Ważna informacja dla alergików. Lek ratujący życie wycofany z obrotu

Z kraju

EpiPen to automatyczny wstrzykiwacz jednorazowy z adrenaliną

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu kilka serii roztworu EpiPen, zawierającego adrenalinę we wstrzykiwaczu. Preparat jest stosowany w przypadkach wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego lub nagłych reakcji alergicznych. Pacjenci zostali poproszeni do zwrot wstrzykiwaczy do aptek i konsultację z lekarzem.

O problemach z lekiem poinformował GIF jego producent.

"W związku z informacją od podmiotu odpowiedzialnego (wytwórcy) o wystąpieniu w Japonii dwóch przypadków wad elementu dozującego w urządzeniach EpiPen Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) podjął decyzję o wycofaniu z obrotu serii EpiPen Jr. (Epinephrinum) 0,15 mg/dawkę (serie 5ED824G, 6ED117AA) i EpiPen Senior (Epinephrinum) 0,3 mg/dawkę (seria 6FA293P)" - czytamy w komunikacie GIF.

Ważna informacja dla alergików

EpiPen to automatyczny wstrzykiwacz jednorazowy, tzw. auto-strzykawka z adrenaliną (epinefryną). Jest stosowany w celu domięśniowego podania roztworu w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego lub nagłych reakcji alergicznych, wywołanych np. użądleniami lub ukąszeniami przez owady, pożywieniem lub lekami.

Jak informuje GIF niewstrzyknięcie leku może skutkować negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla pacjenta doświadczającego reakcji alergicznej zagrażającej życiu.

Decyzja o wycofaniu z poziomu pacjenta oznacza, że pacjenci zostali poproszeni o zwrot określonych serii leku do aptek. GIF prosi też pacjentów posiadających preparaty z wyżej wymienionych serii o konsultację z lekarzem.

Lekarze byli opłacani przez koncerny farmaceutyczne?

Lekarze byli opłacani przez koncerny farmaceutyczne?tvn24

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl