TVN24 Biznes | Z kraju

Gdzie zapłacisz bonem turystycznym? "Baza podmiotów powiększa się z każdą godziną"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Marek Kamieński o bonie turystycznym
Marek Kamieński o bonie turystycznymTVN24
wideo 2/4
TVN24Marek Kamieński o bonie turystycznym

Baza podmiotów przyjmujących płatności bonem turystycznym powiększa się z każdą godziną - poinformowała w niedzielę Polska Organizacja Turystyczna. Przedsiębiorcy mogą rejestrować się w programie na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Lista zostanie opublikowana 1 sierpnia.

Rejestracja firm w programie Polski Bon Turystyczny wystartowała w sobotę. Na listę mogą się wpisać przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które realizują usługi hotelarskie lub organizują imprezy turystyczne na terytorium Polski. 

"Baza podmiotów przyjmujących płatności #BonTurystyczny powiększa się na PUE @zus_pl z każdą godziną" - poinformowała w niedzielę we wpisie na Twitterze Polska Organizacja Turystyczna.

Na razie nie wiadomo, ile dokładnie podmiotów przystąpiło do programu. Według zapowiedzi POT opublikuje "pierwszą" listę przedsiębiorców na stronie bonturystyczny.gov.pl w najbliższą sobotę - 1 sierpnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wakacje w Polsce

Aby dołączyć do programu, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Następnie trzeba złożyć oświadczenie jako przedsiębiorstwo turystyczne lub organizacja pożytku publicznego. Oświadczenie trzeba podpisać: profilem PUE, podpisem kwalifikowanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem zaufanym. Oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej.

"Do programu mogą przystąpić jedynie legalne firmy. Dzięki Polskiemu Bonowi Turystycznemu pośrednio zmniejszy się szara strefa w branży turystycznej. Od tego dnia platforma będzie aktywna także dla beneficjentów bonu" - powiedział, cytowany w komunikacie, Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przedsiębiorcy będą mogli rejestrować się do programu do czasu jego zakończenia. Beneficjenci będą mogli wykorzystać bon do 31 marca 2022 roku.

Aktywacja bonu

Turyści bon turystyczny będą mogli aktywować począwszy od nocy z 31 lipca na 1 sierpnia.

Wcześniej szefowa ZUS Gertruda Uścińska tłumaczyła, że na Platformie Usług Elektronicznych ZUS powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu. - Bon turystyczny trzeba będzie aktywować, na przykład na kilka dni przed planowanymi wakacjami - mówiła.

- Trzeba będzie także podać lub uaktualnić dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Będzie tam także możliwość złożenia oświadczenia będącego podstawą przyznania dodatkowego bonu na dziecko z niepełnosprawnością. Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS - tłumaczyła Uścińska.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości