Słabszy złoty to dobra wiadomość dla eksporterów - oceniła we wtorek minister finansów Teresa Czerwińska. Szefowa resortu zapowiedziała także dalsze działania w celu uszczelnienia systemu podatkowego i likwidację deklaracji VAT.
Czerwińska, pytana podczas "Tweetupu" (spotkania z internautami) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czy nie martwi jej najsłabszy od lutego złoty, powiedziała, że kurs walutowy należy rozpatrywać w dłuższym terminie.
- Najpierw mieliśmy aprecjację (umocnienie - red.) złotego i były obawy związane z eksporterami, czyli jak sobie poradzą na rynku, jeżeli mamy do czynienia z coraz silniejszą walutą - tłumaczyła. Dodała, że teraz "mówimy o tym, że złoty lekko się osłabia". - To jest tendencja krótkoterminowa, aczkolwiek dla eksporterów to dobra wiadomość - oceniła szefowa MF.
Nadwyżka w budżecie
Szefowa resortu finansów poinformowała także, że po lutym w budżecie będzie wynik nadwyżkowy.
Wyjaśniła, że porównując wpływy z VAT w lutym tego roku do tych w lutym zeszłego roku, to są one lepsze. Przyznała, że w styczniu wpływy z VAT były niższe w ujęciu rocznym, ale w lutym nastąpił powrót do tendencji wzrostowej. Była też pytana, czy wzrost gospodarczy osiągnięty w czwartym kwartale ubiegłego roku w wysokości 5,1 proc. może się utrzymać w dłuższym terminie odpowiedziała, że nie przywiązuje uwagi do cyfry. - Dla nas ważna jest bardziej stabilności niż szybkość. Lepiej, żeby wzrost był stabilny, nawet na niższym poziomie, niż jednorazowo albo okazjonalnie wysoki. Na pewno jesteśmy w cyklu koniunkturalnym - zaznaczyła szefowa MF. Jej zdaniem trudno będzie jednak utrzymać wynik z ostatniego kwartału zeszłego roku w całym 2018 roku.
Uszczelnienie systemu podatku paliwowego
Pytana o obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc. powiedziała, że "jesteśmy w tej chwili w procesie domykania luki w VAT". - Myślę, że domknięcie luki i potem ewentualna rozmowa na temat powrotu niższej stawki VAT - dodała. Szefowa MF zapowiedziała, że będą dalsze działania w celu uszczelnienia systemu, a także, że resort skupi się na obserwacji skutków podjętych już działań. - Jeżeli chodzi o uszczelnienie, to stawiamy w dużej mierze na analitykę - przyznała. Dodała, że MF przygotowuje też kolejne zmiany uszczelniające system podatkowy. - Teraz pracujemy nad projektem, jeśli chodzi o doszczelnienie systemu podatku paliwowego - poinformowała Czerwińska. Wyjaśniła, że dotyczy on instalowania specjalnych sond montowanych w zbiornikach stacji paliwowych. Dzięki temu domknięty zostanie system monitoringu obrotu paliwami. - Ten projekt pojawi się w stosunkowo krótkim czasie - zaznaczyła.
Ułatwienia dla podatników
Pytana o przewidywane propozycje ułatwień dla podatników wskazała na zmianę dotyczące deklaracji VAT.
- Skoro już zbieramy deklaracje elektroniczne dotyczące VAT (JPK_VAT), to chcemy odejść od deklaracji VAT-owskich. Od 1 stycznia przyszłego roku chcemy zlikwidować deklaracje VAT-owskie - mówiła. - Na razie jesteśmy w trakcie przygotowywania takiej propozycji, czyli zastąpienia niejako tej deklaracji JPK-iem - dodała. Powiedziała ponadto, że resort finansów pracuje z komisją kodyfikacyjną nad nową Ordynacją podatkową, "żeby była chudsza, żeby była bardziej przejrzysta, wyszła na przeciw postulatom, o których premier Morawiecki często wspomina, czyli przyjazności dla podatnika". - A przyjazność nie polega tylko na tym, że likwidujemy podatek, ale że system jest transparenty (...), że jest smart, że podatnik szybko otrzymuje informacje, że jesteśmy z nim w kontakcie online - tłumaczyła. Odpowiadając na pytanie, kiedy zakończą się te prace, zwróciła uwagę, że nowa Ordynacja podatkowa to olbrzymia regulacja prawna. - Nie spieszymy się (...) ona musi być dobrze zrobiona (...) Do końca tego roku może mogłaby trafić pod obrady parlamentu - poinformowała. Zaznaczyła, że - jej zdaniem - nie ma jednak szans, by nowa Ordynacja podatkowa weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.
Autor: mb//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock