Buzek: papież ma rację w sprawie węgla. My tego nie negujemy

"Świat", 18.06
"Świat", 18.06
TVN24 Biznes i Świat
"Świat", 18.06TVN24 Biznes i Świat

- Papież wzywa do ochrony Matki Ziemi, to jest słuszny apel i ja się do niego przychylam - powiedział w czwartek prof. Jerzy Buzek, który był gościem Jacka Stawiskiego w programie "Świat". Były premier skomentował w ten sposób nową encyklikę, w której papież Franciszek zwrócił uwagę na konieczność drastycznej redukcji emisji m.in. dwutlenku węgla poprzez zastępowanie paliw kopalnych i rozwijanie odnawialnych źródeł energii.

- Papież mówi o stopniowym wycofywaniu się z węgla, my przecież też nie negujemy, że z czasem będziemy od niego odchodzić. Franciszek nie tyle wzywa do odrzucenia tego surowca, ile do korzystania z niego w sposób odpowiedzialny - mówił gość TVN24 BiŚ. - Mamy Europę bardzo zróżnicowaną - takim krajom jak Polska trzeba dać czas, żeby dostosować się do nowych warunków - zaznaczył Buzek.

Były premier przypominał, że dzięki jego inicjatywie na Śląsku rozpoczęły się działania mające na celu wprowadzenie tzw. klaster czystych technologii pracujących w oparciu o węgiel. W Polsce rozwijana się również myśl dotycząca innowacyjnego wykorzystania węgla.

Słuszny apel

Dodał, że "papież wzywa do ochrony Matki Ziemi, to było naturalne". - To jest słuszny apel i ja się do niego w stu procentach przychylam - powiedział.

Jego zdaniem, "Polska zabiega o to, żeby nic nie zagrażało polskiemu węglowi, ale musimy go wykorzystywać w sposób korzystny dla środowiska". - To my sami, obywatele powinniśmy się tego domagać, tak jak domagają się już mieszkańcy Krakowa, którzy powiedzieli, że za kilka lat przestaną ogrzewać mieszkania węglem - mówił. - Tu nie tylko chodzi o klimat, tu chodzi też o zdrowie. Ja tak rozumiem papieża- ducha tej myśli, choć jeszcze nie czytałem encykliki - powtórzył.

- My będziemy stopniowo odchodzić od węgla, ale zupełnie inną sprawą jest czy potrafimy wydobywać ten węgiel w sposób ekonomiczny. Parę lat temu nic nie zagrażało polskiemu węglu, ale dziś mamy trudności - mówił Buzek. - Energetyka musi też wykorzystywać go w sposób czysty. Od 10 lat zajmuję się tym, aby zachować prawdziwy, kwitnący przemysł w Polsce - podkreślił gość programu "Świat".

Były premier podkreślał, że Polsce zależy na zachowaniu konkurencyjności naszego przemysłu. - My musimy dać czas przemysłowi ciężkiemu, zwłaszcza w Polsce, żeby dostosować się do tego światowego trendu zwalczania zmian klimatycznych. I na to są specjalne reguły, specjalne przepisy, ulgi, darmowe pozwolenia na emisję CO2. To wszystko się wprowadza, bardzo odpowiedzialnie. I tu jest zagrożenie. Ja go nie bagatelizuję - wyjaśniał Buzek.

Ukraina ma alternatywę

Pytany, czy budowa dwóch nitek gazociągu Nord Stream, jaką Gazprom ogłosił wraz z zachodnimi koncernami (w tym z niemieckim E.ON), nie kłóci się z sankcjami nałożonymi na Rosję odparł, że nikt nie narzucił tego rodzaju sankcji: "nie kupujemy rosyjskiego gazu". - Nikt tego nigdy nawet nie proponował - podkreślił były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Niemcy i Rosjanie wiedzą, jak ten rurociąg układać, bo robią to od dłuższego czasu - dodał.

Zdaniem europosła kryzys gazowy pomiędzy Moskwą a Kijowem wybuchł przez to, że Rosjanie nagle podnieśli cenę surowca. - A dzisiaj Ukraińcy płacą mniej niż dwa lata temu, bo mają alternatywę. Stali się niezależni dzięki tzw. rewersom na granicy z Polską, Słowacją i Węgrami. - powiedział.

Podkreślił też, że Rosjanie nie mogą stosować gazu jako broni politycznej.

Wczoraj ambasadorowie państw UE zgodzili się na przedłużenie sankcji gospodarczych wobec Moskwy o sześć miesięcy. - To nasz wielki sukces, bo Rosja to groźba, która nad nami wisi - zaznaczył. - W stosunkach z Moskwą nie jestem nadmiernym optymistą, bo Rosjanie pogwałcili wszystkie zasady po II wojnie światowej - dodał.

Grexit nie jest przesądzony

Komentując kryzys w Grecji i groźbę Grexitu Buzek zaznaczył, że wyjście ze strefy euro jest trudne pod względem formalnym i technicznym. - To nie jest jeszcze przesądzone - zaznaczył. Dodał, że Grecy powoli oswajają się z tym, że obietnice rządu Aleksisa Ciprasa były "mrzonkami". - Oni już wiedzą, że jeśli "nie ułożą się" się z Brukselą to Grecja się autentycznie rozsypie. Oni bronią swoich pensji i mają rację. Jeśli Grecja wyjdzie z UE, to pensje Greków spadną o 70 proc. - powiedział były premier.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP