Artyści piszą do europosłów. Ostrzegają, że muzyka w sieci może być droższa

Muzyka w internecie dwukrotnie droższa?Shutterstock

Polscy artyści wystosowali list do europosłów, w którym protestują przeciwko włączeniu muzyki w rozporządzenie dotyczące zniesienia geoblokowania. Pod protestem podpisało się ponad 170 osób z branży muzycznej - m.in. Ryszard "Peja" Andrzejewski, Kuba Badach, Rafał Blechacz, Dariusz Malejonek, Grzegorz Markowski, Fisz czy Czesław Mozil. Ich zdaniem zmiany spowodują podwyższenie opłat za streaming w serwisach muzycznych oraz powrót słuchaczy do pirackich stron. Zdaniem europosłanki Róży Thun, obawy te są "płonne".

Gorsze oferty, wyższe ceny lub odmowa dostarczenia przesyłki - to tylko niektóre problemy, na możemy się natknąć się w trakcie zakupów przez internet w zagranicznych sklepach. To właśnie przykłady geoblokowania, czyli różnicowania oferty ze względu na kraj zamieszkania klienta. Od kilku miesięcy nad rozwiązaniem tej kwestii pracują europarlamentarzyści - wśród nich Róża Thun (PO), która pełni funkcję przewodniczącej grupy roboczej ds. jednolitego rynku cyfrowego i sprawozdawczyni Parlamentu Europejskiego ws. geoblokowania

- Mnóstwo osób domaga się zniesienia geoblokowania. Przede wszystkim chcą tego obywatele i to jest najwyższy czas, żeby to zrobić - przekonuje europosłanka w rozmowie z tvn24bis.pl. Thun zaznacza, że geoblokowanie obejmuje zakup zarówno produktów fizycznych np. odzieży, sprzętu domowego czy elektronicznego, jak i usług - wynajmowania pokoi hotelowych, samochodów, kupowania biletów lotniczych czy pociągowych, czy dóbr kultury - np. materiałów audiowizualnych, muzyki, e-booków, gier komputerowych czy oprogramowania.

Miesiące pracy

Pomysł na walkę z geoblokowaniem na terenie UE trafił do Parlamentu Europejskiego z Komisji Europejskiej w maju 2016 r. Komisja proponowała, by wyłączone spod zakazu blokowania geograficznego zostały usługi objęte prawem autorskim. Na początku stycznia 2017 roku opublikowano jednak projekt opinii, w którym - wbrew wcześniejszym propozycjom - proponuje się włączenie w jego zakres także muzyki, e-booków i gier.

- To jest bardzo malutki krok do przodu, szczególnie biorąc pod uwagę, że wielu domaga się zniesienia geoblokowania również na materiały audiowizualne - przekonuje Róża Thun.

Artyści piszą list

Włączeniu muzyki w przepisy zakazujące geoblokowania obawia się jednak cześć polskich twórców. Przy wsparciu Związku Producentów Audio-Video wystosowali list do europosłów, w którym zwracają uwagę na to, że propozycja uderza w polskiego użytkownika muzyki, "odbierając mu przywileje, które branża fonograficzna wypracowywała przez lata".

Zobacz całą treść listu polskich artystów do eurodeputowanych - Zniesienie geoblokady, tylko dlatego, że ma słowo „blokada”, nie spowoduje żadnych korzyści dla konsumentów, a wywoła jedynie lawinowy wzrost cen produktów muzycznych, bo stracimy upust, który nie byłby możliwy, gdyby nie geoblocking - przekonuje w rozmowie z tvn24bis.pl Jan Kubicki, prezes Universal Music Polska, firmy należącej do ZPAV. Przywileje, o których mowa wiążą się głównie z niższymi opłatami za korzystanie z serwisów streamingowych, takich jak np. Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music. Kubicki wyjaśnia, że dzisiaj dzięki upustowi za subskrypcję w streamingowych serwisach muzycznych Polak płaci ok. 19,99 złotych miesięcznie. Specjalne stawki udało się wynegocjować dla całej Europy Środkowo-Wschodniej - Po zniesieniu geoblockingu nastąpi wyrównanie stawek do tych, które funkcjonują w Niemczech czy Wielkiej Brytanii - a tam wynoszą one zwykle około 10 euro - przekonuje. A to może pociągnąć za sobą wzrost piractwa.

- ZPAV szacuje, że blisko 75-80 proc., które przekonały się do serwisów legalnych, powrócą znów do pirackich stron - przestrzega Kubicki.

"Płonne obawy"

Te obawy studzi jednak Róża Thun - jedna z adresatek listu twórców i ZPAV. - Przeczytałam list z uwagą. Jest w nim kilka nieścisłości, ale dyskutujemy na ten temat również ze związkiem producentów AV - deklaruje europarlamentarzystka. - Trzeba jednak pamiętać, że użytkownicy, a też i niektórzy artyści mają odmienne zdanie niż sygnatariusze listu. Rozmawiam w tej sprawie z wszystkimi stronami - dodaje.

Zdaniem Thun straszenie wzrostem cen za subskrypcji serwisów streamingowych to "płonne obawy". - Wiem, że właściciele tych pakietów się bardzo obawiają, że mają wynegocjowane stawki niższe niż w Anglii czy w Niemczech i że w momencie, gdy nie będą mogli blokować, to ceny podniosą się - mówi. - Nie wiem, dlaczego miałyby wzrosnąć tu, a nie np. spaść tam? Jeżeli klient będzie uciekał do Polski i kupował na polskim rynku, to możliwe, że tam spadną ceny - dodaje.

Europosłanka zaznacza, że należy skupiać się na "uwspólnotowianiu" rynku. - Myślę, że to, co jest rzeczywiście ważne to to, żebyśmy dochodzili krok po kroku do tego, żeby ten rynek był wspólny, żeby nie było tak, że człowiek jest cały czas ograniczany terytorialnie w internecie, który przecież nie zna granic - mówi.

Muzyka pomaga w pracy, nawet chirurgom. "Lepiej nam się pracuje przy stole"
Muzyka pomaga w pracy, nawet chirurgom. "Lepiej nam się pracuje przy stole"TVN24 BiS

Autor: ag, MS, ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 roku wyniosło 9045,11 złotego, co oznacza wzrost o 9,3 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż prognozowali analitycy.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2025 roku była wyższa o 1,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,5 procent - informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zdaniem analityków jest to "pozytywna niespodzianka".

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zniesieniu węgierskiego embarga na polskie mięso, produkty zwierzęce i pasze. Wprowadzona wcześniej rozporządzeniem premiera Viktora Orbana decyzja była odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Źródło:
PAP

Rosną długi firm z branży IT, a programiści tracą pracę, bo zastępuje ich sztuczna inteligencja - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika rozdrobniona dotąd branża skazana jest na konsolidację.

Koniec eldorado w branży

Koniec eldorado w branży

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu salmonelli w partii mrożonych truskawek dostępnych w Biedronce. Jak podkreślono, spożycie skażonego produktu bez obróbki cieplnej "stanowi realne zagrożenie dla zdrowia konsumentów".

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Źródło:
PAP, GIS

Muszelki, piasek, produkty spożywcze czy produkty rzemiosła – takie pamiątki zdarza nam się przywozić z wakacji. Jeśli chodzi o Brugię, to turyści nierzadko zabierają stamtąd kostkę brukową. Radni tego belgijskiego miasta apelują, by odwiedzający zaprzestali tej praktyki.

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kansai w Osace obsługuje co roku około 30 milionów pasażerów. Port chwali się, że od ponad 30 lat nie zgubiono bagażu z winy operatora. Klucz do sukcesu to doświadczona załoga i zaawansowany system sortowania.

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

Źródło:
PAP

Taku Eto nie jest już szefem Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa Japonii. Publicznie pochwalił się, że nie musi martwić się o zakupy ryżu, gdyż dostaje go w prezencie. Słowa te wypowiedział w momencie, gdy kraj od blisko roku zmaga się ze wzrostem cen ryżu.  

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

We wtorkowych losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że w przypadku Lotto kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 20 maja 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Niższy limit ceny za ropę z Rosji, wsparcie ukraińskiego przemysłu i cios w rosyjską "flotę cieni" - to zaproponował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli. Wskazał w ten sposób, co jeszcze może zrobić Unia Europejska.

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP

Złoty we wtorek odrobił większość strat po weekendzie i jego kurs zszedł do 4,25 względem euro. Jednak zdaniem analityków, przestrzeń do dalszego umacniania jest niewielka, a na znaczeniu zyskają globalne czynniki wpływu. 

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

Źródło:
PAP

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu rekompensatami dla poszkodowanych weteranów - zapowiedział premier Donald Tusk. - Po powrocie do kraju otrzymują oczywiście rentę, kiedy nie są zdolni do służby, ale już odszkodowanie, inne środki do życia - to już bardzo długa droga sądowa, procesowanie się z instytucjami państwa, często kończące się niczym z punktu widzenia weterana - stwierdził premier.

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące kwasu chlebowego. W kilku partiach produktu oznakowanego jako bezglutenowy wykryto gluten, co u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl