TVN24 Biznes | Z kraju

Dorota Kania w zarządzie Polska Press

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Burzliwe obrady połączonych komisji w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen
Burzliwe obrady połączonych komisji w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN OrlenTVN24
wideo 2/6
TVN24Burzliwe obrady połączonych komisji w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen

Wraz z początkiem kwietnia Dorota Kania została członkinią zarządu Polska Press. Ma ona przejąć obowiązki Pawła Fąfary, który został odwołany z tego stanowiska 31 marca 2021 roku. Kania od 2016 roku pełniła funkcję redaktor naczelnej Telewizji Republika. Na początku marca formalnym właścicielem grupy medialnej Polska Press został kontrolowany przez państwo PKN Orlen.

"Od 1 kwietnia 2021 r. Zarząd Polska Press będzie pracował w trzyosobowym składzie: Dariusz Świąder, Wiceprezes Zarządu, Magdalena Chudzikiewicz, Członek Zarządu i Dorota Kania, Członek Zarządu" - czytamy w komunikacie Polska Press.

W informacji zamieszczonej na stronie internetowej napisano, że Dorota Kania to "dziennikarka, autorka książek, menadżerka, z dużym doświadczeniem w pracy w mediach ogólnopolskich i regionalnych, laureatka wielu nagród branżowych".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Dorota Kania od ponad 20 lat współpracuje jako dziennikarka z redakcjami ogólnopolskimi, regionalnymi oraz mediami internetowymi. W tym czasie zdobywała doświadczenie m.in. w redakcjach Radia Plus, 'Życia Warszawy', Tygodnika 'Wprost', 'Gazety Polskiej' i Telewizji Polskiej. W ciągu ostatnich 10 lat zarządzała działem krajowym 'Gazety Polskiej Codziennie', a od 2016 roku pełniła funkcję redaktor naczelnej Telewizji Republika" - napisano o nowej członkini zarządu.

Zarzuty korupcyjne

W 2016 roku roku sąd apelacyjny, uwzględniając apelację Doroty Kani, uniewinnił ją od zarzutów korupcyjnych. Wyrok jest prawomocny. Wcześniej sąd pierwszej instancji skazał dziennikarkę "Gazety Polskiej" na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

"Dorota Kania była oskarżona o to, że na przełomie 2005 i 2006 r. wyciągnęła w formie 'pozorowanej pożyczki' 270 tys. zł od rodziny i prawniczki Marka Dochnala, lobbysty aresztowanego m.in. za korumpowanie posła SLD. Sprawę ujawnił sam Dochnal, gdy w 2008 r. wyszedł z aresztu" - informowała "Gazeta Wyborcza" w 2016 roku.

Sąd odwoławczy nie zgodził się z wyrokiem z pierwszej instancji i uznał, że nie doszło do korupcji.

Przejęcie Polski Press przez Orlen

Na początku marca formalnym właścicielem grupy medialnej Polska Press został PKN Orlen. Jednocześnie rezygnację z funkcji prezesa zarządu Polska Press złożyła Dorota Stanek, która pełniła to stanowisko od 2004 roku.

W lutym zgodę na zakup Polska Press przez paliwowego giganta wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według UOKiK transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków.

Polska Press stoi na czele grupy kapitałowej, która głównie działa medialnie na 15 rynkach lokalnych w Polsce. Wydaje 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych oraz prasę bezpłatną. Sprzedaje powierzchnię reklamową w prasie i internecie oraz świadczy usługi poligraficzne. Do grupy należą drukarnie oraz witryny online.

Przejęciu sprzeciwiała się m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która wcześniej złożyła opinię w tej sprawie do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego. Zdaniem przedstawicieli HFPC "działania PKN Orlen są sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności mediów, która wyklucza prawne podporządkowanie władzom politycznym". Pismo do Tomasza Chróstnego skierował także rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Przejęcie Polska Press przez Orlen było także tematem posiedzenia sejmowych komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz komisji kultury i środków przekazu.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości