Minister: słabszy złoty to dobra wiadomość dla części firm

[object Object]
Teresa Czerwińska o Pracowniczych Planach Kapitałowych tvn24bis
wideo 2/5

Słabszy złoty to dobra wiadomość dla eksporterów - oceniła we wtorek minister finansów Teresa Czerwińska. Szefowa resortu zapowiedziała także dalsze działania w celu uszczelnienia systemu podatkowego i likwidację deklaracji VAT.

Czerwińska, pytana podczas "Tweetupu" (spotkania z internautami) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czy nie martwi jej najsłabszy od lutego złoty, powiedziała, że kurs walutowy należy rozpatrywać w dłuższym terminie.

- Najpierw mieliśmy aprecjację (umocnienie - red.) złotego i były obawy związane z eksporterami, czyli jak sobie poradzą na rynku, jeżeli mamy do czynienia z coraz silniejszą walutą - tłumaczyła. Dodała, że teraz "mówimy o tym, że złoty lekko się osłabia". - To jest tendencja krótkoterminowa, aczkolwiek dla eksporterów to dobra wiadomość - oceniła szefowa MF.

Nadwyżka w budżecie

Szefowa resortu finansów poinformowała także, że po lutym w budżecie będzie wynik nadwyżkowy.

Wyjaśniła, że porównując wpływy z VAT w lutym tego roku do tych w lutym zeszłego roku, to są one lepsze. Przyznała, że w styczniu wpływy z VAT były niższe w ujęciu rocznym, ale w lutym nastąpił powrót do tendencji wzrostowej. Była też pytana, czy wzrost gospodarczy osiągnięty w czwartym kwartale ubiegłego roku w wysokości 5,1 proc. może się utrzymać w dłuższym terminie odpowiedziała, że nie przywiązuje uwagi do cyfry. - Dla nas ważna jest bardziej stabilności niż szybkość. Lepiej, żeby wzrost był stabilny, nawet na niższym poziomie, niż jednorazowo albo okazjonalnie wysoki. Na pewno jesteśmy w cyklu koniunkturalnym - zaznaczyła szefowa MF. Jej zdaniem trudno będzie jednak utrzymać wynik z ostatniego kwartału zeszłego roku w całym 2018 roku.

Uszczelnienie systemu podatku paliwowego

Pytana o obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc. powiedziała, że "jesteśmy w tej chwili w procesie domykania luki w VAT". - Myślę, że domknięcie luki i potem ewentualna rozmowa na temat powrotu niższej stawki VAT - dodała. Szefowa MF zapowiedziała, że będą dalsze działania w celu uszczelnienia systemu, a także, że resort skupi się na obserwacji skutków podjętych już działań. - Jeżeli chodzi o uszczelnienie, to stawiamy w dużej mierze na analitykę - przyznała. Dodała, że MF przygotowuje też kolejne zmiany uszczelniające system podatkowy. - Teraz pracujemy nad projektem, jeśli chodzi o doszczelnienie systemu podatku paliwowego - poinformowała Czerwińska. Wyjaśniła, że dotyczy on instalowania specjalnych sond montowanych w zbiornikach stacji paliwowych. Dzięki temu domknięty zostanie system monitoringu obrotu paliwami. - Ten projekt pojawi się w stosunkowo krótkim czasie - zaznaczyła.

Ułatwienia dla podatników

Pytana o przewidywane propozycje ułatwień dla podatników wskazała na zmianę dotyczące deklaracji VAT.

- Skoro już zbieramy deklaracje elektroniczne dotyczące VAT (JPK_VAT), to chcemy odejść od deklaracji VAT-owskich. Od 1 stycznia przyszłego roku chcemy zlikwidować deklaracje VAT-owskie - mówiła. - Na razie jesteśmy w trakcie przygotowywania takiej propozycji, czyli zastąpienia niejako tej deklaracji JPK-iem - dodała. Powiedziała ponadto, że resort finansów pracuje z komisją kodyfikacyjną nad nową Ordynacją podatkową, "żeby była chudsza, żeby była bardziej przejrzysta, wyszła na przeciw postulatom, o których premier Morawiecki często wspomina, czyli przyjazności dla podatnika". - A przyjazność nie polega tylko na tym, że likwidujemy podatek, ale że system jest transparenty (...), że jest smart, że podatnik szybko otrzymuje informacje, że jesteśmy z nim w kontakcie online - tłumaczyła. Odpowiadając na pytanie, kiedy zakończą się te prace, zwróciła uwagę, że nowa Ordynacja podatkowa to olbrzymia regulacja prawna. - Nie spieszymy się (...) ona musi być dobrze zrobiona (...) Do końca tego roku może mogłaby trafić pod obrady parlamentu - poinformowała. Zaznaczyła, że - jej zdaniem - nie ma jednak szans, by nowa Ordynacja podatkowa weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Składki osób prowadzących działalność gospodarczą, czyli tak zwane składki na ZUS, wzrosną w 2025 roku o ponad 154 złote, licząc bez składki zdrowotnej - poinformował w mediach społecznościowych Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakłady Ubezpieczeń Społecznych.

Składki na ZUS w górę. Pierwsze wyliczenia

Składki na ZUS w górę. Pierwsze wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Sejm przegłosował ustawę przesuwającą wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami KSeF miał obowiązywać od 1 lipca roku 2024.

"System się nie nadaje do wprowadzenia". Będzie nowy termin

"System się nie nadaje do wprowadzenia". Będzie nowy termin

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o tak zwanych wakacjach składkowych. Umożliwia ona określonym przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS przez jeden miesiąc w roku. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wakacje od ZUS. Jest decyzja posłów

Wakacje od ZUS. Jest decyzja posłów

Źródło:
PAP

Stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2024 roku - uważa większość ekonomistów. Pojawiają się jednak również głosy za obniżką i to już jesienią tego roku.

Co dalej ze stopami procentowymi? Prognozy

Co dalej ze stopami procentowymi? Prognozy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do końca lipca pracownicy urodzeni po 1968 roku mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej - do OFE i ZUS czy tylko do ZUS-u. Oświadczenia nie muszą składać osoby, które nie chcą zmieniać swojej wcześniejszej decyzji oraz które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

Okienko transferowe dla pracowników. Ważny termin

Okienko transferowe dla pracowników. Ważny termin

Źródło:
PAP

Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - przekazano w czwartkowym komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Polityka pieniężna wciąż jest restrykcyjna - napisali w komentarzu do czwartkowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "Za wcześnie na otwieranie szampana i obniżki" - ocenił Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

"Za wcześnie na otwieranie szampana"

"Za wcześnie na otwieranie szampana"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła poziomu stóp procentowych NBP, część kredytobiorców czeka jednak niemiła niespodzianka. "W najbliższym czasie mogą wzrosnąć raty kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym, opartych o stawkę WIBOR 6M" - wskazał Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Część kredytobiorców może czekać niemiła niespodzianka

Część kredytobiorców może czekać niemiła niespodzianka

Źródło:
tvn24.pl

Grupa rolników rozpoczęła w czwartek protest w Sejmie. Domagają się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. W czwartek wieczorem z protestującymi spotkał się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Posłowie zapraszają, rolnicy okupują Sejm. Hołownia zabiera głos

Posłowie zapraszają, rolnicy okupują Sejm. Hołownia zabiera głos

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

- Należy powrócić do płacenia za robotę w górnictwie, wrócić do tego, że nałożone zostaną określone normy i zaczniemy płacić za to, co ludzie robią - mówił w Katowicach wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Adam Rozmus. Jak dodał, liczy pod tym względem na zrozumienie strony społecznej, która prowadzi z zarządem spółki spór zbiorowy na tle płacowym.

Wiceprezes giganta: Zaczniemy wreszcie płacić za to, co ludzie robią. Temat nie jest łatwy

Wiceprezes giganta: Zaczniemy wreszcie płacić za to, co ludzie robią. Temat nie jest łatwy

Źródło:
PAP

W greckim sektorze hotelarskim i gastronomicznym pozostaje ponad 80 tysięcy wakatów. Nawet dobrze płacące lokale mają trudności ze znalezieniem nowych pracowników.

Ponad 80 tysięcy wolnych miejsc pracy. "Tak duża liczba może niepokoić"

Ponad 80 tysięcy wolnych miejsc pracy. "Tak duża liczba może niepokoić"

Źródło:
PAP

Komunia w domu czy lokalu? Przyjęcie to spory wydatek. Za talerzyk trzeba zapłacić od około 180 złotych do nawet 320 złotych. - Jak chcesz taniej, to organizujesz w domu i gotujesz sama. Ale nie każdy ma na to czas - mówi nam matka dziecka, które przystępuje w tym roku do komunii. W sumie wyda ponad 4 tysiące złotych.

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Źródło:
tvn24.pl

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Wszystkich, którzy martwią się o projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, uspokajam: proszę się nie obawiać o ten projekt - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Jak wskazał, "powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko". Klimczak mówił też o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz bilecie zintegrowanym, który miałby połączyć różne rodzaje transportu publicznego.

"Powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko"

"Powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko"

Źródło:
tvn24.pl

Gazprom zaczyna wyprzedawać swoje nieruchomości - poinformował serwis The Moscow Times. Rosyjski koncern zakończył 2023 rok ze stratą po raz pierwszy od 25 lat.

Gazprom wyprzedaje majątek

Gazprom wyprzedaje majątek

Źródło:
The Moscow Times

Górnictwo stoi przed problemem nadal bardzo wysokich zwałów węgla, które są elementem zastanym po poprzednich niekontrolowanych ruchach w zakresie importu i niezrozumienia rynku i potrzeb energetyki - przekazała Marta Jarno, dyrektor departamentu analiz w Ministerstwie Przemysłu. Ze względu na nadmiar surowca, w niektórych jednostkach PGG podjęto decyzję o wstrzymaniu produkcji.

Polskie górnictwo w "fatalnym stanie". Miliony ton węgla zalegają na zwałach

Polskie górnictwo w "fatalnym stanie". Miliony ton węgla zalegają na zwałach

Źródło:
PAP

Resort finansów pracuje nad "kartą 360 stopni" dla przedsiębiorców, która ma usprawnić kontakt na linii podatnik-urząd skarbowy - poinformowała wiceminister finansów Małgorzata Krok. Celem zmian ma być minimalizacja konieczności stacjonarnego odwiedzania urzędów.

Resort finansów pracuje nad "kartą 360 stopni"

Resort finansów pracuje nad "kartą 360 stopni"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W środę odnotowano nowy rekord produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych - przekazały Polskie Sieci Elektorenergetyczne. W szczytowym okresie udało się wyprodukować 10 tysięcy 530 MWh energii, co stanowiło ponad połowę zapotrzebowania w tym czasie. Taki wynik stanowi wyzwanie dla polskiego systemu przesyłowego, przez co w najbliższym czasie wytwarzanie energii zostanie ograniczone.

Rekordowy wynik fotowoltaiki w Polsce

Rekordowy wynik fotowoltaiki w Polsce

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Banku Pekao odwołała sześciu członków zarządu, w tym Leszka Skibę z funkcji prezesa banku - poinformował bank w komunikacie.

Prezes Banku Pekao odwołany

Prezes Banku Pekao odwołany

Źródło:
PAP

W kwietniu średnie ceny za metr kwadratowy mieszkań w ofercie deweloperów w Warszawie, Trójmieście i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pozostały bez zmian w porównaniu z marcem - wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. Z kolei ceny w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu wzrosły miesiąc do miesiąca.

W tych miastach ceny mieszkań stanęły

W tych miastach ceny mieszkań stanęły

Źródło:
PAP

W ciągu ostatniego roku zaległości wobec firm leasingowych wzrosły o 81,6 miliona złotych i obecnie przekraczają miliard złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Największe zadłużenie mają przedsiębiorstwa z Mazowsza.

Raty nie do udźwignięcia. Dług przekroczył miliard złotych

Raty nie do udźwignięcia. Dług przekroczył miliard złotych

Źródło:
PAP

Audyty trwają i są ważne, ale w przypadku trudnych spółek, jak Poczta Polska, Grupa Azoty czy Orlen bardzo ważne jest ratowanie biznesu - przekazał wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - Im bogatsza spółka, tym trudniejsza sytuacja - dodał.

"Im bogatsza spółka, tym trudniejsza sytuacja"

"Im bogatsza spółka, tym trudniejsza sytuacja"

Źródło:
PAP

Zatoka Wraku będąca wizytówką greckiej wyspy Zakinthos pozostanie w tym roku zamknięta. Decyzja podjęta przez lokalne władze ma związek ze znacznym ryzykiem osuwisk, choć niepokój budzi też stan techniczny znajdującego się tam statku.

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta na dłużej

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta na dłużej

Źródło:
PAP

Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć o trzy tysiące złotych. Rządowa zapowiedź w tej sprawie to początek szerszych zmian w branży. Świadczenie nie było zmieniane od około 12 lat - wskazał Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. W jego ocenie konieczna jest nowelizacja tak zwanego prawa pogrzebowego.

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Źródło:
PAP