Przekroczony budżet na dodatki węglowe, kiedy wypłata świadczeń. Ministerstwo odpowiada

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik ministerstwa klimatu o zmianach we wnioskach o dodatek węglowy
Rzecznik ministerstwa klimatu o zmianach we wnioskach o dodatek węglowy TVN24
wideo 2/6
TVN24Rzecznik ministerstwa klimatu o zmianach we wnioskach o dodatek węglowy

Według danych zebranych przez TVN24 Biznes z 14 województw kwota wynikająca z wniosków o dodatek węglowy sięgnęła 15,7 miliarda złotych. Tymczasem na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył 11,5 miliarda złotych. Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska i Klimatu, ocenił w rozmowie z TVN24 Biznes, że jeśli kwota z wniosków przekracza założony budżet, to dlatego, że są to wnioski złożone "niepoprawnie lub przez osoby nieuprawnione do tego".

Gminy z 14 regionów przekazały do wojewodów informacje o zapotrzebowaniu na 15,7 mld zł z tytułu wypłaty dodatków węglowych. Rząd zaplanował na wypłatę świadczenia 11,5 mld zł.

Na pytanie o przekroczenie budżetu na dodatki węglowe rzecznik resortu klimatu Aleksander Brzózka odpowiedział, że "takiej sytuacji raczej nie będzie". - Ze względu na to, że część wniosków, która została złożona wcześniej, czy teraz w ostatnich dniach, były zgłoszone przez gospodarstwa, które były nieuprawnione do tego, aby ten dodatek otrzymać - wyjaśnił. 

Albo węgiel, albo pelet

Jak dodał, w ramach ustawy o dodatkach do innych źródeł ciepła nowelizowana jest też ustawa o dodatku węglowym. - Tam są przepisy dookreślające, że można wnioskować tylko o jeden dodatek: albo dodatek węglowy, albo dodatek do paletu, albo do innych źródeł ciepła. Nie można ubiegać się o kilka dodatków - stwierdził Brzózka.

Wytłumaczył, że "jeżeli mamy w gminie pięć tysięcy kotłów, a nagle tworzy się 15 tysięcy gospodarstw domowych, a takie sytuacje miały miejsce, to (procedowane) przepisy w ramach innej ustawy, która będzie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, doprecyzują to i gmina będzie miała większą możliwość na weryfikację wniosków". - Będzie miała możliwość zrobienia wywiadu środowiskowego czy ubiegania się o dokumenty od wnioskodawców, na podstawie których będzie mogła stwierdzić, czy tej osobie dodatek przysługuje, czy też nie - dodał.

Brzózka wyjaśniał też, że kwota na dodatki węglowe została określona na podstawie wcześniejszych wpisów w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. - Taka kwota została zapisana w budżecie, więc tych środków wystarczy - stwierdził.

Kiedy wypłata środków? "Na tak zadane pytanie nie da się odpowiedzieć"

Rzecznik ministerstwa klimatu był też dopytywany o wypłatę środków dla tych, którzy złożyli wniosek w pierwszym terminie, czyli 17 sierpnia. Ich wypłata powinna nastąpić po 30 dniach, czyli za kilka dni. Czy w związku ze zmianami legislacyjnymi wnioskodawcy otrzymają pieniądze w tym terminie? Aleksander Brzózka poinformował, że "na tak zadane pytanie nie da się odpowiedzieć".

- Wszystko jest zależne od gminy. Jeżeli gmina stwierdzi, że nie ma pewności co do tego, czy wnioskujący jest do tego uprawniony, będzie mogła ubiegać się o nowe dokumenty. A do tego czasu wejdą nowe przepisy - powiedział.

- Wypłata następuje dopiero wtedy, kiedy wniosek jest zatwierdzony. Informacja idzie do wnioskującego, że należy się płatność takiej osobie. Inne wnioski, które będą jeszcze na etapie weryfikacji w gminie, wejdą już w nowy tryb, nowych przepisów, więc mogą być dłużej weryfikowane. Wnioskodawca, jeśli gmina o to poprosi, będzie musiał dostarczyć nowe dokumenty. Pokazać, że jest gospodarstwem domowym, któremu przysługuje ten dodatek - podkreślił Brzózka. 

- Mieliśmy przypadki z mnożeniem się gospodarstw domowych w ramach jednego lokalu mieszkalnego. Takie przypadki po wejściu nowych przepisów w życie po po prostu nie będą miały już miejsca - stwierdził.

Dodatek węglowy - zmiana przepisów

W Sejmie, podczas prac nad ustawą o dodatkach do innych źródeł ciepła, wprowadzono poprawkę mówiącą, że jeden dodatek energetyczny bądź węglowy ma być wypłacany na "jeden adres". Ma to przeciwdziałać celowemu lub sztucznemu dzieleniu gospodarstw domowych, aby otrzymać więcej dodatków. O takich praktykach - w przypadku dodatku węglowego - informowały wcześniej samorządy. Informowano także o licznych wnioskach o aktualizację danych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, tak aby otrzymać świadczenie.

Co ważne, w przypadku dodatku węglowego nowelizacja przewiduje, że jego wypłata ma nastąpić w dwa miesiące od złożenia wniosku, ale nie później niż do 30 grudnia 2022 r.

Ustawa - po poprawkach Senatu - wróciła do Sejmu, który ma zająć się nią na posiedzeniu zaplanowanym na 14, 15 i 16 września.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Grzegorz Bierecki zgromadził najwięcej oszczędności wśród wszystkich senatorów tej kadencji. Członek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przekazał w oświadczeniu majątkowym, że ma w walucie polskiej prawie 8,4 miliona złotych oraz równowartość ponad 2 milionów złotych w euro i dolarach amerykańskich. Grzegorz Bierecki ma też obligacje skarbowe i Fiata 126p.

Ponad 10 milionów złotych oszczędności. Oto najbogatszy senator

Ponad 10 milionów złotych oszczędności. Oto najbogatszy senator

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałkini Senatu, wraz z mężem ma około 467,6 tysiąca złotych oszczędności. Polityczka Koalicji Obywatelskiej jest też współwłaścicielką domu o powierzchni 438 metrów kwadratowych. W swoim portfelu ma też jedną akcję imienną klubu piłkarskiej Ekstraklasy. Na stronach Senatu opublikowano oświadczenie majątkowe Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Akcja klubu piłkarskiego i wielki dom. Majątek marszałkini Senatu

Akcja klubu piłkarskiego i wielki dom. Majątek marszałkini Senatu

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Sprawa przedłużenia wakacji kredytowych budzi duże emocje. Projektami w tej sprawie miała się zająć we wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych, jednak posiedzenie zostało odwołane. Taka decyzja oburzyła posła Prawa i Sprawiedliwości Waldemara Budę. W związku z tym w Sejmie doszło do gorącej wymiany zdań między byłym ministrem rozwoju i technologii oraz Januszem Cichoniem z Koalicji Obywatelskiej.

Awantura o wakacje kredytowe. "To niepoważna sytuacja"

Awantura o wakacje kredytowe. "To niepoważna sytuacja"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Tauron ostrzega przed pojawiającymi się w sieci fałszywymi stronami internetowymi, wykorzystującymi logo Grupy. Spółka energetyczna poinformowała, że nie prowadzi w mediach społecznościowych żadnych kampanii promocyjnych dotyczących finansowania inwestycji Grupy.

Tauron ostrzega przed oszustami

Tauron ostrzega przed oszustami

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Posłowie Polski 2050-Trzeciej Drogi we wtorek wycofali projekt ustawy zakładający przedłużenie obowiązywania wakacji kredytowych. - Podjęliśmy decyzję, że tego typu rzeczy, o tej wadze, będzie już procedował przyszły rząd w ramach projektów rządowych i to jest słuszna decyzja dla pewnego porządku, który musimy zaprowadzić w tym trudnym, przejściowym momencie. Tak po prostu będzie lepiej dla tego projektu - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Podkreślał przy tym, że "nikt nie będzie niczego opóźniał, bo decyzja w sprawie wakacji kredytowych musi być".

Projekt w sprawie wakacji kredytowych wycofany. Marszałek Hołownia wyjaśnia

Projekt w sprawie wakacji kredytowych wycofany. Marszałek Hołownia wyjaśnia

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło ponad 98 tysięcy pasażerów od momentu uruchomienia pod koniec kwietnia 2023 roku. "To już pięć razy więcej niż łącznie w ciągu dwóch lat funkcjonowania poprzedniego radomskiego portu" - poinformowała w komunikacie spółka Polskie Porty Lotnicze. W 2024 roku port na południu Mazowsza ma podwoić swój wynik, ale lotnisko jeszcze długo poczeka na zyski.

Lotnisko w Radomiu blisko przekroczenia symbolicznej granicy

Lotnisko w Radomiu blisko przekroczenia symbolicznej granicy

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Najprawdopodobniej te dwa tematy, czyli mrożenie cen energii i liberalizacja zasad dotyczących energetyki wiatrowej, zostaną rozdzielone - zapowiedział na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że temat "uwolnienia energii z wiatru nie zostanie odpuszczony". - Tematem zajmie się Sejm, być może już w trybie projektu rządowego - mówił.

"Z wysokim prawdopodobieństwem tak to się skończy". Hołownia o ustawie wiatrakowej

"Z wysokim prawdopodobieństwem tak to się skończy". Hołownia o ustawie wiatrakowej

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. Blisko rozbicia kumulacji było w czterech krajach, gdzie odnotowano wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższymi były dwie wygrane czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 5 grudnia 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 5 grudnia 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek o wycofaniu z rynku kilku partii produktów kosmetycznych. Powodem decyzji jest "niewłaściwa jakość mikrobiologiczna".

Kilka partii kosmetyku wycofanych z rynku. Ostrzeżenie GIS

Kilka partii kosmetyku wycofanych z rynku. Ostrzeżenie GIS

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Środowe posiedzenie szerszego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, dotyczące rozliczania nieważnych umów frankowych, zostało odwołane - poinformował we wtorek Sąd Najwyższy. Powodem odwołania jest zainicjowanie przez bank występujący w sprawie "testu niezawisłości" wobec wszystkich sędziów ze składu.

Sąd Najwyższy odwołał posiedzenie w sprawie rozliczania nieważnych umów frankowych

Sąd Najwyższy odwołał posiedzenie w sprawie rozliczania nieważnych umów frankowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej we wtorek rozpoczęła dwudniowe posiedzenie decyzyjne. Ekonomiści największych banków spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. To ostatnie posiedzenie RPP w tym roku.

Ostatnie posiedzenie w tym roku. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Ostatnie posiedzenie w tym roku. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Sejmu trafił we wtorek rządowy projekt noweli ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Po zmianach limit budżetu na program Bezpieczny kredyt 2 procent w 2024 roku może przekroczyć 1,8 miliarda złotych wobec obecnych 941 milionów złotych - wynika z informacji na stronie Izby Niższej.

Jeszcze więcej na dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Projekt trafił do Sejmu

Jeszcze więcej na dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Projekt trafił do Sejmu

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Intensywne opady śniegu w miniony weekend przyniosły wiele problemów kierowcom. Według danych Global Assistance Polska było ich o 29 procent więcej niż w bezśnieżny weekend. Kierowcy zgłaszali awarie, kolizje i zdarzenia losowe. Pomoc, jaką otrzymali, najczęściej polegała na holowaniu lub usprawnieniu pojazdu na miejscu. Największy wzrost zgłoszeń odnotowano w województwie lubelskim, aż o 167 procent.     

Zima zaskoczyła niektórych kierowców. Było potrzebne wsparcie

Zima zaskoczyła niektórych kierowców. Było potrzebne wsparcie

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji wszczął postępowanie przeciwko Scott Sportech Polska - poinformował urząd w komunikacie. Zarzuty wobec spółki dotyczą ograniczania konkurencji poprzez podział rynku sprzedaży rowerów. Zdaniem urzędu konsumenci mogli zostać pozbawieni możliwości zakupów produktów przez internet.

Rowerowa spółka pod lupą urzędu. Jest postępowanie

Rowerowa spółka pod lupą urzędu. Jest postępowanie

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy dotyczącej handlu w niedziele. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Aktualizacja:
Autor:
jw/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley zapowiedziała w rozmowie z "Financial Times", że w razie zawieszenia prezesa NBP Adama Glapińskiego w czynnościach w związku z ewentualnym postawieniem go przed Trybunałem Stanu polski bank centralny złoży apelację w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie złamania traktatów unijnych.

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Niezależność banku manifestuje się w decyzjach, które ten bank podejmuje, a nie osobach, które pracują w ciałach Narodowego Banku Polskiego - powiedziała w poniedziałek Marta Kightley, wiceprezes NBP, pierwszy zastępca prezesa NBP Adama Glapińskiego. W ten sposób odniosła się do pytań o doradców szefa banku centralnego. - Historia jest taka, że przedstawiciele różnych partii, czołowi politycy, premierzy, zasiadali w tym gronie - oceniła Kightley.

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Kosztujące zwykle nawet kilkanaście tysięcy złotych torebki słynnych domów mody trafiły do pocztowych okienek w niespotykanie atrakcyjnej cenie. Szkopuł w tym, że towary nie miały nic wspólnego z oryginałami. Poczta Polska winą za wprowadzenie na swoje półki podróbek obarcza dystrybutora i deklaruje, że produkty są szybko wycofywane. - Cała sytuacja pokazuje, że w Poczcie Polskiej pracują osoby, które nawet nieświadomie, ale jednak, wprowadzają do obrotu nielegalny towar - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Katarzyna Daniłko, znana też w sieci jako Pani od jakości, która nagłośniła sprawę.

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Autor:
Maja
Piotrowska
Źródło:
TVN24 Biznes

Vueling, hiszpańska tania linia lotnicza, wprowadziła do menu oferowanego podczas lotów przysmaki dla zwierząt. Według przewoźnika to pierwsza taka inicjatywa w Europie.

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes