN24Gawlikowska-Fyk: konkurencja na rynku energii służy odbiorcom prądu i gazu

Grupa Tauron w pierwszym kwartale 2023 roku osiągnęła zysk netto w wysokości 1,036 miliarda złotych. Dla porównania w analogicznym okresie przed rokiem było to 901 milionów złotych. Oznacza to wzrost o 15 procent rok do roku - wynika z raportu opublikowanego we wtorek.

Grupa Tauron przekazała, że w pierwszym kwartale br. osiągnięto przychody w wysokości 13 mld 559 mln zł. Były one wyższe o 38 proc. względem analogicznego okresu 2022 roku - 9 mld 813 mln zł - "głównie na skutek znaczącego wzrostu rynkowych cen energii elektrycznej oraz ze względu na wyższe przychody ze sprzedaży usług dystrybucyjnych i handlowych w konsekwencji wzrostu stawki usługi dystrybucyjnej i przesyłowej" - czytamy.

Grupa Tauron pochwaliła się zyskiem

W raportowanym okresie zysk netto wyniósł 1,03 mld zł i był wyższy o 15 proc. względem pierwszego kwartału 2022 roku.

Grupa Tauron w pierwszych trzech miesiącach osiągnęła 2,2 mld zł EBITDA (zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań), czyli o 14 proc. więcej niż przed rokiem. Największy udział w łącznej EBITDA miały segment "Dystrybucja", który odpowiada za 58 proc. EBITDA Grupy oraz segment "Wytwarzanie", którego udział wyniósł 21 proc. EBITDA segmentów "OZE" i "Sprzedaż" stanowiła odpowiednio 8 proc. i 7 proc. łącznej EBITDA Grupy.

Spółka przekazała w komunikacie, że w pierwszym kwartale br. nakłady inwestycyjne wzrosły w ujęciu rocznym o 28 proc. do 780 mln zł, w tym 574 mln zł w segmencie "Dystrybucja".

Prezes Taurona Paweł Szczeszek podkreślił, że firma realizuje budowę czterech farm wiatrowych o łącznej mocy 140 megawatów (MW) i dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 82 MW. "W fazie analiz mamy kilkanaście projektów OZE. Na zaawansowanym etapie są również prace związane z wydzieleniem wytwórczych aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Powodzenie transformacji energetycznej jest uwarunkowane rozwojem i modernizacją sieci dystrybucyjnych w kierunku tak zwanych sieci inteligentnych. Bez przebudowy sieci, niezależnie od tego ile energii z OZE wyprodukujemy, system elektroenergetyczny nie będzie funkcjonował efektywnie" - zaznaczył Szczeszek, cytowany w komunikacie.

Grupa Tauron świadczy usługi dystrybucji energii elektrycznej dla 5,87 mln odbiorców. W pierwszym kwartale br. dostarczono łącznie 13,66 TWh energii elektrycznej, co oznaczało spadek o 4 proc. rok do roku. Jak wyjaśniono, główną przyczyną spadku wolumenu było osłabienie koniunktury gospodarczej.

Elektrownia Łagisza należy do spółki Taurontauron.pl
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tauron.pl

Pozostałe wiadomości