PGNiG Obrót Detaliczny przestaje sprzedawać prąd. Co z klientami?

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Anna Moskwa o cenach maksymalnych prądu
Anna Moskwa o cenach maksymalnych prąduTVN24
wideo 2/4
TVN24Anna Moskwa o cenach maksymalnych prądu

PGNiG Obrót Detaliczny od 1 stycznia 2023 roku przestaje sprzedawać energię elektryczną - podała spółka w komunikacie. Wyjaśniła też, że zmiana sprzedawcy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz odbiorców biznesowych wpisanych do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) będzie automatyczna.

- Jako PGNiG Obrót Detaliczny kupujemy energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Tu obowiązują ceny rynkowe znacząco wyższe od tych, które są gwarantowane przez rząd. Dlatego w trosce o dobro naszych dotychczasowych klientów, jako odpowiedzialna firma proponujemy najbardziej korzystne dla nich rozwiązanie. Umowy z nowymi sprzedawcami zagwarantują naszym dotychczasowym klientom - gospodarstwom domowym - kilkukrotnie niższą cenę niż ta, którą musiałby zaproponować PGNiG Obrót Detaliczny - stwierdził cytowany w komunikacie prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.

PGNiG Obrót Detaliczny przestaje sprzedawać prąd od 2023 roku

Jak wyjaśniono w komunikacie, zmiana sprzedawcy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych odbędzie się automatycznie i nie wymaga od nich podejmowania żadnych działań, ponieważ zostaną objęci tzw. sprzedażą rezerwową (lub sprzedażą z urzędu). Tym samym będą oni mieli automatycznie zapewnione dostawy prądu bez żadnych przerw i dodatkowo w ustawowo gwarantowanej cenie.

"Jeżeli klient przy zawieraniu umowy z PGNiG Obrót Detaliczny nie wskazał sprzedawcy rezerwowego lub sprzedawca ten zaprzestał sprzedaży rezerwowej lub nie może podjąć tej sprzedaży, sprzedaż energii elektrycznej będzie prowadził sprzedawca z urzędu wyznaczony dla systemu dystrybucyjnego, na obszarze którego mieszka klient" - czytamy na stronie internetowej PGNiG.

PGNiG tłumaczy, że klienci mogą także samodzielnie wybrać nowego sprzedawcę energii elektrycznej i podpisać umowę na wybranych przez siebie warunkach. Jest to bezpłatne i nie powoduje żadnych komplikacji. "Cały proces jest prowadzony w koordynacji z największymi spółkami zajmującymi się sprzedażą energii elektrycznej w Polsce, w tym m.in. PGE Polską Grupą Energetyczną, Eneą, Energą czy Tauronem" - wskazano.

Proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej dotyczyć będzie także klientów biznesowych PGNiG Obrót Detaliczny, wpisanych do rejestru CEIDG, którzy automatycznie zyskają nowego sprzedawcę prądu od początku nowego roku. "Dodatkowo, jeśli kwalifikują się do jednej z grup uprawnionych, mogą skorzystać z niższych, zamrożonych cen energii elektrycznej. Pozostali klienci biznesowi (spoza rejestru CEIDG) otrzymają stosowne pisma ws. rozwiązania umowy dotyczącej energii elektrycznej z PGNiG Obrót Detaliczny" - przekazała spółka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości