TVN24 Biznes | Z kraju

Ważna zmiana dla telewidzów staje się faktem. Rusza pierwszy etap

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowy standard nadawania telewizji wchodzi stopniowo w życie od 28 marca
Nowy standard nadawania telewizji wchodzi stopniowo w życie od 28 marcaTVN24
wideo 2/3
TVN24Nowy standard nadawania telewizji wchodzi stopniowo w życie od 28 marca

Od poniedziałku, 28 marca w pierwszych gminach w Polsce nastąpi zmiana standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej - dotychczasowy DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. W pierwszym etapie zmiany będą miały miejsce w województwach dolnośląskim i lubuskim.

Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) została uruchomiona w Polsce w 2013 roku. To właśnie wtedy rozpoczęło się cyfrowe nadawanie programów naziemnych. Teraz DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC, czyli naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. HEVC to standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości.

Nowy standard nadawania będzie obejmować multipleksy darmowej naziemnej telewizji cyfrowej (MUX). Multipleksy to pakiety programów telewizyjnych i dodatkowych usług TV, które obejmują takie programy telewizyjne jak: TVN, TVN7 czy TTV.

Nowy standard telewizji naziemnej - etapy

Terminy wprowadzania nowego standardu różnią się w zależności od gminy i danego multipleksu. Na stronie KPRM Cyfryzacja można skorzystać z wyszukiwarki, która umożliwia sprawdzenie terminu zmiany w swojej okolicy. W pierwszej kolejności, od poniedziałku 28 marca, zmiana standardu nadawania obejmie ok. 250 gmin w południowo-zachodniej części kraju, m.in. Wrocław, Legnicę i Wałbrzych.

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 roku - będzie dotyczył województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci etap - od 23 maja 2022 roku – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 roku - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Po zakończeniu tego procesu każdy odbiorca będzie miał dostęp do telewizji nowej generacji DVB-T2, zarówno jeśli chodzi o obecnie nadawane programy jak i nowe, planowane.

Nowa jakość będzie oznaczała dostęp do kanałów wysokiej i bardzo wysokiej rozdzielczości - FHD i 4k (Ultra HD). Po zmianach widzowie otrzymają również dostęp do większej liczby bezpłatnych programów tematycznych.

gov.pl

Należy pamiętać, że standard DVB-T2/HEVC nie będzie wprowadzany w telewizjach satelitarnych i kablowych. Zmiany dotyczą tylko naziemnej telewizji cyfrowej.

Dofinansowanie do zakupu telewizora lub dekodera

Aby odebrać sygnał nadawany w nowym standardzie, trzeba mieć odpowiedni telewizor albo dekoder. Odbiornik musi być zgodny ze standardem DVB-T2 i wspierać tzw. kodek HEVC.

Istnieje możliwość skorzystania z rządowego programu dofinansowania do zakupu dekodera lub telewizora. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, których telewizory nie odbierają nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a ich sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu.

Ustanowiono dwa rodzaje dofinansowania: 250 zł do telewizora oraz 100 zł do dekodera. Program ma być realizowany do końca 2022 roku.

Usług składania wniosków ruszyła 21 marca br. Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem: formularza online na platformie gov.pl lub Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej.

Po złożeniu wniosku przyznawany jest kod, który zainteresowana osoba otrzyma na podany w formularzu adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej.

Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem będzie można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Według informacji na dzień 23 marca br. do programu dołączyło ponad 350 przedsiębiorców, co daje obywatelom możliwość realizacji świadczenia w 1750 punktach sprzedaży. Na rządowych stronach uruchomiono wyszukiwarkę sklepów biorących udział w programie.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości