Co z podwyżkami dla pielęgniarek? "Duży zawód"

Źródło:
TVN24
Problemy z wypłatami podwyżek dla pielęgniarek
Problemy z wypłatami podwyżek dla pielęgniarekTVN24
wideo 2/9
Problemy z wypłatami podwyżek dla pielęgniarekTVN24

Podwyżki w ochronie zdrowia obiecane przez rząd i wyczekane przez pielęgniarki są potrzebne i konieczne, ale okazują się kłopotem dla szpitali. Minister zdrowia uspokajał, że pieniądze będą. Jednak praktyka jest taka, że dyrektorzy szpitali nie wiedzą, z czego te dodatkowe pieniądze wypłacić. Materiał Anny Wilczyńskiej z programu "Polska i Świat".

Cofnijmy się do zeszłego roku. To miała być historyczna podwyżka minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. - W zależności od grup będzie to podwyżka gwarantowanego wynagrodzenia zasadniczego od 17 do 41 procent - mówił w maju 2022 roku Piotr Bromber, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia.

Szpitale się zadłużają

Dla niektórych pielęgniarek miało to oznaczać podwyżkę nawet o 1800 zł. W praktyce nie było już tak dobrze i to z wielu powodów. Koszty często musiały wziąć na siebie szpitale, szczególnie te niewielkie powiatowe.

- Dwa miliony, szcześćset tysięcy złotych szpital musiał dopłacić do podwyżek, które zostały wprowadzone od 1 lipca - mówi Sebastian Grabowski, prezes szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach.

Wzrost cen materiałów medycznych i energii sprawił, że szpitale szukały pomocy nawet biorąc "chwilówki". Dlatego zapowiedziana od 1 lipca kolejne podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia wywołała niepokój.

- W tamtym roku praktycznie wszyscy wierzyliśmy w to, że dla wszystkich będzie odpowiednia ilość pieniędzy i tu był duży zawód. Były szpitale, które dostały de facto 2 procent podwyżki swoich kontraktów, a miały wypłacić podwyżki, które sięgały grubych milionów - mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Minister zapowiadał dodatkowe środki

Minister zdrowia uspokajał, że przeznaczy dodatkowe pieniądze na poprawę sytuacji szpitali w związku z podwyżką wynagrodzeń i w związku z inflacją.

- I sumarycznie w ujęciu rocznym nakłady te zwiększą się o około 15 miliardów złotych - zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski 25 maja.

Na tej samej konferencji Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, mówił, że "szczególnie cieszy fakt, że 5 miliardów z tych środków trafi do szpitali powiatowych".

Póki co pieniędzy brak

Jednak dyrektorzy szpitali mówią, że uwierzą, gdy zobaczą pieniądze. Na razie nic nie wiadomo.

- Dzisiaj jest 4 lipca, a my do dzisiaj nie wiemy, ile pieniędzy dostaniemy od 1 lipca. Nie wiem, czy jest to ściśle tajne łamane przez poufne, ale w każdym razie nie mamy tych danych - mówi Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie.

Waldemar Malinowski mówi, że nie wszystkie szpitale posiadają jeszcze aneksy (do umów - przyp. red.). Dlatego jako związek zdecydowaliśmy się poczekać na wszystkie aneksy, czy każdy szpital ma odpowiednią kwotę do realizacji tych podwyżek - zaznacza.

Pielęgniarki degradowane lub dyskryminowane

Według ministerstwa po tegorocznych podwyżkach niektóre pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją zarabiać będą mogły nawet powyżej 8 tysięcy złotych. Rzecz w tym, że wiele pielęgniarek z tej grupy nie dostało nawet pełnej podwyżki w zeszłym roku. Tak było i tak wciąż jest w szpitalu w Tarnowie.

- Panie pielęgniarki są proszone do dyrekcji na rozmowę, wtedy im się przedstawia warunki, które dyrekcja proponuje. Najczęściej panie pielęgniarki mają zaproponowane niższe stanowiska niż mają kwalifikacje. Niższe niż te, które miały do tej pory - mówi Bożena Grodny-Wilk z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie.

Na takie warunki wciąż nie zgodziło się kilkanaście pielęgniarek i o swoje mają zamiar walczyć w sądzie.

Szpital tłumaczy, że w porozumieniach dorzucał dodatkowe kilkaset złotych, a celem było ujednolicenie siatki płacowej.

- Żeby też uniknąć sytuacji z jakimi borykają się inne placówki, gdzie panie pielęgniarki zarabiające kwoty mniejsze, a wykonujące te same obowiązki idą do sądu i takie sprawy wygrywają - mówi Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala Im. Świętego Łukasza w Tarnowie.

Tak jest w całej Polsce. Do sądów poszły i zdegradowane pielęgniarki i te, które za tę samą pracę dostawały mniej pieniędzy.

- Z naszej wiedzy wynika, że mamy w Polsce około tysiąca spraw sądowych, zarówno o degradację, jak i o dyskryminację - mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Autorka/Autor:Anna Wilczyńska/JW

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: sfam_photo/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań nie spadają. W największych miastach na rynku pierwotnym jest coraz mniej lokali w cenach poniżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - wynika z danych za trzeci kwartał 2024 roku.

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

Źródło:
PAP

Australijski rząd planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia - informuje BBC. Premier Anthony Albanese poinformował, że projekt przepisów pojawi się w parlamencie w przyszłym tygodniu, a ich celem jest złagodzenie negatywnego wpływu, jaki media społecznościowe mają na australijskie dzieci.

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Źródło:
BBC

Ministra przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinji Takeuchi podpisali w czwartek w Warszawie memorandum o współpracy Polski i Japonii w sektorze jądrowym.

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

Źródło:
PAP

W czwartek złoty odrabia część strat ze środy. Jednak w najbliższym czasie dolar nadal może się umacniać, a euro osłabiać. Nie będzie to sprzyjać polskiej walucie - uważają ekonomiści. Giełdy w Europie przeważnie rosną. Uwaga inwestorów przenosi się z wygranej Donalda Trumpa na decyzje banków centralnych, w tym amerykańskiej Rezerwy Federalnej. 

"Mocne otwarcie złotego"

"Mocne otwarcie złotego"

Źródło:
PAP

Firmy liczą na interwencję rządu w sprawie napływających na rynek nawozów z Rosji i Białorusi - pisze "Puls Biznesu". Wjeżdżające do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Polski, produkty zatapiają europejskich producentów. Najboleśniejsze jest to dla rodzimych przedsiębiorców - zwraca uwagę "PB".

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Źródło:
PAP

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Sinsay poinformował o wycofaniu ze sprzedaży pięciu produktów. Jak tłumaczy sieć, decyzja ma związek z "niespełnieniem standardów jakości". "Osoby posiadające produkty proszone są o zaprzestanie korzystania" - zaapelowano.

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Źródło:
tvn24.pl

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi wzrostami głównych indeksów, a Dow Jones pobił swój historyczny rekord. Na szczytach wszech czasów są też S&P 500 i Nasdaq. Z pojedynczych spółek wyróżniała się Tesla. Wcześniej jej szef Elon Musk poparł Trumpa w kampanii wyborczej.

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez Jarosława Sadowskiego z serwisu Rankomat, oprocentowanie stałe dla nowych kredytów hipotecznych znacząco wzrosło.

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Źródło:
tvn24.pl/ rankomat

Rada Polityki Pieniężnej jeszcze przez kilka miesięcy nie zmieni stóp procentowych - ocenili na swoim koncie na portalu X analitycy Pekao. "Pierwsze obniżki będą dopiero w drugim kwartale 2025 roku, wraz ze spadkiem inflacji" - dodali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z kolei Mariusz Zielonka z Lewiatana ocenił, że "wybory w USA nie powinny przejść bez echa w Radzie".

Kiedy zmiana stóp procentowych? Komentarze

Kiedy zmiana stóp procentowych? Komentarze

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie kampanii prezydenckiej Donald Trump przedstawiał się jako zwolennik kryptowalut. CNBC przypomina, że były prezydent złożył wiele obietnic wobec inwestorów i firm zarabiających na handlu bitcoinem czy etherem. Nic dziwnego, że ponowne zwycięstwoTrumpa wywołało entuzjazm na rynku.

Trump i rekord bitcoina. Oto powody

Trump i rekord bitcoina. Oto powody

Źródło:
CNBC

W maju mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 6480,52 zł - przekazał Główny Urząd Statystyczny w nowym badaniu. To o 19 procent procent mniej w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Potwierdzamy otrzymanie od firmy Leapmotor informacji o wstrzymaniu ich inwestycji w naszym kraju - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Chiński producent elektryków tłumaczy, że ta informacja wynika z decyzji chińskiego Ministerstwa Gospodarki. Od 30 października obowiązuje unijne rozporządzenie dotyczące ceł na samochody elektryczne z Państwa Środka.

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Źródło:
PAIH, tvn24.pl, PAP