Krajowa Rada Komornicza wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i podejrzeniem udziału w możliwym procederze komorników sądowych - podała Monika Janus, rzecznik prasowy KRK. Chodzi o śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie nieuprawnionego wykorzystywania danych PESEL przez komorników sądowych.
Janus zwraca uwagę, że jeszcze w ubiegłym roku możliwe było w zasadzie nieograniczone przyjmowanie przez komorników spraw z wyboru. Doprowadziło to do tego, największa kancelaria miała niemal 1 mln spraw rocznie, a w wielu było to kilkaset tysięcy. Zdaniem rzeczniczki KRK, może to uzasadniać dużą liczbę zapytań skierowanych do systemu PESELNET.
Kontrola ABW
"Największa kancelaria w Polsce była wielokrotnie kontrolowana przez ABW i dotychczas nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w zakresie dostępu do systemu PESELNET. Podkreślamy, że w stanie prawnym obowiązującym od początku bieżącego roku komornicy mogą przyjąć maksymalnie 10 tys. spraw z wyboru" - czytamy w oświadczeniu.
Janus podkreśla, że środowisku komorników sądowych zależy na jak najszybszym ustaleniu faktów w tej sprawie, dlatego z niecierpliwością oczekujemy na wyniki prowadzonego postępowania.
"Niezależnie od powyższego pragniemy poinformować, że organy samorządu wdrożyły własne procedury sprawdzające, czy komornicy korzystający z systemu PESELNET występowali o te dane w związku z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi." - podała rzeczniczka.
Krajowa Rada Komornicza wystąpiła również do producenta oprogramowania do obsługi kancelarii komorniczych. Prosi go o audyt bezpieczeństwa, który pozwoli ustalić, czy nie są wykorzystywane przez komorników mających dostęp do bazy PESELNET niedozwolone programy.
Kancelarie komornicze
Z oświadczenia dowiadujemy się również, że Krajowa Rada Komornicza skierowała do Ministerstwa Cyfryzacji pismo, w którym zwraca się z prośbą o powołanie specjalnego zespołu, który ma wyjaśnić okoliczności tej sprawy. "Jesteśmy także w stałym kontakcie z Ministerstwem Sprawiedliwości, które ma nadzór zwierzchni nad działalnością komorników sądowych w Polsce" - zapewnia w oświadczniu KRK.
Janus przypomina, że komornicy sądowi mają prawo występować do różnego rodzaju instytucji o udzielenie wyjaśnień niezbędnych do prowadzenia egzekucji, w tym również do korzystania z bazy PESELNET.
"Komornicy pozyskują niezbędne dane najczęściej drogą elektroniczną, co obniża koszty dla stron i usprawnia ich pozyskanie, a dostęp do danych drogą elektroniczną odbywa się na ściśle ustalonych zasadach, które są bardzo rygorystyczne pod względem bezpieczeństwa" - tłumaczy Monika Janus.
Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, będzie 29 sierpnia gościem programu "Fakty po Faktach" o godz. 19.26 w TVN24.
Gigantyczne pobranie danych z bazy PESEL:
Autor: tol//ms / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock