Oszuści stosują metodę na "bon turystyczny". Ministerstwo ostrzega

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Kawecki o próbie oszustwa na "bon turystyczny"
Kawecki o próbie oszustwa na "bon turystyczny"TVN24
wideo 2/5
TVN24Kawecki o próbie oszustwa na "bon turystyczny"

"Specjalne vouchery urlopowe" - przed takimi propozycjami oszustów przestrzega w komunikacie Ministerstwo Rozwoju. Prawdziwe informacje na temat bonu turystycznego dostępne są na oficjalnych stronach resortu oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.

"W związku z sygnałami napływającymi do MR, ostrzegamy przed telefonami od nieznanych osób, które mieszkańcom Mazowsza w wieku 40-80 lat, proponują specjalne vouchery urlopowe" - poinformował w czwartek resort.

"Rzekome oferty dotyczą tygodniowego pobytu w kurorcie, ale warunkiem przysłania vouchera jest wpłacenie na podane konto pieniędzy za dodatkowe 4 dni; 3 dni jest za darmo w ramach bonu, a za kolejne trzeba już zapłacić przelewem" - czytamy w komunikacie resortu rozwoju.

Wyjaśnijmy, że jak podaje Polska Organizacja Turystyczna, bon turystyczny otrzymamy w formie elektronicznej. Po aktywacji w systemie teleinformatycznym, prowadzonym przez ZUS, bon będzie przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Telefon od oszustów

Oszuści zadzwonili też do byłego wiceministra cyfryzacji doktora Macieja Kaweckiego i zaproponowali mu fałszywy bon turystyczny. Będący obecnie dziekanem Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie Kawecki nie dał się jednak nabrać.

- W pierwszej rozmowie podważyłem wiarygodność pani (z którą rozmawiałem - red.), która broniła swojej argumentacji, używając merytorycznych słów, powołując się na tak zwany pakiet COVID-owy. Była to rozmowa naprawdę profesjonalna. Niestety moim zdaniem może to tylko zwiększać ryzyko gigantycznej skali naruszenia, z którym mamy do czynienia - stwierdził były wiceminister.

Bon turystyczny jeszcze nie wszedł w życie

Trzeba zaznaczyć, że ustawa dotycząca Polskiego Bonu Turystycznego jeszcze nie obowiązuje. Po środowym głosowaniach w Sejmie czeka obecnie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Resort rozwoju podkreśla, że wiarygodne i prawdziwe informacje na temat bonu turystycznego znajdują się na oficjalnych stronach Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej. Zachęca też do kontaktu, w razie jakichkolwiek wątpliwości.

W środę Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, skierowanym do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki tak jak w przypadku Programu 500 plus.

WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O BONIE TURYSTYCZNYM >>>

Bonem o wartości 500 zł będzie można opłacić np.: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym.

Resort rozwoju szacuje, że wartość pomocy przekazanej w formie bonu turystycznego dla osób do 18. roku życia, będzie sięgać 3,5 mld zł.

Bon turystyczny nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bonem będzie można też płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości