Chcesz 500 zł na dziecko? Zobacz, jaki wniosek będziesz musiał złożyć

Z kraju

ShutterstockProgram Rodzina 500 plus jest priorytetem dla rządu PiS

Wiemy już, jak wygląda wniosek, który trzeba będzie wypełnić, aby otrzymać świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus.

Tak wygląda wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach Programu 500 plus.

Wniosek składa się z kilku części. Na początku osoba, ubiegająca się o dodatek, będzie musiała wpisać swoje dane osobowe takie jak imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, stan cywilny, obywatelstwo i adres. Następnie należy wpisać dane dzieci, na które chce uzyskać dane świadczenie.

Warto jednak pamiętać, że taki wniosek powinno złożyć tylko jedno z uprawnionych rodziców np. ojciec. Jeżeli do urzędu wpłyną wnioski zarówno od ojca, jak i matki to pracownicy budżetówki będą musieli zweryfikować dokumenty, co może w konsekwencji wydłużyć czas, w jakim rodzina otrzyma świadczenie.

Jakie informacje?

W kolejnej części trzeba potwierdzić m.in, że wprowadzone dane są zgodne z prawdą a dzieci, na które ma być dodatek nie są uprawnione do świadczenia wychowawczego na własne dziecko, nie pozostają w związku małżeńskim i nie są umieszczone w "pieczy zastępczej", czyli np. domu pomocy społecznej, placówce opiekuńczo-wychowawczej czy młodzieżowym ośrodku wychowawczym.

Należy także potwierdzić, że nie przysługuje na dziecko świadczenie wychowawcze lub świadczenie o podobnym charakterze za granicą.

Kolejny załącznik, który należy dołączyć do wniosku jest oświadczenie o dochodach osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

Priorytetowy projekt

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł brutto na osobę w rodzinie (lub 1200 zł brutto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Sejm zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się 10 lutego.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

500 plus na finiszu. Zobacz, kto może skorzystać z pomocyTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: