Do Ministerstwa Finansów trafiło już 60 milionów e-paragonów z około 40 tysięcy elektronicznych kas fiskalnych - przekazał pełnomocnik ministra do spraw informatyzacji Przemysław Koch.
Koch przedstawił harmonogram zmian związanych z wprowadzaniem elektronicznych kas przesyłających e-paragony do Ministerstwa Finansów. Jak poinformował, możliwość stosowania takich kas weszła w życie 1 maja 2019 r., a w użyciu jest około 40 tysięcy kas, które w trybie on-line wysyłają dokumenty fiskalne do Ministerstwa Finansów.
- Resort otrzymał już ponad 60 milionów e-paragonów - powiedział.
Termin wymiany
Jak dodał, aktualnie w Centralnej Ewidencji Kas Rejestrujących prowadzonej w MF przechowywane są dane o 2 mln 216 tys. 786 aktywnie działających kasach fiskalnych w Polsce. Zgodnie z obowiązującą ustawą wszystkie będą musiały być wymienione na kasy fiskalne on-line w terminie do końca 2022 r.
Przepisy przewidują, że od 1 września nie można już kupować kas fiskalnych z papierowym zapisem kopii, czyli tzw. kas rolkowych.
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązek stosowania kas fiskalnych on-line będą miały branże paliwowa, warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne.
Pół roku później - od 1 lipca 2020 r., kasy on-line będą instalować branże gastronomiczna, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania i sprzedaży węgla. Od 1 stycznia 2021 r. nowe kasy obejmą branżę budowlaną, usługi fryzjerskie, kosmetyczne, opiekę medyczną świadczona przez lekarzy i dentystów, kluby fitness i usługi prawnicze.
- Okres przejściowy kończy się 31 grudnia 2022 roku. Od stycznia 2023 roku wszyscy pozostali przedsiębiorcy będą zobowiązani wymienić kasy - poinformował przedstawiciel resortu finansów.
Zaznaczył, że kasy "tradycyjne" z elektronicznym zapisem kopii paragonu będzie można kupić do końca 2022 r. Koch zwrócił uwagę na program refundacji zakupu nowych kas fiskalnych on-line. Ulga na zakup kasy wynosi 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
Autor: kris//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock