Zarząd Banku Ochrony Środowiska poinformował, że w piątek otrzymał od KNF zalecenie zwiększenia wymogu kapitałowego. Według rzecznika KNF to element polityki komisji wobec banków, posiadających hipoteczne kredyty walutowe.
"Zarząd Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie informuje, że w dniu 23 października 2015 r. otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego zalecenie utrzymywania przez Bank funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego na poziomie 0,88 punktów procentowych w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych, który powinien składać się co najmniej w 75 proc. z kapitału Tier I (co odpowiada 0,66 p.p.)" - głosi komunikat BOŚ.
Zmniejszenie ryzyka
- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, chodzi o zabezpieczenie ryzyka tej części portfela walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych, dla której wartość kredytu przewyższa wartość zabezpieczenia. Banki otrzymały indywidualne, ale wynikające z jednolitej dla wszystkich metodyki, zalecenia odnoszące się do współczynników kapitałowych, uwzględniające profil ryzyka portfela kredytowego i jakość zarządzania - komentuje rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz. Przedstawiciele komisji już jakiś czas temu zapowiadali, że banki posiadające w swoich portfelach hipoteczne kredyty frankowe, zwłaszcza te o wysokim współczynniku LtV (stosunek kredytu do wartości nieruchomości), otrzymają zalecenia zwiększenia wymogów kapitałowych.
Bez dywidendy?
KNF zwracała się też do władz tych banków z zaleceniem wstrzymania wypłat dywidendy. Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Głównym akcjonariuszem BOŚ Banku jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W skład Grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.
Autor: msz/gry / Źródło: PAP