Zmiany w dowodach osobistych. Pokazano nowe wzory

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Dr Zaczyński: jeżeli będziemy mieli majówkę i epidemia się rozbuja, to wakacje staną pod znakiem zapytania
Dr Zaczyński: jeżeli będziemy mieli majówkę i epidemia się rozbuja, to wakacje staną pod znakiem zapytaniaTVN24
wideo 2/5
TVN24Dr Zaczyński: jeżeli będziemy mieli majówkę i epidemia się rozbuja, to wakacje staną pod znakiem zapytania

Podpis posiadacza oraz flaga Unii Europejskiej z oznaczeniem państwa – to niektóre planowane zmiany we wzorach dowodów osobistych. Szczegóły w poniedziałek zaprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dowody w nowej wersji mają być wydawane od 2 sierpnia tego roku.

W lutym projekt nowelizacji ustawy o dowodach został przyjęty przez rząd, a we wtorek ma się odbyć jego pierwsze czytanie na sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że spotkał się już z prezydium komisji i uznało ono, że projekt ustawy nie budzi kontrowersji. - Myślę, że z drobnymi poprawkami będzie ona rozpatrywana na tym posiedzeniu Sejmu – zaznaczył.

Szefernaker wskazał, że równolegle do prac legislacyjnych trwają prace techniczne. - W tej chwili jesteśmy na etapie testów integracyjnych – dodał.

Jakie zmiany?

W poniedziałek na wideokonferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski przedstawili szczegóły rozwiązań ujętych w projekcie nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, która dostosowuje przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Regulacja, zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych, zakłada m.in. wprowadzenie do nich drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców, które odwzorowywane będą w urzędzie, tak jak dzieje się to obecnie podczas wydawania paszportów.

Rozporządzenie, jak wyjaśnił Szefernaker, wymaga także dostosowania warstwy graficznej dowodu do wytycznych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Projekt nowych wzorów dokumentów na wideokonferencji zaprezentował Mariusz Kujawski, przewodniczący zespołu roboczego MSWiA.

W nowym dowodzie, jak mówił, można zauważyć kilka zmian. To m.in. dodanie oznaczenia państwa (PL) na tle flagi UE w prawym górnym rogu, przesunięcie z tego powodu oznaczenia informującego, że dokument posiada chip, a także umieszczenie pola na podpis posiadacza u dołu dokumentu. Na rewersie natomiast zmieniono napis "Numer dowodu osobistego" na "Seria i numer dokumentu".

Czy będzie konieczna wymiana dowodu?

Według projektu, nowe dowody w Polsce będą wydawane od 2 sierpnia. Paweł Szefernaker podkreślał przy tym, że nie będzie przymusu wymiany dowodów. Od 2 sierpnia będą one wydawane tym, których dokument utracił ważność, czy też tym, którzy ukończyli 18 lat i nie mają jeszcze dowodu.

Marek Zagórski poinformował, że ważność aktualnego dokumentu utraci w tym roku ok. 1,5 mln Polaków, a 18 lat skończy 360 tysięcy osób.

Pełnomocnik rządu zaznaczył, że po dwóch latach, odkąd wydawane są dowody z warstwą elektroniczną, taki dokument posiada ok. 5 mln obywateli. Drugi etap tych zmian, jak ocenił, ma "słodko-gorzki smak".

Z jednej strony dowód będzie bezpieczniejszy i będzie dawał więcej możliwości, ale z drugiej – jak podkreślił Zagórski – formuła i rodzaj zabezpieczeń dokumentu nie będą pozwalały na składanie wniosków przez internet. Jednocześnie minister zaznaczył, że trwają prace nad rozwiązaniem, aby taki wniosek mogła złożyć jednak osoba, która już raz wyrobiła dowód w tej formule. - Ale to jeszcze przed nami – zastrzegł.

Mobilne stacje

Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Dopytywany o szczegóły wiceminister Szefernaker zaznaczył, że takie stacje znajdą się na terenie każdego powiatu. Rozwiązanie ma być gotowe na sierpień tego roku i niedługo będzie testowane przez samorządy.

Taka osoba będzie mogła zgłosić potrzebę wyrobienia dowodu w mieście powiatowym. - Urzędnik przyjedzie do niej z komputerem i zestawem, który pozwoli na zdjęcie odcisków palców – wyjaśnił wiceminister.

Dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 (dla osób niepełnoletnich) i 10 lat. Jak zauważył Marek Zagórski, wszyscy obywatele dowód z warstwą elektroniczną uzupełnioną o drugą cechę biometryczną powinni mieć w 2031 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości