Dymisje we władzach energetycznego giganta. Odwołano dwóch członków zarządu

Z kraju

Rada nadzorcza Enei odwołała dwóch członków zarządu spółkitvn24
wideo 2/4

Rada Nadzorcza Enei, czwartej pod względem liczby klientów spółki energetycznej w kraju, odwołała z zarządu Wiesława Piosika i Mikołaja Franzkowiaka. Nie podano przyczyn decyzji.

Wiesław Piosik pełnił funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych. Zawodowo z energetyką związany jest od ponad 30 lat. W latach 1998-2005 pełnił funkcje członka zarządu oraz prezesa zarządu Energetyki Poznańskiej (obecnie: Enea). Ostatnio w Enei w zakresie jego kompetencji były nadzór i koordynacja nad zagadnieniami związanymi z ładem korporacyjnym, nadzorem właścicielskim oraz usługami. Natomiast Mikołaj Franzkowiak w Enei był wiceprezesem ds. finansowych. Odpowiadał za całość zagadnień ekonomiczno-finansowych i księgowych związanych z zarządzaniem ryzykiem w spółce i grupie kapitałowej, a także za teleinformatykę i controlling.

Konkurs na członków zarządu

Rada Nadzorcza spółki delegowała Rafała Szymańskiego, członka RN, do czasowego wykonywania czynności członka zarządu ds. korporacyjnych na okres nieprzekraczający trzech miesięcy.

Rafał Szymański jest obecnie zatrudniony w Departamencie Nadzoru Ministerstwa Energii. W ramach obowiązków zawodowych odpowiada m.in. za nadzór właścicielski wobec spółek z udziałem Skarbu Państwa. Wcześniej był związany z Ministerstwem Skarbu Państwa, gdzie pełnił m.in. funkcję Naczelnika Wydziału nadzorującego spółki sektora elektroenergetycznego z udziałem Skarbu Państwa. Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Nadzorcza Enei zdecydowała o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska: członka zarządu ds. korporacyjnych oraz członka zarządu ds. finansowych.

Enea ma siedzibę w Poznaniu. Spółka zajmuje się obrotem energią elektryczną, którą dostarcza do ok. 2,5 mln klientów.

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: ENEA