Bezrobocie spada. Mamy kolejny rekord

Z kraju

TVN24 BiSRekordowo niskie bezrobocie. Komentarze ekspertów

Stopa bezrobocia w październiku spadła do 9,6 proc. z 9,7 proc. we wrześniu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podało dziś, że w październiku 2015 roku stopa bezrobocia spadła do 9,6 procent z 9,7 procent we wrześniu. W październiku 2014 roku stopa bezrobocia wynosiła 11,3 proc.

Coraz mniej

Oznacza to, że w poprzednim miesiącu zarejestrowanych było 1,518 miliona osób bezrobotnych, o 21,2 tysiąca mniej niż we wrześniu.

Pracodawcy w październiku zgłosili do urzędów pracy prawie 112 tysięcy ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej, czyli o blisko 13,9 tysiąca więcej niż przed rokiem. Najwięcej pracowników poszukają firmy w województwie zachodniopomorskim i wielkopolskim.

Spadek stopy bezrobocia odnotowano w 15 województwach. Województwo wielkopolskie (6,1 proc.), śląskie (8,1 proc.) i małopolskie (8,2 proc.), to województwa, w których bezrobocie utrzymuje się na najniższym poziomie.

Najlepiej od lat

- Rok 2015 to okres zmniejszającej się liczby osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Podobny poziom bezrobocia odnotowano w grudniu 2008 r., czyli prawie 7 lat temu. Październikowy wynik potwierdza stałą tendencję do poprawy na rynku pracy – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Co dalej?

Adam Czerniak z Polityki Insight twierdzi, że bezrobocie spada jeszcze z powodów sezonowych. - Spadek o 0,1 proc. to efekt jeszcze sezonowy. W kolejnych miesiącach tych spadków nie będziemy widzieć. Raczej pod koniec roku stopa bezrobocia znowu będzie rosnąć - mówił Adam Czerniak i dodał, że sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed rokiem. - Ale poprawa tej sytuacji następuje relatywnie wolniej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Co wynika z tego, że wyczerpuje się zasób nowych pracowników. Trudniej znaleźć nowych, wykwalifikowanych pracowników w tej chwili niż jak to było rok czy dwa lata temu - dodał. Grzegorz Cydejko z magazynu Forbes podkreślił, że w Polsce przybywa pracy. - Spadek bezrobocia nie wynika z fluktuacji demograficznych, ale po prostu przybywa miejsc pracy. Start nowej ekipy politycznej jest bardzo dobry. Bezrobocie nawet bez ważnych decyzji politycznych powinno w najbliższym roku nadal spadać, a stopa zatrudnienia powinna rosnąć - uważa Cydejko i dodaje, że zagrożeniem dla wzrostu w niektórych branżach są planowane reformy. - Tak może być np. w handlu, gdzie planowane są ruchy podatkowe. Mogę one skutkować wstrzymaniem się np. w otwieraniu nowych sklepów, mogą też wpłynąć na poziom zatrudnienia - dodał.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock