TVN24 Biznes | Z kraju

Ceny mocno w górę. Najwyższy wzrost od ponad roku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Inflacja. Jan Niedziałek o najnowszych danych GUSTVN24
wideo 2/5
TVN24Inflacja. Jan Niedziałek o najnowszych danych GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 4,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy wzrost wskaźnika od ponad roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,8 procent.

To wynik zgodny z szybkim szacunkiem GUS, który opublikowano pod koniec kwietnia.

Jednocześnie oznacza to - jak zaznaczono w komunikacie - że w kwietniu 2021 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znalazł się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej. Cel inflacyjny został ustalony na poziomie 2,5 proc. +/- 1 punkt procentowy.

Dla porównania w marcu wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 3,2 proc. rdr i 1,0 proc. mdm.

PAP/Maciej Zieliński

Jakie zmiany?

W ujęciu miesięcznym ceny towarów wzrosły o 0,9 proc., a usług o 0,3 proc.

GUS podał, że w kwietniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 1,1 proc.) oraz w zakresie transportu (o 2,5 proc.), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,27 punktu procentowego i 0,24 punktu procentowego.

Z danych GUS wynika, że ceny usług wzrosły w ujęciu rocznym o 6,8 proc., a towarów o 3,6 proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 16,2 proc.) oraz mieszkania (o 5,0 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,39 punktu procentowego i 1,24 punktu procentowego. Z kolei niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 0,3 proc.) obniżyły wskaźnik o 0,01 punktu procentowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"W maju inflacja CPI będzie jeszcze wyżej"

Ekonomiści PKO Banku Polskiego zwrócili uwagę na wysoki wzrost miesiąc do miesiąca cen mebli, sprzętu AGD/RTV, aut i sprzętu audio, foto i IT oraz wywozu śmieci. "W maju inflacja CPI będzie jeszcze wyżej" - prognozują.

Przedstawiciele Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważyli, że "duży wzrost to efekt wyższej dynamiki cen paliw". "Zaskoczył też większy wzrost cen żywności – podniósł indeks o dodatkowe 0,2 pp względem marca" - dodali.

"Wysoką dynamikę inflacji bazowej utrzymują duże podwyżki cen wywozu śmieci oraz opłat za usługi finansowe, np. za prowadzenie konta w banku. Dalej obserwujemy też wysoki wzrost cen usług świadczonych stacjonarnie np. stomatologicznych czy fryzjerskich" - czytamy w komentarzu PIE.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock