Polska tworzy Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Kaczyński o projekcie ustawy o obronie Ojczyzny
Kaczyński o projekcie ustawy o obronie OjczyznyTVN24
wideo 2/4
TVN24Kaczyński o projekcie ustawy o obronie Ojczyzny

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o obronie Ojczyzny. Przepisy przewidują utworzenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma być zasilany między innymi emisjami obligacji i wpłatą z zysku Narodowego Banku Polskiego. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku.

Chodzi o projekt ustawy o obronie Ojczyzny, który na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano jeszcze w listopadzie 2021 roku. Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział na wtorkowej konferencji, że jeżeli zaistnieje taka potrzeba, ustawa może zostać przyjęta na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

Jak czytamy na stronach Sejmu, najbliższe posiedzenie izby niższej odbędzie się w dniach 23-24 lutego. Kolejne posiedzenie zaplanowano w dniach 8-9 marca.

Ustawa o obronie Ojczyzny ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych

Projekt ustawy przewiduje szybszy wzrost nakładów obronnych w odniesieniu do PKB oraz nowe źródła ich finansowania. Ustawa zakłada powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ), który obsługiwać ma Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wśród źródeł finansowania FWSZ projekt przewiduje: wpływy ze skarbowych papierów wartościowych, środki z obligacji wyemitowanych przez BGK na rzecz Funduszu Wsparcia z gwarancją Skarbu Państwa, środki przekazywane przez Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, pochodzące z emisji obligacji na rzecz tego Funduszu, wpłaty z budżetu państwa czy też wpłaty z zysku NBP.

KPRM przypomniała w komunikacie, że członkowie NATO, zgodnie z wymogami, powinni przeznaczać minimum 2 proc. PKB na obronność. "Polska realizuje ten obowiązek. Dzięki nowym przepisom, już w 2024 r. osiągniemy poziom 2,5 proc. PKB. To o 6 lat wcześniej, niż dotychczas zakładano" - zapewniono.

Ustawa o obronie Ojczyzny

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że projekt dotyczy "fundamentalnych zmian w polskich siłach zbrojnych". - Projekt zbuduje fundament do rozwoju polskich sił zbrojnych: żeby Wojsko Polskie było liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt - zapewnił minister.

Jak wyjaśnił, "decyduje o tym mechanizm finansowy", który umożliwi zwiększenie nakładów na bezpieczeństwo i obronność. - W stosunkowo krótkim czasie zakładamy, że znacząco - poprzez zwiększenie możliwości finansowych - rozwiniemy polskie siły zbrojne, tworząc nowe jednostki Wojska Polskiego i wyposażając te jednostki w nowoczesny sprzęt - mówił szef MON. - To wszystko służy bezpieczeństwu naszej ojczyzny, temu żeby odstraszyć ewentualnego agresora - powiedział Błaszczak.

Obecnie Wojsko Polskie liczy ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Tymczasem z rządowych zapowiedzi wynika, że dzięki nowym przepisom polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy - 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ma być ona skierowana do ochotników, którzy będą musieli: zgłosić swoją aplikację do służby i przejść procedury rekrutacyjne; odbyć 28-dniowe szkolenie zakończone przysięgą (uposażenie wyniesie ok. 4,4 tys. zł brutto); odbyć 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne (uposażenie wyniesie ok. 4,4 tys. zł brutto).

Przejście całej ścieżki da prawo przystąpienia do zawodowej służby wojskowej.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości