Milion dowodów do wymiany

Z kraju

Zagórski: system dowodów osobistych działa sprawnietvn24
wideo 2/3

Ponad 1,2 miliona Polaków powinno w tym roku złożyć wnioski o nowy dowód osobisty - poinformowało w czwartek Ministerstwo Cyfryzacji. W przypadku miliona osób ma to związek z końcem ważności dotychczas używanego dokumentu. Resort zachęca, aby wnioski o nowe dowody składać przez internet.

"Niemal 1 050 000 osobom kończy się w tym roku ważność dowodu osobistego. Dodatkowo w najbliższych miesiącach swój pierwszy dowód wyrobi sobie ponad 160 tysięcy młodych ludzi. Wnioski o nowe dokumenty można składać online" - poinformował resort w komunikacie. Jak dodano, "w sumie ponad 1 200 000 Polaków z różnych przyczyn będzie składało wnioski o nowe dokumenty".

"Jedni - bo ich dowód ma już 10 lat. Drudzy - bo do tej pory nie mieli dowodu, a urodzili się w 2002 roku, więc właśnie wchodzą w dorosłość. I jednym, i drugim polecamy załatwienie tej sprawy przez internet" - czytamy.

Wniosek przez internet

Resort przypomina, że do złożenia online wniosku o nowy dowód potrzebny jest profil zaufany, który przyda się do załatwiania online innych spraw, w tym m.in. złożenia rocznego rozliczenia podatkowego. Minister cyfryzacji Marek Zagórski przekazał, że osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca 2019 r. i później, odbierają e-dowód. "Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. załatwianie online spraw urzędowych, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach" - powiedział cytowany w komunikacie szef MC. Resort wskazuje, że właściciele e-dowodów mają możliwość czasowego zawieszenia dokumentu w przypadku zagubienia dokumentu. "Każdy, kto nie wie, gdzie jest jego e-dowód i jednocześnie liczy na to, że się znajdzie – może go zawiesić na 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu można złożyć przez internet" - tłumaczy minister cyfryzacji.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock