"Co siódmy młody Polak korzysta z kredytów"

Z kraju

ShutterstockBIK: co siódmy młody Polak korzysta z kredytów

Z różnych form kredytowania korzysta 522,3 tys. osób w wieku 18–24 lata, a średnie zadłużenie młodego kredytobiorcy wynosi 11630 zł - wynika z zaprezentowanych w czwartek danych Biura Informacji Kredytowej.

Wśród 3,7 mln Polaków pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, 14,4 proc. posiada zadłużenie łącznie na 6,1 mld zł. Jak wskazali eksperci BIK, to relatywnie niewiele na tle wszystkich dorosłych Polaków. Tu odsetek osób posiadających kredyty wynosi 48,4 proc., a ich łączna wartość sięga 536,6 mld zł. Ich średnia wartość zobowiązania kredytowego to 35 316 zł.

Ostrożny jak student

Z danych BIK wynika, że w przypadku osób młodych ostrożne podejście do kredytowania szczególnie widoczne jest wśród studentów. Z badania pt. „Finanse studentów” przeprowadzonego w lipcu br. przez MillwardBrown wynika bowiem, że tylko 13 proc. studentów wzięłoby jakikolwiek kredyt lub pożyczkę. W badaniu zaznaczono, że 14 proc. ankietowanych przyznało, iż ich bliscy (rodzina, opiekunowie, znajomi) wzięli kredyt lub pożyczkę, z którego środki przeznaczone zostały na ich potrzeby.

Z informacji przedstawionej przez BIK wynika też, że 6 proc. studentów posiada obecnie lub miało w trakcie studiów kredyt studencki, a w przypadku 5 proc. kredyt konsumpcyjny. Środki pozyskane z kredytów żacy przeznaczają niemal w równym stopniu na naukę, codzienne wydatki, a także na opłaty związane z mieszkaniem. Nieco rzadziej finansują z nich wakacje, realizację swoich zainteresowań czy dodatkowe kursy.

Z badania wynika ponadto, że w sytuacji, gdy studenci musieliby zaciągnąć kredyt zdecydowana większość (70 proc.) skorzystałaby z usług banków, niż z innych instytucji finansowych.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów indywidualnych i przedsiębiorców korzystających z usług banków i SKOK-ów w Polsce. W swojej bazie posiada informacje o prawie 130 mln rachunków należących do 23 mln klientów indywidualnych.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock