TVN24 Biznes | Z kraju

Ponad 7 miliardów na renowację budynków. "Polska nie przesłała dokumentu"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Ze spadkiem temperatur, wzrasta problem smogu
Ze spadkiem temperatur, wzrasta problem smoguTVN24
wideo 2/5
TVN24Ze spadkiem temperatur, wzrasta problem smogu

Tylko Polska nie dostarczyła Komisji Europejskiej swojej Długoterminowej Strategii Renowacji. Brak przyjęcia strategii oznacza brak dostępu do środków finansowych z Unii Europejskiej między innymi na termomodernizację budynków. W przypadku Polski chodzi o ponad 7 miliardów złotych - podała Konfederacja Lewiatan.

"Polska mogłaby zostać największym beneficjentem w UE w tym zakresie. Deklarowana kwota dla Polski z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 1,6 mld euro (ok. 7,3 mld zł - red.) na działania związane z poprawą efektywności energetycznej" - przekazał Lewiatan.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Długoterminowe Strategie Renowacji - miliardy z UE

Jak wyjaśniła Konfederacja, w związku z pandemią COVID-19 krajowe Długoterminowe Strategie Renowacji mogły zostać przedłożone Komisji Europejskiej dłużej (pierwotny termin to był 10 marca 2020 r.) - 26 krajów zdążyło to zrobić do 1 października 2021 roku.

Na stronie KE opublikowane są dokumenty wszystkich obecnych członków UE oprócz Polski. "Mimo wagi dokumentu, który nie tylko przedstawia tempo renowacji budynków ale także m.in. system finansowania, wpływ na rynek pracy czy sposób wsparcia osób, których dotyczy ubóstwo energetyczne, Polska nadal nie podjęła decyzji o przesłaniu dokumentu do Komisji Europejskiej" - napisała Konfederacja Lewiatan.

Dodała, że zwłaszcza "w obecnej sytuacji, kiedy ceny energii gwałtownie rosną, a dotyczy to właściwie wszystkich nośników: energii elektrycznej, gazu, a nawet węgla kamiennego, termomodernizacja budynków jest najszybszym sposobem, aby wspomóc gospodarstwa domowe w ograniczaniu wydatków na energię".

- Długoterminowa Strategia Renowacji to klucz do ograniczania rosnących wydatków na ogrzewanie, do tworzenia dodatkowych tysięcy miejsc pracy i wreszcie do praktycznego zmierzenia się z problemem ubóstwa energetycznego. Apelujemy o jak najszybsze przesłanie do Komisji Europejskiej Długoterminowej Strategii Renowacji oraz wdrożenie działań w niej przewidzianych - podkreśliła Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan.

Termomodernizacja - zalety ocieplania budynków

KL powołała się na raport Politechniki Warszawskiej "Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji)", według którego "koszt użytkowania przeciętnego domu o powierzchni 125 m kw. wybudowanego w latach 80. to ok. 5600 zł rocznie". "Gdyby został poddany kompleksowej termomodernizacji koszty użytkowania zmniejszyłyby się o 60 proc. do ok. 2300 zł rocznie. Trzeba pamiętać też, że obecnie rosną też gwałtownie ceny najtańszego paliwa, jakim jest węgiel. W stosunku do zeszłego roku, w składach, zdrożał on o 60 proc." - zaznaczył Lewiatan.

Dodał, że według raportu z maja 2020 roku "Impuls Dla Energii Polski" przygotowanego przez Konfederację Lewiatan i Forum Energii "termomodernizacja budynków może stworzyć dodatkowo 85 000 miejsc pracy, co w kontekście decyzji Rządu RP o zamykaniu kopalń ma ogromne społeczne znaczenie".

Redukcja kosztów ogrzewania po termomodernizacji wg Konfederacji LewiatanKonfederacja Lewiatan

Według Komisji Europejskiej budynki są największym konsumentem energii w Europie: zużywają 40 procent energii i generują 36 procent emisji gazów cieplarnianych w UE. Wynika to z faktu, że większość budynków w UE nie jest energooszczędna i jest nadal w większości zasilana paliwami kopalnymi. Ponad 85 procent budynków, które obecnie stoją, będzie nadal stać w 2050 r., a do tego czasu Europa ma osiągnąć neutralność klimatyczną.

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości