Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik opracował projekt ustawy z przywilejami emerytalnymi dla mundurowych - pisze "Gazeta Wyborcza". Na zmianie przepisów ma skorzystać około 9 tysięcy osób.
Jak czytamy w "GW" projekt zakłada, że mundurowi przyjęci do służby po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r., którzy mają co najmniej 25 lat służby, będą mogli do emerytury mundurowej zaliczyć okresy pracy w cywilu. Zmiany maja objąć funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej. "Na zmianie przepisów ma skorzystać ok. 9 tys. osób i będzie to kosztować państwo ok. 200 mln zł" - pisze "GW".
PiS "chce mieć spokój"
Skąd te zmiany? Dziennik przypomina, że funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby po 1 stycznia 1999 r. mają wyliczaną emeryturę tylko za okres służby w policji.
"Nie mają prawa do emerytury mundurowej zaliczać lat pracy w cywilu (zarówno przed podjęciem pracy w policji, jak i po jej zakończeniu). Za pracę w cywilu dostaną drugie świadczenie z ZUS. Problem w tym, że to świadczenie będzie niewielkie i dużo lepszym dla nich rozwiązaniem byłaby jedna emerytura mundurowa uwzględniająca wszystkie okresy pracy (zarówno w policji, jak i w cywilu)" - czytamy.
Dodatek dla policjantów
10 listopada szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że policjanci z oddziałów prewencji oraz kontrterroryści otrzymają dodatki. Jak przekazano, dodatek będzie wynosił 500 złotych, a w przypadku kontrterrorystów "może być podwyższony". "Ten dodatek jest wyrazem uznania dla ich zaangażowania w niejednokrotnie wielogodzinną służbę, wymagającą dużego poświęcenia" - ocenił Kamiński.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock