Klienci dużego banku na celowniku oszustów. "Nie dajcie się okraść"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfonyTVN24
wideo 2/5
TVN24Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Bank BNP Paribas. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail z informacją o rzekomej konieczności dokonania aktualizacji danych.

CSIRT KNF we wtorek w mediach społecznościowych opublikował nowe ostrzeżenie. "Ostrzegamy klientów @BNPParibas_PL przed fałszywymi wiadomościami e-mail z informacją o konieczności dokonania aktualizacji danych" - czytamy we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter).

Przedstawiciele zespołu wyjaśnili, że "wejście w link, który znajduje się w wiadomości i wprowadzenie swoich danych grozi utratą pieniędzy". Dodatkowo podano, że "oszuści w opisywanej kampanii poza loginami i hasłami do konta wyłudzają także nazwisko panieńskie matki oraz kody SMS". "Nie dajcie się okraść!" - apeluje CSIRT KNF.

Oszustwa internetowe

Trwa ofensywa oszustów. W poniedziałek informowaliśmy o "groźnej kampanii mailowej". Zespół CERT Polska wskazywał, że "oszuści proszą o przesłanie oferty dla zamówienia rzekomo znajdującego się w załączniku". W rzeczywistości w załączniku znajduje się złośliwe oprogramowanie GuLoader.

Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku odnotowano prawie 12 tys. oszustw przy użyciu kart płatniczych. Tak wynika z danych pochodzących od agentów rozliczeniowych. Oznacza to wzrost o ponad jedną czwartą w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości