Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) nie rozstrzygnęła przetargu na audyt finansowy z powodu braku ofert - poinformowała spółka w komunikacie. Jednocześnie w spółce toczy się wewnętrzny audyt. Jak zapewniał pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek, prace są "na ich finiszu".
Audyty wewnętrzne w CPK prowadzone są przez samą spółkę i przez Biuro Pełnomocnika rządu do spraw CPK Macieja Laska. W ramach tej procedury, weryfikowane są dokumenty, umowy i sprawozdania dostarczane przez spółkę. Spółka prowadziła łącznie pięć przetargów na między innymi: na audyty części kolejowej, części lotniskowej i obszaru finansowego.
W związku z brakiem ofert w obszarze finansowym, spółka ma prowadzić audyt własnymi siłami, Biura Pełnomocnika ds. CPK oraz przy wykorzystaniu zewnętrznych konsultantów. "Z powodu braku ofert spółka Centralny Port Komunikacyjny nie rozstrzygnęła przetargu na audyt finansowy. W związku z powyższym została podjęta decyzja, że audyt będzie kontynuowany siłami spółki, Biura Pełnomocnika ds. CPK oraz przy wykorzystaniu zewnętrznych konsultantów" - podała spółka.
Przedłużenie terminów przetargów na inne audyty
Jednocześnie spółka poinformowała, że w odpowiedzi na prośbę oferentów spółka CPK podjęła decyzję o wydłużeniu terminów składania ofert w innych trwających przetargach: na audyt kolejowy do 24 kwietnia, marketingowy do 25 kwietnia, dotyczący innych projektów do 29 kwietnia i na lotniskowy do 30 kwietnia. Przypomniano, że na ukończeniu są audyty wewnętrzne prowadzone siłami spółki i przez Biuro Pełnomocnika ds. CPK. W ramach tych prac weryfikowane są m.in. harmonogramy lotniskowe i kolejowe, Program Społeczno-Gospodarczy (PSG) i Program Dobrowolnych Nabyć (PDN) oraz obszary zatrudnienia i marketingu.
Trwają poszukiwania prezesa CPK
W piątek, 29 marca, rada nadzorcza spółki CPK ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i członka zarządu. Kandydaci na te stanowiska mogą przesyłać zgłoszenia do 8 kwietnia. Rozmowy kwalifikacyjne zaplanowano w dniach 11-12 kwietnia.
Kandydat na stanowisko prezesa zarządu musi m.in. posiadać wykształcenie wyższe, co najmniej 15-letni okres zatrudnienia np. na podstawie umowy o pracę oraz co najmniej 10-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych. Z drugiej strony kandydatem nie może być osoba, która m.in. wchodzi w skład organu partii politycznej, jest zatrudniona przez partię polityczną lub w biurze poselskim, senatorskim, bądź jej aktywność społeczna lub zarobkowa rodzi konflikt interesów wobec działalności spółki CPK.
Czytaj także: Prezes CPK poszukiwany. Ogłoszono konkurs
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które powinny umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: CPK