Główny Inspektor Sanitarny przestrzega przed wykonywaniem tatuażu i makijażu permanentnego tuszami nieoznaczonymi zwrotem "Mieszanina do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym". Jak dodaje GIS, przed wykonaniem tatuażu tatuator powinien przekazać klientowi informacje z etykiety tuszu, którego używa.
Przypadki wykorzystywania tuszów niezgodnych z wymaganiami należy zgłaszać do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Główny Inspektorat Sanitarny podkreślił, że "nie wszystkie tusze trafiające na rynek europejski mają zastosowanie do tatuażu i makijażu permanentnego u ludzi".
Bezpieczny tusz do tatuażu
Preparaty przeznaczone do tego celu powinny być oznaczone etykietą zawierającą informacje o: numerze partii, wykazie wszystkich składników, instrukcję bezpieczeństwa na potrzeby używania.
Jeśli wynika to ze składu produktu, to również informacje o: zawartości regulatorów pH, obecności związków niklu ("Zawiera nikiel. Może powodować reakcje alergiczne"), obecności związków chromu (VI): ("Zawiera chrom (VI). Może powodować reakcje alergiczne").
"Informacje muszą być wyraźnie widoczne, czytelne i oznakowane w nieusuwalny sposób. W Polsce informacje o substancjach i mieszaninach wprowadzanych do obrotu podaje się w języku polskim" - podkreślono w komunikacie GIS.
Przed wykonaniem tatuażu tatuator powinien poinformować klienta o informacjach umieszczonych na opakowaniu lub umieszczonych w instrukcji użytkowania.
Zakazane przez UE substancje w tuszach do tatuaży
4 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej z 14 grudnia 2020 r. odnoszące się do substancji wchodzących w skład mieszanin do tatuażu lub makijażu permanentnego. Regulacja nałożyła szereg ograniczeń na substancje, które znajdowały zastosowanie przy produkcji tuszy, i które mogą wywierać szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.
"Celem wprowadzonych ograniczeń nie jest zakazanie tatuowania, tylko zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom tatuującym się, wykonującym makijaż permanentny, jak i pracownikom branży" - podano w informacji GIS.
Skład tuszu do tatuażu
"Choć nie wszyscy są tego świadomi, to tusze do tatuażu i pigmenty do tzw. makijażu permanentnego (PMU) nie są ani kosmetykami, ani wyrobami medycznymi ale właśnie zwykłymi chemikaliami" - wyjaśnia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.
Skład tuszy do tatuaży zależny jest od koloru:
- tusze czarne zawierają różnego rodzaju węglowodory będące pochodnymi ropy naftowej, duża część z nich jest rakotwórcza - w ich skład może wchodzić również nikiel, żelazo, węgiel w postaci sadzy lub popiołu;
- tusze żółte zawierają śladowe ilości siarczanu IV kadmu, PbCrO4 (często zmieszanego z PbS);
- atramenty pomarańczowe składają się głównie z kadmu i barwników azowych;
- atramenty czerwone mogą być niebezpiecznymi barwnikami dla zdrowia człowieka. Wśród soli żelaza i kadmu mogą zawierać także rtęć lub cyjanki;
- tusze zielone zawierają najczęściej kobalt, chrom, glin, miedź, żelazocyjanki;
- atramenty fioletowe zawierają głównie aluminium, mangan, a także związki azowe, lub ich barwne kompleksy;
- atramenty brązowe składają się ze związków żelaza i dodatków azowych;
- tusze białe zawierają ołów, cynk, tytan i siarczan baru.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock