TVN24 Biznes | Z kraju

Gdzie i jak można sprawdzić autobus przed podróżą? Rzecznik ITS wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Autobusy są najbezpieczniejszą formą transportu, potwierdzają to statystyki - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego. Jak zapewniał, "minęły już na dobre te czasy, kiedy zdarzały się wypadki kuriozalne, że pojazd mógł mieć na przykład łyse, niesprawne opony, czy też niesprawny układ hamulcowy". W razie wątpliwości możemy sprawdzić przed podróżą, czy pojazd ma aktualne badanie techniczne, na rządowej stronie bezpiecznyautobus.gov.pl. Możemy też poprosić o pomoc służby.

W sobotę nad ranem na autostradzie w Chorwacji doszło do wypadku polskiego autobusu. Zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne, w tym 19 ciężko. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medziugoria. Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego, na antenie TVN24 złożył wyrazy ubolewania i kondolencje dla bliskich ofiar.

Autobusy "są najbezpieczniejszą formą transportu"

Jednocześnie zapewniał, że autobusy "są najbezpieczniejszą formą transportu". - Chciałbym uspokoić tych państwa, którzy być może nabrali obaw co do podróżowania autobusami, że autobusy komunikacji miejskiej, szeroko rozumiany transport drogowy, w tym autobusy dalekobieżne, autobusy turystyczne, są najbezpieczniejszą formą transportu, a udowadniają to statystyki. Z nich wynika, że chociażby w zeszłym roku tylko 0,2 procent wszystkich wypadków dotyczy tych pojazdów, natomiast 75 procent, to są wypadki z udziałem samochodów osobowych - mówił Krupiński.

- Inną statystyką, która potwierdza to o czym mówię, jest chociażby taki szacunek liczby ofiar na miliard podróży. Tutaj ponownie autobusy wypadają najkorzystniej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w transporcie - dodał. 

Rzecznik prasowy ITS podkreślał, że "od lat policja drogowa oraz Inspekcja Transportu Drogowego dba o bezpieczeństwo pojazdów". - Dość powiedzieć, że Biuro Ruchu Drogowego stworzyło taką specjalną mapę ogólnopolską, gdzie są wyznaczone miejsca, gdzie policja lub inspekcja cyklicznie takie pojazdy sprawdza przed każdym wyjazdem - wskazał Krupiński.

Gdzie i jak można sprawdzić autobus przed podróżą?

Jak zapewniał, "minęły już na dobre te czasy, kiedy zdarzały się wypadki kuriozalne, że pojazd mógł mieć na przykład łyse, niesprawne opony, czy też niesprawny układ hamulcowy, czy też kierowniczy". - Wszyscy na to mają baczenie, łącznie z przewoźnikami i samymi kierowcami, którzy są także świadomymi uczestnikami ruchu drogowego i jako kierowcy zawodowi biorą odpowiedzialność nie tylko za swoje życie, ale przede wszystkim życie pasażerów - powiedział gość programu "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

Dodatkowo np. podróżny, opiekun, czy rodzic może sprawdzić stan techniczny autobusu w internecie na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl/. - Jeżeli ktoś ma obiekcje co do stanu technicznego autobusu, który nie został sprawdzony, to przypomnijmy, że może to zrobić w internecie czy też komórce za pośrednictwem strony internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl. Tam wpisując numer rejestracyjny, sprawdzamy, kiedy przegląd techniczny takiego pojazdu ostatnio był wykonywany - tłumaczył Mikołaj Krupiński.

Jak przypominał, autobusy z racji tego, że profesjonalnie przewożą pasażerów, przeglądy techniczne muszą mieć, nie jak samochody używane co roku, tylko co pół roku.

W bezpłatnym raporcie z Centralnej Ewidencji Pojazdów otrzymamy informację m.in. o tym, że pojazd ma aktualne badanie techniczne, czy jest zarejestrowany, czy ma aktualną polisę OC.

Dodatkowo można poprosić o sprawdzenie autobusu przez służby. - Jeżeli mamy wątpliwości, wiemy, kiedy zaplanowany jest wyjazd, możemy powiadomić o tym policję, możemy powiadomić także o tym Inspekcję Transportu Drogowego, która tych kontroli wykonuje tysiące każdego roku i te służby przyjadą wcześniej i sprawdzą stan techniczny takiego pojazdu - powiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości