Urzędnicy krytycznie o CPK. "Obawa o utratę kontroli"

Źródło:
Puls Biznesu
CPK przybywa pracowników
CPK przybywa pracownikówTVN24
wideo 2/5
CPK przybywa pracownikówTVN24

Wynik konsultacji międzyresortowych dla projektu CPK jest fatalny - pisze "Puls Biznesu. Według informacji gazety urzędnicy obawiają się utraty kontroli nad spółką i przekazywanymi jej obligacjami. Mają też niepokoić zmiany w przepisach ułatwiających inwestycję.

"Rząd stara się usprawnić realizację inwestycji w megalotnisko w Baranowie oraz prowadzących do niego linii kolejowych i dróg, przygotowywanej przez Centralny Port Komunikacyjny (CPK) w urzędowych dokumentach nazywany także spółką celową. W celu sprawniejszej organizacji i zabezpieczenia finansowania resort infrastruktury planuje skomercjalizować Polskie Porty Lotnicze (PPL) i ich akcjami dokapitalizować CPK. Takie działania zapowiadał w 'PB' Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK" - przypomina gazeta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

CPK - konsultacje międzyresortowe

"Ścieżkę uzgodnień międzyresortowych przeszedł już projekt ustawy, który zmienia m.in. przepisy różnych aktów prawnych, by ułatwić inwestycje w projekt CPK. Oprócz integracji spółek przewiduje on także przekazanie nowemu podmiotowi, czyli spółce celowej, papierów skarbowych na przygotowanie i realizację zadań. W planach jest też zmiana przepisów, która ma usprawnić nabywanie nieruchomości oraz budowę lotniska, szybkiej kolei i dróg" - pisze dziennik.

"Puls Biznesu" zauważa, że z opinii zamieszczonych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że wielu przedstawicieli rządowych resortów negatywnie oceniło zaproponowane zmiany.

Centralny Port KomunikacyjnyPAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

"Wątpliwości budzi m.in. podział kompetencji nadzorczych między pełnomocnikiem rządu ds. CPK a ministrem aktywów państwowych. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) obawia się też utraty kontroli nad decyzjami nowego podmiotu po dokapitalizowaniu akcjami PPL. Obawy wynikają z niejasnych zapisów obecnej nowelizacji prawa, które mają usprawnić projekt CPK, ale otwierają furtkę do niestosowania art. 17 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowy (UZZMP)" - czytamy.

Obawy resortu finansów

Według "Pulsu Biznesu" Ministerstwo Finansów ma mieć wątpliwości co do modyfikacji przepisów dotyczących dysponowania przez nową spółkę pieniędzmi przeznaczonymi jeszcze w ubiegłym roku przez rząd na I etap przygotowań i budowę lotniska oraz infrastruktury towarzyszącej.

Jak przypomina gazeta - limit dofinansowania przez skarb państwa przewidzianego na lata 2020-23 programu określono na 9,2 mld zł. Ministerstwo Finansów proponuje „rozszerzenie obowiązku sprawozdawczości”, by zwiększyć kontrolę nad ich wydawaniem. Przedstawiciele resortu finansów wskazują, że bieżący projekt ustawy wprowadza także nowe rozwiązania dotyczące finansowania spółki celowej skarbowymi papierami wartościowymi. „Projekt nie przewiduje limitu obligacji, jakie miałyby być przekazywane spółce celowej (...) To powoduje, iż wprowadzany do ustawy budżetowej na dany rok limit emisji skarbowych papierów wartościowych może okazywać się niewystarczający” — czytamy w opinii podpisanej przez Piotra Patkowskiego, wiceministra finansów. Tych propozycji resort nie akceptuje.

Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej, oraz przedstawiciele resortu klimatu mają zwracać uwagę, jak pisze dziennik, na proponowane w bieżącym projekcie zmiany przepisów dotyczących oceny oddziaływania na środowisko.

"Wątpliwości budzić także ryzyko ograniczenia udziału społeczeństwa w konsultacjach czy brak zagwarantowania ścieżki odwoławczej, np. w przypadku decyzji dotyczących prac przygotowawczych. Dużo zastrzeżeń urzędników z różnych resortów dotyczy także modyfikacji przepisów budowlanych, by skrócić czas przygotowania i wykonania inwestycji. Obawiają się, że po zmianach prawnych niektóre projekty, np. dotyczące budowy dworców czy miejsc obsługi podróżnych, będzie można realizować na zgłoszenie, z pominięciem procesu zezwoleń. Uwagi dotyczą również regulacji mających usprawnić wykup gruntów. Część resortowych urzędników podkreśla też, że transakcje muszą uwzględniać rynkowe ceny i realia, a przepisy nie mogą ingerować w swobodę zawierania umów" - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Pełnomocnik rządu ds. CPK nie odniósł się jeszcze do opinii przedstawicieli resortów, a resort infrastruktury nie odpowiedział na pytania "PB” dotyczące ich zastrzeżeń.

Autorka/Autor:mp

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- W pewnym sensie można powiedzieć, że Donald Trump manipuluje rynkiem. Wszyscy od tygodni żyją jego decyzjami w zakresie taryf - powiedział analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko. Ocenił w ten sposób środowe wpisy prezydenta USA w sprawie ceł. Politycy z Partii Demokratycznej pytają, kto wiedział o nagłej zmianie zdania Trumpa w sprawie taryf i kto na tym zarobił.

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Argentynie stanęły pociągi, taksówki, szkoły publiczne, śmieciarki i porty. Odwołano też część lotów. Wszystko to za sprawą 24-godzinnego strajku ogólnokrajowego przeciwko polityce zaciskania pasa prezydenta Javiera Mileia.

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Źródło:
PAP

Amerykańskie cła na import z Chin wynoszą obecnie 145 procent, uwzględniając wcześniejsze podwyżki – poinformował w czwartek Biały Dom w oświadczeniu dla CNBC.

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
PAP

Zawsze będą przejściowe trudności - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do chaosu na rynkach w związku z nałożonymi cłami. Przekonywał przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami.

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w państwach Unii Europejskiej waha się od 551 euro do nawet 2638 euro - wynika z danych Eurostatu. Polska pod tym względem znajduje się w środku stawki.

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe na USA na 90 dni. "Chcemy dać szansę negocjacjom. Jeżeli negocjacje okażą się niezadowalające, zastosujemy nasze środki zaradcze" - dodała. O "ochronie transatlantyckiego sojuszu" z von der Leyen rozmawiał w czwartek premier Donald Tusk.

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Źródło:
PAP

Przestrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają fałszywe e-maile z informacją o nadpłacie w PIT. W ten sposób próbują wyłudzić dane podatników - ostrzega w czwartkowym komunikacie resort finansów. MF podkreśla, że nigdy nie wysyła takich e-maili.

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Lotnisko Changi w Signapurze zostało uznane najlepszym lotniskiem na świecie w najnowszej edycji rankingu Skytrax. Na pierwszym miejscu dorocznego zestawienia znalazło się już po raz 13.

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z rządowym programem "Czyste powietrze" - wynika z dokumentu, do którego dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit. Chodzi o okres, w którym resortem kierował Henryk Kowalczyk z PiS. Podejrzenie przestępstwa dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu platforma Temu wyprzedziła Allegro pod względem liczby użytkowników - wynika z raportu Mediapanelu. Allegro zachowało natomiast pozycję lidera pod względem ilości czasu spędzanego tam przez kupujących. Eksperci ostrzegają tymczasem przed wzrostem popularności chińskich platform sprzedażowych.

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Wstrzymanie na 90 dni taryf przez Donalda Trumpa nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej - zwraca uwagę "The Economist". Podstawowe stawki celne wciąż obowiązują, a inne mają być podwyższane. Brytyjski tygodnik wymienia trzy kluczowe obawy związane z decyzjami prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Źródło:
"The Economist"

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem chochli do zupy, którą można było kupić w sieci handlowej TEDi. Firma wycofała produkt ze sprzedaży, bo stwierdzono, że szkodliwe substancje z chochli przenoszą się do żywności.

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Chiny są gotowe do negocjacji ze Stanami Zjednocznymi w kwestii ceł, ale dialog musi odbywać się na zasadach wzajemnego szacunku i równości - oświadczyła w czwartek He Yongqian, rzeczniczka ministerstwa handlu w Pekinie. He przyznała, że wyzwania stojące przed chińskim handlem znacznie wzrosły.

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

Źródło:
PAP

Szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak powiadomił, że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. Minister podał też kwotę, od której najprawdopodobniej zaczynać będą się ceny biletów.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Źródło:
PAP

Stosunki między Chinami i USA pogarszają się, dlatego obywatele powinni się zastanowić nad podróżami do Stanów Zjednoczonych - stwierdziło ministerstwo turystyki w Pekinie. Dodało, że szczególnej "oceny ryzyka" powinni dokonać studenci.

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Źródło:
PAP

Ceny produktów wchodzących w skład koszyka codziennych zakupów wzrosły w marcu o 6,7 procent w porównaniu do poprzedniego roku, jak wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Największe podwyżki odnotowano w przypadku produktów tłuszczowych, owoców i napojów bezalkoholowych, podczas gdy artykuły sypkie potaniały.

Te produkty podrożały najbardziej

Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Polacy nadal nie zwracają wystarczającej uwagi na profilaktykę zdrowotną przed podróżą do krajów tropikalnych. Tylko połowa ankietowanych podróżników, którzy odwiedzili tropiki, wykonała zalecane szczepienia, a zaledwie co ósmy stosował profilaktyczne leczenie przeciwmalaryczne.

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP