Płacenie podatków nadal niemodne. Fiskus czeka na 38 mld złotych

Z kraju

sxc.huEksperci oceniają, że całkowity dług podatników wobec państwa jest jeszcze większy

Dług podatników wobec fiskusa narasta, podaje "Puls Biznesu". Już na koniec 2013 r. zaległości z tytułu VAT, PIT i CIT odpowiadały zawrotnej kwocie 29 mld zł, a w ub. roku wzrost był jeszcze bardziej bolesny dla fiskusa - aż o 9 mld zł, do ponad 38 mld zł.

To więcej niż deficyt budżetu państwa, który wyniósł niecałe 30 mld zł. A eksperci oceniają, że całkowity dług podatników wobec państwa jest jeszcze większy i obecnie wynosi 45 mld zł, nie licząc odsetek.

Założenia

To większa kwota niż prognozowano w budżecie. Minister finansów ocenił bowiem, że wszystkie należności podatkowe w 2014 r. tylko nieznacznie przekroczą 42 mld zł, chociaż już na koniec pierwszego półrocza było to 40 mld zł. Resort przyznaje też, że nie spodziewa się poprawy w tym roku. Należności mają sięgać prawie 50 mld zł. Gdyby udało się te pieniądze odzyskać, deficyt budżetowy zmieniłby się w nadwyżkę.

Jak walczyć?

Jednym z kluczowych narzędzi do walki z nieuczciwymi podatnikami miało być utworzenie Centralnego Rejestru Dłużników. Na razie pomysł pozostaje na papierze, bo rząd już dwukrotnie nie zaakceptował projektu MF, zakładającego utworzenie takiej czarnej listy.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu